את לוסי אהריש פגשתי בקליבלנד. היא הגיעה להרצות מול קהילת סטודנטים יהודים. חברתי, שארגנה את המפגש, הזמינה אותי להצטרף. אני חושבת שהיא דיברה שעה או שעה וחצי, ואני די בטוחה שבקושי זזתי בכיסאי. מדובר באחת הנשים היותר מרשימות שפגשתי בחיי.

לוק מגניב ומבט חודר. אהריש, צילום: דנה קופל

וזה לא רק הלוק המגניב והמבט החודר שלא מפספס איש בחדר, וגם לא הדרך המדויקת שבה היא מבטאת את עצמה בעברית, באנגלית ובערבית (אילו יכולות ורבליות, יא־אללה). זה משהו בכנות הבלתי מתפשרת והבלתי מתנצלת שלה, שבה היא פורשת מולך את סיפור חייה.

ואף שרוב חייה היא רק רוצה להשתייך, כשגם פה וגם שם לא מקבלים אותה, זה די ברור שמעל לכל - הבחורה הזאת שייכת לעצמה. את זה אי אפשר לפספס, ואי אפשר שלא להעריץ.

ועכשיו היא התחתנה. ועוד עם החתיך ההורס מ״פאודה״. וכל המדינה גועשת. ואורן חזן האידיוט - שבמדינה אחרת היה כנראה מסולק לצמיתות מהכנסת בעקבות הפוסט הגזעני ושונא האדם שכתב - איכשהו פה הוא רק ממשיך לקבל במה. ועל מה גועשים? על זה שהבחורה התחתנה. נו, ביג דיל.

ברור שצחי הלוי נפל לרגליה. גם אני, בתוך שעה וקצת, באולם כנסים קטן בקליבלנד, כשקור כלבים וחתולים בחוץ, נפלתי לרגליה.

בכל פעם שאני רואה ושומעת אותה בטלוויזיה, אני אומרת לעצמי שהעולם, ללא ספק, צריך יותר לוסי אהרישיות. ובכלל לא מזיז לי שהיא ערבייה־מוסלמית. בהערת שוליים אגיד שאילו היא היתה הערבי־מוסלמי הרוֹוח, לא זו בלבד שהיה כאן שלום, אפילו שלווה היתה כאן.

מה שמזיז לי אצלה זה שהיא אישה חזקה, נחושה, שאפתנית, עומדת על שלה ולא מפחדת מכל משב של רוח ומילה. ובעולם של MeToo, שבו יותר ויותר נשים מגלות שהמכנה המשותף שלהן הוא הטרדות מיניות בלתי פוסקות ומעמד מוחלש מתוקף היותן נשים, כולן צריכות להיות קצת יותר כמוה.

אני שמעתי את סיפור החיים שלה, ותהיו בטוחים שהוא קשה. מאוד. בקלות היא יכלה להיות עוד קורבן שקט, אבל היא לא. היא בחרה אחרת.

והיה לי עצוב לגלות שהאישה החזקה הזאת מסתירה זוגיות כבר שלוש שנים ומתחתנת בסתר כדי שקיצוניים לא יפגעו בה ובבעלה (ההורס, כבר אמרתי?) ביום חתונתם. ביום שבו הכל אמור להיות, לכמה שעות, פרפרים ופרחים וקשת בענן.

יום שבו אתה כל כולך מוצף בכל כך הרבה אהבה (שיש שלב שאתה כבר ממש מרגיש דביל מרוב שאתה מעופף משמחה). אם אישה כזאת איתנה בוחרת את אהבתה להחריש, מה יעשו אזובי הקיר, מה תעשה מי שאינה לוסי אהריש?!