באחד מביקוריי באתיופיה פנו אליי משגרירות ישראל, איתם הייתי בעבר בקשר בנוגע לקיום מופע במדינה, וביקשו שאצטרף לסדנא בת שבוע עם עמותה בשם Art Joy Love אותה הקים ומנהל פרופסור דני אנגלהרד מאז 2005. היא עוסקת בהתנדבות בבתי יתומים שבהם גדלים ילדים נשאי HIV או חולי איידס.

מהרגע שהתחיל אנגלהרד בפעילות המבורכת שלו, בזכותו חיים עכשיו בבריאות אלפי ילדים ביבשת, דבר שהוא לא מובן מאליו באפריקה.

בריאות היא לא דבר מובן מאליו באפריקה, צילום: אלעד נאמן

הסדנא אליה ביקשו שאצטרף הייתה עבור ילדים שהוריהם נפטרו מהמחלה, ובחלקם נשאים של וירוס ה-HIV בעצמם. היום הם גדלים בצורה בריאה בזכות הטיפול היומיומי שהם מקבלים.

הפעילות נמשכה שבוע ובמהלכה יצרו הילדים, בסיוע מדריכים מקומיים, עבודות אומנות בתחום הציור, הפיסול והחומרים הממוחזרים. היצירות הוצגו לבסוף בתערוכה בגלריית האומנות של אדיס אבבה.

במקביל לסדנת האומנות, התבקשתי גם לחבר הפעלה מוזיקאלית. אני ומוניקה מנקר וינובצקי, מוזיקאית מוכשרת ואשתו של קונסול ישראל באתיופיה אז לאו וינובצקי (ממגל).

הסכמתי לרעיון, שהתאים לי אחרי מסע לדרום אפריקה אותו בדיוק סיימתי כשגם כך התכנון המקורי שלי היה לחזור דרך אדיס אבבה. כך התחיל הקשר שלי עם העמותה ועם פרופסור דני אנגלהרד ועדי אורנאי, המפיקה והלב הגדול מאחורי סדנאות האומנות.

מאז 2014 יצרנו שלוש עד ארבע סדנאות בנות שבוע באדיס אבבה, בהשתתפות ילדים מכמה בתי יתומים בעיר.

השנה החליט אנגלהרד לחבר, נוסף על הסדנא שהתקיימה בחודש פברואר האחרון, גם שיר וריקוד שיעצימו וישמחו את הילדים באתיופיה, אוגנדה וקניה – ארצות שבהן פעלה העמותה.

לשם כך כתבנו הפרופסור ואני את מילות השיר, ויחד עם המוזיקאי רון קליין (בן שריד) הלחנו והפקנו אותו. על כלי הנשיפה היה אילן ארד, גם הוא מבית זרע, ליעד גרושקא על הקלידים ורונה פרי איילון ממרחביה על הקולות. את הכוריאוגרפיה לריקוד בנו ויקטור צמח ושריי גלב הרקדנית, שהצטרפה גם כן למסע.

הריקוד נבנה כתנועות המסמלות לב, אדמה, נתינה והודיה כדי שיהיה לו ערך משמעותי נוסף על השמחה.

רוצה לבוא לישראל לבקש סליחה. נאמן עם ג'אפר אמין

כך יצאנו למסע לאתיופיה, אוגנדה וקניה דני אנגלהרד, שריי לב ואני. בכל מדינה שהינו ארבעה ימים, ולימדנו את הילדים את השיר ואת הריקוד, כמה שעות בכל יום, בזמן שהעבודה והבנייה של השיר והריקוד הם העניין עצמו.

באוגנדה הופענו עם הריקוד בגרסתו הסופית בטקס יום העצמאות לישראל, שצוין שם במעמד שגריר ישראל בקניה ובאוגנדה יהל וילן (נגבה), שרים מקומיים וצוותי טלוויזיה רבים.

ההפתעה הגדולה שציפתה לנו הייתה לפגוש במקום את ג'אפר אמין, בנו של אידי אמין, איש מקסים ופעיל שלום בינלאומי שהביע את רצונו העז לבוא לישראל ולבקש סליחה מבני המשפחות של אלה שהיו חלק ממבצע אנטבה.

חזרנו לישראל שמחים ומלאי סיפוק. העשייה הייתה חיובית, ממלאת וטובה. הרגשנו שהשיר והריקוד עשו את מלאכת הקודש של הריפוי, אפילו אם לזמן קצר.

בתור מוזיקאי שעסוק בהישרדות ובפרנסה, אני חושב שנתינה כזו היא מתנה גדולה גם למקבל וגם עבורי. אפשר להגיד שאני מכור לעשייה הזו באפריקה ומתי שהפרופסור מתקשר אליי אני מתייצב.

אלעד נאמן הוא מוזיקאי בן בית זרע, נשוי לנצח יעלם נאמן שעלתה מאתיופיה ויחד הם מגדלים כיום בטבעון את ילדיהם. הוא מופיע גם עם זמרים דוגמת אסף אמדורסקי ודוד ד'אור, מעביר סדנאות מוזיקה ומדריך טיולים לאתיופיה