צילום: קובי קואנקס סיפורה המופלא של יהדות ברה"מ הוא התגלמות ההבטחה "נצח ישראל לא ישקר". במשך שבעים שנה לא חסכה מעצמת העל הסובייטית במאמץ להשכיח מן היהודים את יהדותם, לבולל אותם, לאסור כל זיקה לתרבותם הלאומית ובפרט לציונות, לארץ ישראל, למדינת ישראל. וכעבור שבעים שנה, האימפריה הסובייטית קרסה ויהדות ברה"מ עלתה בהמוניה לישראל.

עוד דעות וטורים של קיבוצניקים:
ח"כ סתיו שפיר: כן להתיישבות, לא למאכרים
"שייר" מביא חבר: בקיבוץ היה פשוט יותר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

מיליון יהודים עלו ארצה... ונתקלו בממסד דתי עוין, המסרב להכיר ביהדותם ואינו חוסך במאמץ להקשות עליהם ולמרר את חייהם.

אילו היתה בישראל הנהגה רוחנית יהודית אמיתית, היודעת להתעלות אל גודל השעה, היא היתה מכריזה על הכרה קולקטיבית ביהדותם המוחלטת של כל עולי חבר העמים. אך לא זו בלבד שלא נמצאה הנהגה רוחנית יהודית אמיתית - הרבנות הראשית, שמתיימרת להיות הנהגה רוחנית, מקשה ככל יכולתה על גיורם האישי של העולים שיהדותם אינה מוכרת על פי ההלכה. הממסד הרבני, הנשלט בידי החרדיוּת הלא ציונית, פוגע בהתנהגותו זו באינטרס העליון של היהדות, של העם היהודי ושל החברה הישראלית.בממשלה הקודמת נעשה ניסיון להקטין את הנזק באמצעות חוק הגיור, ביוזמת חבר הכנסת אלעזר שטרן וסיעת "יש עתיד", ובסיוע הגורמים הפרגמטיים ב"בית היהודי". לא היה זה באמת פתרון משמעותי, אך היה זה לפחות ניסיון להפגין רצון טוב, להקל על המצוקה, לחפש כיוון לפתרון.

וגם החוק הזה, כבשת הרש הזאת, עלתה על מוקד ההסכמים הקואליציוניים. כל שירותי הדת בישראל הופקדו תחת אחריותו של שר הדתות החרדי, שבבורות ובעזות מצח מרשה לעצמו להטיל ספק ביהדותם של רוב יהודי התפוצות. הגיעה השעה לומר לממסד הזה: עד כאן.

אין כל סיבה שאסכים לגישה האבסורדית, הגורסת כי עולה מחבר העמים שרוצה להיות יהודי בדיוק כמוני - לא יוכל להתגייר כי אינו מספיק יהודי עבור החרדים, שהם מספיק יהודים כדי להשתמט מצה"ל ומהגנה על קיומה של מדינת היהודים. אין כל סיבה שאנו, היהודים הציונים, נסכים לחיות עם האבסורדים הללו.

למרבה הצער, איני מאמין ביכולת לפתור את הבעיה בדרך פוליטית בעתיד הנראה לעין. הפתרון צריך להיות חברתי. הפתרון צריך להיות מסר של החברה היהודית-ישראלית לעולי חבר העמים: אתם יהודים. אתם יהודים ואינכם זקוקים לגיור ולא לחותמת הרבנות.

אתם חלק בלתי נפרד מן העם היהודי, ושום רבנות לא תוכל לערער את ברית הגורל והייעוד הזאת.
הרבנות אינה מכירה ביהדותכם? זו בעיה שלה. הרבנות תקשה עליכם כשתרצו להתחתן? אל תתחתנו ברבנות. בסופו של דבר תיאלץ הרבנות להכיר במציאות, או להפוך לבלתי רלוונטית לחלוטין.

אין בדבריי אלה קריאה להפרדת הדת מהמדינה. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, וההיסטוריה והתרבות של העם היהודי אינן מאפשרות היפרדות מן הדת היהודית. יש בדבריי אלה קריאה להפרדת הדת, הלאום והמדינה מהממסד הרבני החרדי, המאובן, המתנשא, המנוכר, הבלתי רלוונטי והמזיק.