כולנו יודעים כדבר מובן מאליו ששריפה בבית עלולות להיות מסוכנות מאוד. כולנו שמענו על לא מעט מקרים שבהם, שריפה שפרצה הובילה לאסון. חשוב, אם כן, לדעת שלא צריכים לקבל את האפשרות הזאת בלי לנקוט צעדים מתאימים. נסביר כעת מהי החשיבות של גלאי עשן ביתי במניעת שריפות.

אילוסטרציה. צילום: pixabay

התראה שמצילה נפש ורכוש  

יש סוגים שונים של גלאי עשן ובהמשך ניתן על כך את הדעת. אבל עוד לפני כן, חשוב לשים את האצבע על הנקודה המרכזית. גלאי עשן לא יכבה את השריפה כאשר היא פורצת אבל הוא נותן התראה כאשר קיים סיכוי גדול שניתן להשתלט על האש בקלות. הגלאי הינו רגיש ומותאם לזהות את קיומו של העשן עוד לפני שאנו עצמנו נוכל להרגיש בו או להריח אותו. וכאשר העשן מזוהה, פעמון חזק או צופר משמיע אזעקת התראה. כך, מקבלים התראה מאוד מוקדמת. התראה שיכולה להציל חיים.

העשן מסוכן אף יותר מן האש

היו מקרים שבהם פרצה בדירה שריפה מסיבות שונות, למשל קצר או תקלה במכשיר חשמלי או סיר שנשכח על הכיריים. די מהר הדירה התמלאה בעשן סמיך והדבר הזה משול למלכודת מוות. לא כולם מבינים זאת מיד, אבל למעשה העשן הסמיך מסוכן אף יותר מן האש. כאשר מישהו נלכד בדירה אפופה עשן קורים כמה דברים. קודם כל, מרוב בהלה אנשים עלולים לשכוח כיצד להגיע מהר ליציאה. העשן מקשה לראות את הדרך וחמור מכך – חוסר החמצן בשילוב העשן עלולים לגרום להתעלפות או אובדן הכרה. אנשים רבים יותר נחנקים מן העשן וזוהי הסיבה לטרגדיה. הרבה יותר מכפי שאנשים ניזוקים מן האש עצמה. כאשר ישנו גלאי עשן בסביבה, מקבלים התראה עוד לפני שהעשן מספיק להגיע לכמות ולריכוז מסוכנים מדי.

כך ניתן להציל חיים!

אפשר בהחלט לנקוט כמה צעדים כדי להפוך את גלאי העשן לאמצעי מושלם לכיבוי שריפות. למשל, אפשר להתקין כמה גלאי עשן, באזורים חשובים בבית. כך למשל חשוב להתקין גלאי סמוך למטבח וכן גם בחדרי השינה. במקביל, אפשר בהחלט לדאוג שיהיה בבית מטף כיבוי ביתי, כך שקל לכבות את האש מיד לאחר שהגלאי מצפצף. במידה והגלאי פועל, חשוב כמה שיותר מהר לאוורר את החדר, לפתוח חלון כדי למנוע התעבות של עשן סמיך. כל זאת יחד – והרוב הגדול של השריפות שקרו בשנים האחרונות בבתים היו נמנעות.

יש גלאי עשן מסוגים שונים, כאלה שמזהים עשן שעולה לתקרה או כאלה שמשולבים עם טכנולוגיית לייזר או מערכת יניקת אוויר. לצרכים ביתיים, אפשר לקנות גלאים די פשוטים, אך חשוב לדעת שני דברים. האחד, אם קונים גלאי עם סוללות, יש לוודא שהגלאי מספק התראה כשסוללה נמוכה. ואם קונים גלאי שמתחבר לחשמל, חשוב שיהיה גם גיבוי עם סוללות, למקרה שהחשמל לא פועל.

המאמר באדיבות חברת בי סייף ציוד כיבוי אש. לאתר שלהם: https://www.besafe.co.il/