דווקא בחג האור והאש לא ידליק האמן נפח אורי חופי מעין שמר את אחד מפסלי העץ והאש שהוא יוצר במסגרת הסדנא שהוא מפעיל בקיבוץ.

"לא הולך לכיוון הפסיכולוגי". חופי בעת שריפת הפסלים, צילום: טל בדרק

באירוע שהיה לאחרונה בגבעת חביבה, כמו גם בשנה שעברה בעין שמר, יכולים היו מאות המבקרים לצפות במשך שלוש שעות בפסלי העץ הבוערים שהמשיכו לדלוק גם לאחר עזיבתם את המקום.

לדברי מביני עניין בתחום האומנות, וגם לדברי חופי עצמו, מדובר במיצג שכמותו לא נראה בישראל וספק אם יש דומה לו בעולם.

מדובר בבולי עץ מופשטים למראה שנחצבו בחלקם הפנימי, והודלקו בידי חופי כך שבחלוף הזמן והתגברות הבעירה הם משנים את צורתם ומזמנים מראה מרהיב. "התחלתי ליצור את פסלי האש לפני כשש שנים", נזכר חופי, "והוצאתי תחת ידי כשלושים-ארבעים.

"תמיד אהבתי להתעסק באש, שהיא נשמתה של עבודת הנפחות, ואת הרעיון לעשות את הפסלים קיבלתי דווקא באחת מנסיעותיי לגרמניה".

מה היה שם שהדליק אותך?

"ראיתי אנשים מבשלים על אש שבוערת בתוך גזע עץ אותו חטבו ביער, כמו בזמנים קדומים. זה אפשר להם לבשל בשטח מבלי שהרוח תכבה את האש. חטבו עץ, חוררו אותו ועל האש הבוערת בישלו את הבשר. חזרתי לקיבוץ והתחלתי ליצור את הפסלים האלו".

אורי חופי הוא יליד 1935. מעיר הולדתו חיפה הוא עבר להתגורר בקיבוץ מגן, ולאחר נישואיו לבת עין שמר ניצה קבע את ביתו בקיבוץ.

בתחילה עבד בחקלאות, 17 שנה ניהל את מפעל המגנטים, ובשנת 1987 הקים את הנפחייה המפורסמת שאלפים למדו בה את סודות הברזל. המוצרים שיצר, לרבות פטיש שהמציא ונקרא על שמו, זכו לפרסום בעולם כולו. ב-1992 פתח בית ספר לנפחות ולימד גם בארצות הברית, בגרמניה וביפן. חופי נחשב לאבי הנפחות הישראלית המודרנית.

פסל אש של חופי. צילום: פרטי

יש רעיון מושגי או נפשי מאחורי הפסלים? אולי להעביר מסר שבמרכזו גוף חי שהולך ומתכלה?

"אני לא הולך לכיוון הפסיכולוגי. מדובר בדבר יפה שמחליף צורה כל הזמן ומעורר עניין. פסל כזה יכול לבעור גם עשר שעות עד שהוא נעלם. עד עכשיו עשיתי את זה רק באזור הקיבוץ, מכיוון שמכבי האש מציבים תנאים כמעט בלתי אפשריים לעשות דבר כזה. העבודה על הפסלים יכולה לקחת חצי שעה או שלוש- ארבע שעות ואני מאוד נהנה".

מדוע לא תדליק גם בחנוכה פסל אש כזה?

"כי יש לי מיליון דברים לעשות, גם בנפחות וגם בתחומים אחרים, וזה יצטרך לחכות לאירוע אמנותי כלשהו. אני יוצר חנוכיות מברזל ומאוד אוהב אותן. יש לי כבר רבות מהן. הקשר לחג נשמר בכל מקרה".