צילום: Shutterstock "למה קיבוצניק יכול לקבל את הקרקע של הוריו ולבנות שמה צימר?!" כך זעק בקול ניחר יו"ר ש"ס והקוזאק הנגזל, הרב אריה מכלוף דרעי (מכלוף? מאיפה צץ לו השם האמצעי החדש?) בסרטון בחירות רווי שנאה ומקומם במיוחד, תחת הכותרת "השקופים", שהופץ בשבוע שעבר ברשת.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ההסתה הדמגוגית של דרעי אינה הפעם הראשונה שמפלגות חרדיות וימניות משתמשות בהתקפה ישירה על הקיבוצניקים השנואים, "הסדין האדום" של בוחריהן, כדי לקושש עוד קולות בבחירות לכנסת. מנהיג ש"ס למד כמובן ממורו ורבו, לשעבר ראש הממשלה ומנהיג "חירות" ו"הליכוד", מנחם בגין, שסילף את ההיסטוריה לצרכיו הפוליטיים וטען לפני הבחירות הסוערות ב-1981 שהגורם לקיפוח של תושבי עיירות הפיתוח הוא דווקא "הקיבוצניקים המיליונרים, עם בריכות השחייה".

אם מישהו צריך תזכורת, הטיעון המגוחך של בגין - שעליו, יש להזכיר בהגינות, התנצל אחר-כך במכתב ששלח לחבר קיבוץ מנרה בגליל העליון - היה מנותק מהמציאות. בקיבוצים של שנות השמונים במאה הקודמת, שרובם היו על סף קריסה כלכלית וחברתית, לא היה לחברים יותר כסף מאשר לשכנים העירונים שלהם, ובמקרים רבים היה מצבם אף קשה יותר. לעומת זאת, מבחינת תרומה לחברה הישראלית, ללא בקשה לתמורה, ניצב המגזר הקיבוצי בצמרת של מרבית הקטגוריות.

דרעי, כמובן, לא נותן לעובדות לבלבל אותו. מבחינתו, אין זה משנה שהקרקע בקיבוצים אינה פרטית ואינה שייכת לחברים, וכיום אין שום דרך חוקית להוריש אותה לילדים. ומה עושים הקיבוצניקים תאבי הבצע בקרקע שאותה קיבלו, לשיטתו, על חשבונם של בני השכבות החלשות? שומו שמים: בונים צימר. בתרגום חופשי: מקימים מכרה זהב, או יותר נכון - מקבלים את הפרס הראשון בהגרלת הלוטו. צימר הוא הרי עסק שמרוויח באמצעות עושק מאורגן וניצול של השכבות החלשות בחברה הישראלית. תשאלו את בעלי הצימרים בצפון, שבימים אלה מתלבטים אם לסגור את המיזם שעליו, ברוב המקרים, הפסידו כבר מאות אלפי ש"ח.לתשומת לבך, הרב דרעי, אם כבר באים בטענות למגזרים שאינם תורמים לחברה - אולי כדאי להזכיר במשפט אחד את החרדים, שרובם אינם עובדים, אינם מתגייסים לצה"ל, ומקבלים קצבאות נדיבות מהמדינה? אה, נכון. אלה מצביעים לש"ס ולא כדאי להרגיז אותם. בסוף הם עוד עלולים חלילה לשים בקלפי פתק לאלי ישי. אבל מה בדבר המתנחלים? אלה זוכים לתקציבי ענק בחינוך, בתשתיות, בשיכון. האם זה לא נעשה על חשבון "השקופים"?

ברור שכן, אבל לא כדאי להסתבך עם נפתלי בנט וחבורתו. אחר-כך עוד יקראו לך בטעות "שמאלני". הכי קל "להיכנס" בקיבוצניקים.
גם שמאלנים וגם מיליונרים. הם הרי שולטים במדינה. אז מה אם בכנסת היוצאת היה רק קיבוצניק אחד, זבולון כלפה מ"הבית היהודי", שגם הוא לא מייצג את התנועה הקיבוצית כפי שהיא משתקפת בעיני בוחרי ש"ס. זה גם לא משנה שמאז שהוקמה ש"ס היא היתה חלק מהקואליציה ב-90% מהזמן. מדוע לא נותן דרעי דין וחשבון לבוחריו איך לא הצליח להוציא אותם ממעגל העוני ולשפר את מצבם העגום, כפי שהוא מתאר אותו?

האם אף אחד מתומכי המפלגה הזאת לא מישיר מבט לראי ואומר לעצמו: "זה קצת מוזר שהרב דרעי - שהואשם בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, נידון למאסר בפועל וישב כמעט שנתיים בכלא - מדבר על צדק. זה קצת מביך שמנהיג המפלגה שלי הוא עבריין מורשע". קיפוח או לא קיפוח, האם זה באמת המועדון שתרצו להשתייך אליו?

ועוד משהו. אם נכונה הלוגיקה שבבסיס ההנחה שבסרטון: "השקופים זה מזרחים שהחברה גרמה להם להתבייש בשמות המשפחה שלהם. להפוך את שוקרון לשרון, את דהאן לדן, את סבן לשגב, את אבוטבול לאביטל, את סיבוני לרגב" - אז האם אבא שלי, שהפך את וקסנר לקורן, היה מזרחי שקוף?

לשלושת הטורים האחרונים של מעוז קורן:
הגעגועים למכונת הלחם בקיבוץ ולחלה מהגן
הסמל האולטימטיבי לילד מהקיבוץ לפאר ונהנתנות
אספלט בגשם, או: געגועים לחורף בקיבוץ