עכשיו כבר שככו גלי הסערה של ההתלבטויות, הדיונים והוויכוחים - כולם סממנים של מפלגה חיה, בועטת, מתלבטת ומכריעה.

מרימה את כל הדגלים האידיאולוגיים של מרצ. זנדברג, צילום: עמית שאבי

הסכמנו על תהליך בחירות המשתף את כל מתפקדי המפלגה, אלה שהיו חברים בה, ואלה שהצטרפו עד 17 בפברואר, מתוך הסכמה עקרונית ורעיונית. הגיע הזמן לשקול מי מהמועמדים ראוי לשליחות המכובדת של ראש המפלגה.

במלוא הכנות, אומר שכולם ראויים להערכה ולאמון. לכל אחד ואחת רזומה מכובד בהובלה פוליטית, אם פורמלית ואם בארגונים חברתיים, ואולי גם וגם. ובכל זאת, צריך לעשות את הבחירה שנראית הראויה וגם תבטיח, פוטנציאלית, גידול במספר הבוחרים של המפלגה לכיוון של השפעה משמעותית יותר.

יש צורך בהתחדשות משמעותית של המנהיגות. גלאון וגילאון תרמו שנים רבות בהובלתה של מרצ, והם ראויים להערכה רבה, אך אולי הגיעה העת לחילופי דורות שישדרו שמירה על המשך ליבת הערכים והעקרונות שמרצ היא ייחודית במאבק עליהם מחד גיסא, ושאנחנו עם הפנים לעתיד מאידך גיסא.

להתחדשות ולגיוס ציבורים חדשים המחפשים בית שמאלי, סוציאל־דמוקרטי אמיתי, עם מנהיגות צעירה, ברוח המנהיגים הצעירים שכבר מנהלים מדינות, כגון טרודו, מקרון וג'סינדה ארדרן.

אני רואה את ח"כ תמר זנדברג כמתאימה ביותר לקריטריון המורכב הזה, של המשכיות עם ליבת מרצ על מגוון דגליה, של ניסיון פוליטי מצטבר ושל דור מנהיגות חדש. כל הרוצה להתרשם אישית מתמר מוזמן לחממה בעין שמר ב־23 בפברואר. כמו כן ניתן כמובן להזמינה לקיבוצכם, לשמוע ולהשמיע.

תמר אינה מניפה רק דגל שמאלי יחיד. היא לא רק חברתית, רק מדינית או רק הפרדת דת ומדינה. היא מרימה את כל הדגלים האידיאולוגיים של מרצ. אפילו במאבקים פרטיקולריים של החקלאים אפשר היה לראותה עומדת לצידם, כמו לדוגמה במאבק מגדלי הדגים.

תמר אינה מהססת להיות מעורבת גם בנושאים מדוברים פחות: טבעונות וזכויות בעלי חיים, הפליה מגדרית ואתנית, לגליזציה של קנאביס, מאבק בסחר בנשק, תחבורה ודמוקרטיזציה בחינוך.

לכל מי שיוצא מהתפיסה שסוגיות פוליטיות שונות קשורות זו בזו ערכית ומהותית - תמר היא אכן התשובה. על כך יעידו גם רוחב השכלתה והרזומה העשיר של פעילותה. בשל קוצר היריעה לא אפרוש אותם כאן, אך בהחלט ניתן לבחון אותם.

אין צורך להכביר מילים על משמעות המסר שמרצ - שבין נושאי הליבה שלה מאז ומעולם היו החתירה לשוויון מגדרי - תעמיד עכשיו בראשה, בתקופה של נסיגה לניסיונות של הדרת נשים, שוב ראש מפלגה.

תקוותי היא שתהיה זו תמר זנדברג. נמרצת וצעירה, אך מנוסה היטב בחיים הפרלמנטריים ובפוליטיקה הגונה, ובעלת עמדות ראויות במגוון הנושאים החשובים הנמצאים על סדר יומנו.