היצירתיות תמיד היתה מנת חלקו של משה אייזן (72) מגבעת ברנר. היד הטובה שלו ידעה לייצר אומנות מצוינת, אבל דווקא חלום של שניים - אשתו ובנו, אהובי ליבו שנפרדו מן העולם - היה זה שהוליד את העולם המופלא שהוא עומד כיום במרכזו ושמו "אייזן של צעצוע".

"יד קלה". אייזן, צילום: מתוך הפייסבוק של אולפני גבעת ברנר

זו סדנה לצעצועי עץ שהיא חגיגה לעיניים: טרקטורים בצורות שונות, מכוניות, ג'יפים צבאיים, סוסי נדנדה, רכבות עם קרונות, קוביות - ומה לא. כל אלה פזורים בסדנה ומוצגים לראווה על המדפים. והכל, כמובן, עבודת יד מדוקדקת. באחת הפינות ניצבים גם רהיטים בסגנון קלסי, שאותם משפץ אייזן עם עוד חבר קיבוץ.

לפני שהגיע לעיסוק הנוכחי, עסק ברישום ובפיסול, הציג את עבודותיו בתערוכות ואף לימד בחוגים במסגרת המועצה האזורית ברנר.

ברקורד יש לו גם ניהול של רהיטי גבעת ברנר וניהול מפעל לריהוט גני ילדים ולמשחקים מעץ במושב ניר גלים. הרעיון להקים סדנה לצעצועי עץ עלה לקראת פרישתו לגמלאות, והוא התגשם לפני שלוש שנים.

"לפני שש שנים שכלתי את אשתי דינה ואת בני נמרוד", הוא מספר. "הם נפטרו בהפרש של מספר חודשים, היא מדום לב והוא מסיבוכים בעקבות תאונה קשה שעבר.

"לפני שהם נפטרו, דיברנו על כך שבתקופת הפנסיה נקים סדנת צעצועים ואולי נפתח גם בית קפה. חשבנו שבתקופת ההפרטה יהיה זה טוב הן לתעסוקה שלנו והן להכנסה קטנה. אחרי שהם נפטרו החלטתי לקחת את זה באופן רציני, וכל הסידורים והאישורים ארכו שלוש שנים".

אייזן קיבל מבנה עזוב בתחום הקיבוץ, שיפץ אותו והקים בו את הסדנה. הוא רכש מכונות לעבודת עץ ויצא לדרך.

"כיוון שאני אומן", הוא אומר, "אין לי בעיה של עיצובים ורישומים. יש לי יד קלה, ואני מיד מתרגם כל רעיון שעובר בראשי לרישום על הנייר ולעבודה עם העץ. הסגנון שלי הוא צעצועים של פעם. בין השאר, אני אספן גדול של פריטים ישנים מקוּם המדינה, והצעצועים שלי נעשים בהשראת אותם צעצועים ישנים, אבל בעיצוב מוקפד.

"אני לא יכול לסבול שלוקחים כמה קוביות, דופקים כמה מסמרים וקוראים לזה משאית. אצלי העיצוב מושקע מאוד, ואני גם משתמש בצבעי מים, שהם ידידותיים יותר לילדים מצבעים אחרים. אני משתדל שהצעצועים שלי יהיו ירוקים מבחינה סביבתית ובטיחותיים למשתמשים, אף על פי שאין לזה תקן מחייב מבחינת המדינה".

אילו תגובות אתה מקבל?

"אני מקבל תגובות טובות. אני מפרסם אותן בפייסבוק, ואנשים גם באים לסדנה ורוצים לראות ולקנות. הם מחמיאים לי על היופי של הצעצועים, וגם על העיצובים של פעם. עכשיו אני מתכוון לסדר יותר את התצוגה ולהגדיל את המכירות".

אתה מתכוון גם לפתוח חוגים לבניית צעצועים לאנשי גבעת ברנר?

"דיברו איתי על זה, אבל מבנה הסדנה שלי לא יכול להכיל הרבה אנשים שיעבדו בו. הבעיה של גבעת ברנר היא שאין מספיק מקומות מרֻווחים שבהם אפשר למקם מכונות ולקיים סדנאות כאלו. כנראה הרעיון הזה יידחה, עד שימצאו מקום מתאים".

אייזן לא צבר מלאי גדול של פריטים מוגמרים, כיוון שהוא עדיין עובד בחצי משרה עד שעות הצהריים בנושאי הבריאות של גבעת ברנר, ורק לאחר מכן מגיע לסדנה ומתקדם בבניית צעצועים חדשים שחלקם כבר הוזמנו על ידי לקוחות שביקרו במקום או פנו אליו דרך הפייסבוק או בטלפון.

"היו כאלו שהזמינו לצבא ג'יפים יפים שאני עושה", הוא מספר, "וזה גם צעצוע שהרבה משפחות מזמינות לילדים שלהם. מגיעים אליי הרבה שמחפשים צעצועי עץ יפים וטובים, להביא במתנה לימי הולדת ולאירועים שונים". לתיאום ביקור בסדנה: משה אייזן 054-3136683.