לא היה לי זמן לתלות מודעה זו על הלוח בחדר האוכל, אבל בכל מקרה אני בטוח שתקראו אותה כאן.

לא כולם רואים או מבחינים בלוח המודעות בחדר האוכל. אם אתם כמוני, אתם רוצים להיות בראש התור כשיגישו צלעות כבש או אנטריקוט לפני שהכול נגמר. הרוב ידלגו על המודעות בעבור פורל בחמאת שום, לימון ועשבי תיבול. השאר ידלגו על המודעות בתקווה שיגישו פאי תרד ופטה לארוחת הצהריים.

חפשו בארון או בשולחנות הילדים. חדר אוכל, צילום: בועז לניר

הפואנטה היא שהגיעו אליי ידיעות (המזכירה התקשרה), שכמה מכם שמעו שאני טס לחופשה לכמה ימים, ובעקבות זאת החלו כמה חברים לרוץ במעגלים קטנים כשהם מנופפים בידיים שלהם בפניקה.

נסו להישאר רגועים. מומלץ לנשום עמוק דרך הפה ולנשוף מהאף. חזרו על פעולה זו כמה פעמים, עד שאתם מרגישים שהעולם הפסיק להסתובב.

תנו לי להיות הכי ברור שאני יכול. אני טס לחמישה ימים, אבל אני אחזור. אומר זאת כך, גם אם יישמע כאילו חוזר על עצמי: אני טס לחמישה ימים בלבד, אלא שאני אשוב. לאלה מכם שעדיין לא השתכנעו, אספר בפעם האחרונה: אני טס כולה לחמישה ימים, והייתם מתים לא לראות אותי שוב.

מרגישים טוב יותר? אתם כבר מבינים לאט־לאט שהעולם לא הולך לקרוס? אני בהחלט מקווה שלא. אני מבטיח לכם שאף אחד לא יודע יותר ממני כמה אתם סומכים על היכולות המקצועיות שלי, ועל הייעוץ שלי (אמי אמרה לי שיכולתי  להיות עובד סוציאלי מעולה) ועל הידע שלי בתנ"ך (אבי אמר שאני יכול להיות רב גדול רק אם אצליח להישאר מחוץ לכלא).

חמישה ימים הם לא מעט לרבים מהאנשים. זה לא פרק זמן ארוך כמו שבוע או כמו חודש, אבל עדיין חלק משמעותי מחייו של החבר. כשאני חושב על זה, יש לי כמה עצות בשבילכם כשאתם מרגישים שהקירות נסגרים עליכם בשעה שאני לא נמצא.

ראשית, אריה - שותפי לדבר העבירה - יישאר בקיבוץ, כך שהעסקים יתנהלו כרגיל כשאעזוב. הוא הבטיח לי שיישאר במשק למשך הזמן שבו אהיה בחופשה. למעשה הוא דחה את תוכניותיו לצניחה חופשית ולהחלקה על הקרח עד שאחזור.

שנית, לחם טרי ניתן יהיה להשיג כל יום רק אם אתם יודעים איפה הוא נמצא. ביום ראשון בבוקר אתם תמצאו את הלחם על שולחן הלחם בחדר האוכל. בשאר ימות השבוע, לחם מאתמול יהיה מוגש על שולחן הלחם. אבל לחם טרי יהיה ניתן למצוא בחדר הלחם בתוך הארון או בשולחנות הילדים עד השעה שמונה בבוקר בדיוק.

אתם יכולים להיות בטוחים ששעות הפתיחה של הכולבו והמרפאה יישארו ללא שינוי בהיעדרי. גם לוח הזמנים של הרכבת היוצאת מעפולה לחיפה יישאר ללא שינוי. הדלקת הנרות לשבת תישאר גם היא כמו שתכננתי. אלו המתכננים פיקניק משפחתי בפארק ציבורי יפה, דעו שלא צפוי לרדת גשם.

לעומת זאת, איני יכול להבטיח שנחתום על הסכם שלום עם הפלשתינאים כשאהיה בחופשה, או שמחירי הבתים יצנחו ויהיו סבירים. לא אוכל לקבל עליי אחריות להתנהגותם של הפוליטיקאים כשאיני בנמצא (או כשאני נמצא).

אני אשלח גלויה אחת או שתיים, אבל זכרו שאגיע לפניהן, כלומר שלושה או ארבעה שבועות לפניהן. תודה, דואר ישראל.

פיל אדלר, יזרעאל