צילום: Shutterstock לשאלה הטרחנית "מה בעצם הוא עושה בחיים", שעולה בדרך כלל על הפרק כשפוגשים מכר ותיק לאחר הפסקה ארוכה, היו פעם תשובות מגוונות: "לומד לתואר שני", "נכנס להנהלת חשבונות במפעל", "עדיין בגד"ש" וכיו"ב. אם נדפדף עוד כמה שנים טובות לאחור, אפשר להיזכר אפילו בתשובה הקלאסית "חבר קיבוץ" - המקצוע המוזר הזה שאתה ממלא תחת המשבצת "מקצוע" בשאלונים ממשלתיים למיניהם, ואף פעם לא הבנתי בשביל מה הוא טוב ואיך בעצם מקטלגים אותו האמריקנים בשאלון לוויזה לארצות הברית. אבל בכל מקרה, בימינו, אחת התשובות המקובלות לשאלה הטריוויאלית הנ"ל היא: "כסף, הוא עושה כסף - והרבה".

עוד טורים ודעות של קיבוצניקים:
המוסר הקיבוצי: מה חשוב - כוונות או תוצאות
יום שישי ה-13: זהירות מאמונות טפלות בקיבוץ
הקיבוצים ואנחנו - כולנו מפלצות

תמיד אמרו לנו: "כסף לא צומח על העצים". את זה כבר הצלחתי לתפוס. אבל איך בדיוק עושים כסף? עד היום, ממרומי גילי המופלג, מעולם לא ממש הבנתי את זה עד הסוף. בכך אי-אפשר להאשים לגמרי את מערכת החינוך הקיבוצית, אף על פי שסביר שהיה לה חלק נכבד בכישלון הפיננסי-תודעתי שלי.

יש לי חברים קיבוצניקים עם עסקים חובקי עולם, וחברים עירונים שעוד לא החליטו מה יעשו כשיגדלו. בעוד שחלק ממכריי עוסקים על בסיס יומיומי בשאלה האם כדאי לקנות בניין דירות ישן בטוסון, אריזונה, לשפץ אותו ואחר-כך למכור אותו ברווח למשקיע הבא - אחרים עדיין מעבירים את הזמן בבדיקת דוח התקציב החודשי ובתלונות להנהלת החשבונות על חריגה של 18 ש"ח בחשבון החשמל החודשי, תוך איומים בהגשת תלונה למבקר הפנימי.לחשוב בגדול - חלק מאתנו נולדו עם זה. אחרים פשוט לא. אני מעולם לא ראיתי את עצמי כבעל ראש עסקי מפותח, ואולי חבל שכך. בשנים האחרונות, כשמצאתי את עצמי פותח את מדור הכלכלה בעיתון לפני מדורי הספורט והדעות, היה ברור לי שחל בי שינוי מסוים. אי-אפשר להכחיש, אנחנו חיים בעולם חומרני. זה לקח יותר משלושים שנה, אבל בסוף גם לי נפל האסימון. "זה הכלכלה, אידיוט", שיננתי לעצמי מול הראי.

אבל יש הבדל בין קליטה ליישום. ההבנה התיאורטית שלי מעולם לא היתרגמה למעשה. את האותיות הקטנטנות של עמודי הבורסה בעיתון אני עדיין לא מצליח לקרוא, ולא בגלל בעיות ראייה. מי שרוצה לקבל טיפ על מניה כלשהי - שלא יבוא אליי. אני גם לא תמיד מבין כל מונח כלכלי שאני קורא, אבל אני באמת משתדל ללמוד. אם זה לא יועיל לכיס שלי,
לפחות זה יעזור לי להשתלב בשיחות עם החבר'ה על "מגש הכסף" עם גיא רולניק וירון זליכה.

אף שכתבותיו של ה"אנליסט" מתן חודורוב נשמעות לי כמו סינית מדוברת, אני מקפיד תמיד להיות מעודכן במחיר של חבית נפט ולהתעניין באופציות לקנייה של אגרות חוב קצרות מועד, אבל עדיין לא הצלחתי להבין סופית מה אעשה בהן כשיעמדו לרשותי. אולי מישהו רוצה להגדיל אותן בשקל תשעים?

לא הלכתי ללמוד מקצוע שעושים בו כסף, ואולי זאת היתה הטעות. לתומי סברתי שכדאי ללמוד משהו מעניין - כמה נאיבי וקיבוצניקי מצדי. היום לכולם יש תואר בכלכלה ובמנהל עסקים. מה לעזאזל לומדים בפקולטה למנהל עסקים? איך ייתכן שכמעט כל מינוי בכיר שאני שומע עליו או קורא עליו בעיתון, הוא של מישהו שלמד מנהל עסקים?

כנראה נגזר עליי לחיות בתחושת החמצה. בעוד אחרים מסביב עושים כסף, אני עושה הרבה דברים אחרים - שבדרך כלל לא מגדילים משמעותית את ההכנסות שלי אלא דווקא את האובר-דראפט. הקומבינות שלי מגיעות לסף התחכום של השגת דירה נוחה יותר מוועדת שיכון, אבל לא מעבר לזה. קרן הון סיכון? קרן השתלמות? קרן נאמנות? אני ממשיך להיות קורן. קורן מעוז, בשבילכם.

לשלושת הטורים האחרונים של מעוז קורן:
הקיבוצניק לשעבר: לא יודע איך לבחור
מתכנן להבריז מהמילואים, עד הקריאה הבאה
האופנובוצניק: חלום של קיבוצניק מזמן אחר