לוין קיפניס כתב את השיר "שנה טובה" ב-1923 ומאז שרים אותו טף וזקן מבלי לחשוב למה בעצם התכוון המשורר.

שנה טובה גם להם. צילום: חקלאות מצובה

לכבוד השנה החדשה הרמתי את כפיי וניסיתי לחבר מדרש חדש לשיר האלמותי, שהולם יותר את הימים האלו ואת הזמן הזה. כל הפרשנות היא על אחריות החתום מטה ואינה מחייבת את הגננות ואת מורי בית הספר, ואת הטקסים הרשמיים שאינם משתנים מאז קיפניס ועד היום.

שנה הלכה, שנה באה
אני כפי ארימה
שנה טובה לך, אבא,
שנה טובה לך, אמא
שנה טובה, שנה טובה!

המשורר מבשר לנו במפתיע דבר שלא היינו מסוגלים להבין בעצמנו - שנה הלכה ואז שנה חדשה באה. במהלך השנים התברר שהצדק היה עמו, ולא קרה ששנה אחת יצאה ושנה נוספת סירבה להיכנס, גם כשלא אהבה את שקורה כאן.

ומדוע התעקש המשורר להרים את כפיו מעלה? אולי לאות כניעה בפני הסדר הישן ולוח החופשות המתוכנן? אולי לצורך חיפוש גופני רגע לפני הבריחה ההמונית מהארץ ערב השנה החדשה? ואולי כתפילה לכך שהשנה הבאה לא תהיה גרועה מקודמתה?

שנה טובה לדוד גיבור
אשר על המשמרת
ולכל נוטר, בעיר, בכפר,
ברכת "חזק" נמסרת.
שנה טובה, שנה טובה!

כאן כבר מתנתק לוין קיפניס מהמציאות ומההיגיון הבריא, ומאחל שנה טובה לדוד גיבור אשר על המשמרת. האם ראיתם פעם דוד כלשהו שנשאר לשמור בראש השנה במקום לחגוג עם משפחתו, ומקבל בשמחה את איחולי השנה טובה?

האם הנוטר (שומר בעברית תקנית), שמסייר בשדות במקום לנגוס בתפוח בדבש או לאכול גפילטע פיש, אכן מסתפק בברכת החזק שנמסרת לו? התשובה ברורה לכל.

שנה שמתחילה על המשמרת או על ג'יפ השמירה לא מבשרת טוב. לנצח נאכל חרב ותירס מקופסא.

שנה טובה, טייס אמיץ,
רוכב במרום שמיים,
ורוב שלום מלח עברי,
עושה דרכו במים.
שנה טובה, שנה טובה!

הטייס והמלח אכן ראויים לברכת שנה טובה ולו רק בגלל המקום בו הם נמצאים. הטייס משקיף על הארץ המובטחת, אבל יכול בכל רגע נתון לנסוק לעבר ארץ מפותחת בהרבה מזו שלנו. המלח שבמים טובל תפוח בדבש ומרחיק לארץ זבת חלב ודולרים.

שנה טובה לכל עמל
בניר וגם במלט,
שנה טובה ומתוקה
לכל ילדה וילד!
שנה טובה, שנה טובה!

יפה נהג המשורר כשבירך גם את אחינו, העובדים הזרים ומהגרי העבודה, בשנה טובה. כי הרי מי כאן עמל בניר (שדה) וגם במלט?

שנה טובה אם כן לתאילנדים בשדה, לאסיאתים שבסיעוד, לרומנים בענף הבנייה, ולסודנים ולאריתראים בענפי השירותים השונים. שגם בשנה הבאה תצליחו להימלט מאימת משטרת ההגירה. ולבסוף שנה טובה גם לכל ילדה וילד ועל זה באמת לא ניתן לגחך.