אחד הסמלים המובהקים של חג השבועות הוא סל הפירות המכונה "טנא". חברות מסחריות רבות נושאות את השם הזה לצד תוספת קטנה דוגמת טנא שחם (שעוסקת בתחום הפנסיה), חברת ההשקעות קרן טנא, טנא עומרים מתחום ההנדסה והבניין וכו'.

השם הפרטי טנא נדיר הרבה יותר, וגם את משפחות טנא בקיבוצים אפשר לספור בשתי ידיים. אז הנה הן, עם הסבר אודות השם ומה הוא מזמן.

לפחות להרוויח משהו

נגה טנא מתובל, מרפאה בעיסוק ומדריכת הורים, הבינה עוד טרם נישואיה לגיא טנא שהיא הולכת להסתבך עם שם זהה לזה של חברת מוצרי החלב טנא נגה. פתאום שם משפחתה הקודם, גרינברגר, נראה מסובך פחות.

"לפני החתונה הבנתי שאם אני הולכת לשאת את השם הזה כל חיי, אז לפחות שארוויח מזה משהו", מספרת נגה.

"כתבתי מכתב לחברת שטראוס שרכשה את טנא נגה, שם ציינתי שבתור פרסומת מהלכת אני מבקשת מהם לתרום ארטיקים או גלידות לכל אורחי החתונה. עברו כמה שנים מאז, נולדו לנו שלושה ילדים, והמתנה עוד לא הגיעה".

האם שמות הילדים מתייחסים גם הם לשם המשפחה?

"כשנטע, הבן הצעיר שלנו, היה בן שלושה חודשים הגעתי איתו לבדיקה אצל הרופא. כשהוא כתב את השם נטע טנא הוא ציין בחיוך שלא יבקשו ממנו לטאטא. פירוט האות ט' מופיע שם פעמיים.

"כל השמות של הילדים שלנו, נטע, דקל ורותם, מתייחסים לגן ולטבע. אם מחברים את האות הראשונה בשם שלי ושל גיא מקבלים את המילה גן. כנראה ששום דבר אינו מקרי".

אנשים שלא מכירים את השם הזה מצליחים לקלוט אותו?

"לפעמים שואלים אותי איך לאיית את השם, ואז אני משיבה שיכתבו טנא כמו סל של שבועות. אז כולם מבינים".

הכל התחיל מאבא

איתמר טנא, מדריך קרב מגע מקבוצת שילר, מספר שאביו היה זה ששינה את השם מטננהויז לטנא. "אני כבר נולדתי עם השם הזה, וכבר אז זה נשמע לאנשים שם לא רגיל, נדיר", מספר איתמר. "בכיתה שלי בבית הספר הקיבוצי היה עוד תלמיד אחד בשם איתמר, אז כולם היו קוראים לי טנא.

החברים קראו לו טנא. איתמר

"לא אחת אני עונה למי ששואל שהשם קשור לסל הביכורים. בשלב מסוים חיפשתי עוד משפחות בשם טנא מתוך מחשבה שהן קרובות שלנו, אבל לאף אחת לא היה קשר אלינו. היה חייל אחד שנפל במהלך שירותו הצבאי ושם משפחתו היה טנא, אבל גם הוא לא היה קשור אלינו. בחג עצמו לא נותנים לנו כבוד מיוחד, אבל אנחנו קשורים אליו יותר".

הכי ישראלי

אסתי טנא ממבוא חמה פתחה חברה בשם אסתיקה לטיולי בוטיק ברמת הגולן ולמארזי שי מתוצרת מקומית. מאז שהגיעה לקיבוץ בראשית שנות העשרים לחייה היא עוסקת בתרבות ובתיירות. את השם טנא קיבלה מבעלה, ראובן טנא ז"ל, שנקרא במקור טננבוים.

הכל התחיל מהבעל. אסתי טנא

"השם הזה, שהוא מאוד ישראלי, התאים לי כנחלאית צעירה שנישאה בקיבוץ. כשרק הקמתי את העסק שלי, שלושה חודשים אחר מותו הפתאומי של  ראובן,  רציתי לשלב את השם טנא בשם החברה אבל אז גיליתי שלא מעט עסקים בגולן מתחילים בשם טנא. אז החלטתי להשתמש בשם הפרטי שלי".

בשבועות במבוא חמה ציינו את הקשר שלכם לחג הביכורים?

אסתי: "לראובן, שבעת שירותו הצבאי נקרא טנא, נתנו כבוד כי הוא היה מרכז משק שסיפר בחג הזה על השנה החקלאית בקיבוץ. השם התאים לדיווח שסיפק. כשהילדים היו קטנים ביקשו מהם בכל טקס שבועות להביא את הטנא לבמה. גם אני, כשהייתי מורה, הסברתי לילדים שהשם שלי זהה לאחד מסמלי החג".

כמו פח אשפה

משה טנא מגת, בעברו מנהל מרכז התרבות צוותא, מספר על גלגול השם שלעתים הפך גם לשמו הפרטי.

הכל התחיל בפולין. משה טנא עם טנא

"אבא שלי הגיע לישראל עם השם טקץ', שהוא אורג בפולנית", הוא מסביר. "לאחר כמה שנים פה החליף לשם טנא ורק השד יודע כיצד הגיע לזה. אולי מפני שהיה רכז תרבות והחליט על כך בשבועות. השם הזה היה נדיר בזמנו כשם משפחה, וכיום הוא נדיר יותר כשם פרטי. לא אחת אנשים חשבו שזה שמי הפרטי".

כמפיק אירועי תרבות בקיבוץ ובצוותא דאגת להזכיר את הקשר שלך לחג?

"הייתי מציין על הבמה, כחלק מהברכה, שאני מקורב וקשור לשבועות כל השנה. יש לי סיפור נחמד שקשור לשם. כשהמפיק חמי סל מעין שמר ואני צעדנו יחד, היינו אומרים למי שהגיע מולנו שהוא סל ואני טנא ושנינו יחד פח אשפה".