צילום: ערוץ הכנסת נבחרת נשים משובחת במיוחד העמידה מפלגת המחנה-הציוני (שלעד תיקרא מפלגת העבודה, או המערך) לבחירות הקרובות, ועושה רושם, שהבחירות הפעם הן בסימן נשים. הן חזקות, יפות, חכמות ואמיצות, וממשיכות מסורת של נשים נבחרות ציבור שעשו ופעלו כאן לאורך השנים, החל מקום המדינה.

עוד על נשים בקיבוצים:
הפעם, דרושה לתנועה הקיבוצית - מנהיגה
היחידה לנשים - עובדות על שינוי מגדרי בקיבוצים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

אני קוראת על חברות הכנסת, החל מהכנסת הראשונה, אלה שבאו מהקיבוצים ומההתיישבות העובדת. יהודית שמחונית למשל, מקיבוץ גבע, שהיתה חברת אסיפת הנבחרים הרביעית וחברת הכנסת הראשונה מטעם מפא"י, שבמהלך כהונתה היתה חברה בוועדת הכנסת ובוועדת העבודה והרווחה.

או אמה תלמי ממשמר-העמק, שכיהנה כחברת כנסת מטעם המערך במשך 14 שנים, והיתה חברה בוועדות הכספים, הכלכלה, החינוך והתרבות. "הנציגה הלוחמת" כונתה, ולא פעם התקשתה לשלוט ברוחה. מעניין אותי לדעת מה היתה אומרת על הנאום של ח"כ סתיו שפיר.

הנאום בן שלוש הדקות שנשאה האישה הצעירה, האינטליגנטית והסוערת הזו, שעשויה ללא חת, וכאילו יצא מגרוננו. ח"כ שפיר דיברה על הזעם, על התסכול, על חוסר הצדק, על העוולה, על הציונות שהפכה לשם ריק ונרמסה בידי חברי כנסת תאבי בצע שדואגים לעצמם, לחבריהם, לגבעות שלהם.



מה היו חושבות על הנאום הזה, לו הקשבתי שוב ושוב, חברות הכנסת שקדמו לה, אלה שלא נולדו כאן, ובאו להקים וליישב את הארץ ויצרו מציאות אחרת בה עושים ופועלים קודם למען הכלל ואחר כך למענך.

בכל נושא שנתנו עליהן את דעתן היו הומניזם, שוויון, צדק וציונות. מילים שנראה כאילו נלקחו ממגילת עצמאות של מדינה אחרת. הקשר בין כלכלה לחברה וחינוך - שנראה להן טבעי - הותר ונרמס, ואין מי שיתכופף וירים אותו מהאדמה, וינער אותו מול פניהם של השבעים, המדושנים, בעלי התספורות ואלה שמאשרים להם את ההטבות האלה, וישאיר כאן אותנו, את זקנינו, וגם את הדור הבא שלנו, בלי מישהו שניתן לשאת אליו עיניים.

"נוכחות של נשים משביחה את הפוליטיקה", אמרה (בראיון לידיעות אחרונות) פרופ' חנה הרצוג מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מנהלת שותפה ב"מרכז שוות לקידום נשים בזירה הציבורית" במכון "ון ליר", שחוקרת את ההשפעה של נשים בפוליטיקה ובמרחב הציבורי. והיא מוסיפה: "נשים מביאות מבט מגדרי, לא נשי. הן מבינות בנושאים כמו כלכלה לא פחות מגברים, ולראיה - הפעילות של ח"כ שפיר בוועדת הכספים".

אני מסתכלת עליהן, על חברות הכנסת הנבחרות, עוקבת אחר הנאומים וההתבטאויות, ומתמלאת בגאווה, ומקווה שהמהפכה שהן שותפות לה, ומובילות אותה, תתרחב ותגדל - כי היא בשבילנו.

אין לי ספק שלו היו חברות הכנסת בשנים הראשונות של קום המדינה, ובאלו שבאו לאחר מהן, שומעות ורואות את הנשים הצעירות האלה, היו משלבות איתן יד ביד, ויוצאות יחד למלחמות האמיתיות, אלה מבית, על הרווחה,
על הזכות להזדקן בכבוד, על הזכות לחינוך, על הזכות לחיות כאן בטוב.

אין לי ספק שיחד היו נושאות עבורנו דגל של תקווה, של כוח, של יופי ואומץ, של ראייה רחבה, של מגדר, כמו שנשאו חברות הכנסת לפניהן, והן, הן יביאו את המהפכה.

בואי לשמוע את סתיו שפיר, אני קוראת לבתי המתבגרת. בואי לראות מה זה כשההיסטוריה מתרחשת עכשיו, ממש כאן, מול העיניים, ותדעי שיש כאן נשים נהדרות שבאו לדאוג לך, ולחברותייך, ולקוות שאפשר לתקן את מה שקולקל, ולהטליא את מה שנפרם, ובעיקר שיש תקווה. כי התקווה, הפעם, שייכת לייצוג הנשי, והיא אור ודרך, תמרור ומגדלור לדור הנשים הצעירות שאנחנו מגדלים. לבנותיי, ולבנותיהן של חברותיי.

תצביעי, אני אומרת לבתי הבכורה, תצביעי לפי צו לבך ומצפונך, אל תוותרי על הזכות הזו שניתנה לך ולחברותייך, כי אחרת, אף אחד כאן לא יספור אתכן.

לשלושת הטורים האחרונים של יעל כרמי:
מסע שמתחיל ונגמר בחדר האוכל
המכונית שלי קיבלה את דין התנועה
בקיבוץ לא לקחו בחשבון שיזדקנו בו