באחד בספטמבר יתייצבו שלושת בניי בפתחה של שנת הלימודים תש"ף. איפה זה תופס אותי כאמא, המפגש הזה עם מערכת החינוך ועם בית הספר?

אני מוטרדת מהכיוון שאליו מנווטים משרד החינוך והעומדים בראשו. מה שהיה פעם שוליים ימניים סהרורים, במקרה הטוב, הפך להיות מיינסטרים ישראלי. מי אלו האנשים האלה האחראים על חינוך ילדיי? האם נכון להמשיך לשלוח את הילדים לבית הספר כשדמויות המזוהות עם גזענות עמוקה עומדות בראש?

שר החינוך רפי פרץ. שהמנהלים בבתי הספר ישמיעו קול ברור ומתנגד (צילום: יריב כץ)

רגע לפני שהילקוט מתיישב להם על הגב, הינה עשר הנקודות הבוערות לאמא שלהם בבטן:
1. הדג מסריח מהראש - בראש משרד החינוך עומד הרב רפי פרץ, ואם לא תהיה הפתעה גדולה הוא גם מי שימשיך שם אחרי 17 בספטמבר. נדמה שהדתה, שוביניזם, הומופוביה, גזענות ואפרטהייד הם ערכים ראויים מבחינתו ומבחינת אנשיו; והם, רבותיי, אחראים על חינוך הילדים. אם טרם הוטרדתם מכך, הגיע הזמן להתעורר.

2. איפה האמת - כיבוש, פלסטינים, שטחים כבושים, שליטה צבאית. אתם לא חושבים שהגיע הזמן לספר לנערים ולנערות את האמת? אנחנו כובשים עם אחר 52 שנה, מדכאים ומונעים חופש בסיסי וזכויות אדם. דמוקרטיה זה לא.

3. ביזיון בחסות החוק - חוק הלאום יילמד בשיעורי האזרחות ויילמד לבגרות. להזכירכם, מדובר בחוק המתעלם ממגילת העצמאות ומתעלם מהבטחת שוויון זכויות למיעוטים. היש ביזיון גדול מזה?

4. פליטים, עובדים זרים וגירושם - באים אנשים במיטב שנותיהם לעבוד בעבודות שרובנו מסרבים לעשות, ומבקשים מהם לא לקיים חיים. מגיעים אנשים שברחו עקב סכנת חיים וכולאים אותם עד גירושם. זו סוגיה שצריכה להיות מדוברת בבית הספר. ללמד על אהבת הגר ולא לשכוח את אשר עשה לנו עמלק.

גירוש פליטים ועובדים זרים. זו סוגיה שצריכה להיות מדוברת בבית הספר (צילום: יריב כץ)

5. יום הזיכרון לשואה ולגבורה - בואו נדבר עליו רגע. מתי שוחחתם עם ילדיכם על תכני היום הזה בבית הספר? חולצות לבנות, צפירה, התקווה, שישה מיליון. שנים אותו הטקס. האם יש שיחה אמיתית על גזענות? על "ואהבת לרעך כמוך"? אולי נצא מהשיח הקורבני ונציע אלטרנטיבות לשיח אחר? נדמה שלא למדנו דבר, והעצוב הוא שזה ממשיך הלאה, אל ילדינו.

6. מגדר ומיניות - הייתי מצפה שהשנה תיפתח בשיחות בגילים הרלוונטיים על מאורעות הקיץ בקפריסין. על מוסדות החינוך להכניס לתוכנית הלימודים חינוך למיניות בריאה על שלוחותיה השונות. כן! גם להט"בים. ואני לא מתכוונת לטיפולי המרה בראשות השר.

7. עמוד שדרה חינוכי - אני מאחלת שהמנהלות והמנהלים בבתי הספר ישמיעו קול ברור ומתנגד לשר חינוך המשתמש בתפקידו כדי להעמיק בילדינו גזענות וחושך במקום ליברליות וקִדמה. מותר וצריך לומר לא לטיולים שנתיים בשטחים הכבושים; מותר וצריך להזמין את "שוברים שתיקה" לבתי הספר, בדיוק כפי שמכניסים קציני צבא; מותר וצריך להתנגד לכניסת עמותות ימין קיצוניות בהסוואת בנות שירות "שבאו לחזק את הזהות היהודית" של התלמידים. תודה, אין לי צורך, גם לא לילדיי.

8. שיעורי בית - יותר ויותר מחקרים מצביעים על אי־נחיצותם. יהיה נחמד אם ב־2019 תצטרף מערכת החינוך בישראל לקִדמה.

9. מרחב נשימה - צפיפות בכיתה; חומרי לימוד ותכנים מיושנים; רדיפה אחרי ציונים. אולי סדר היום הכספי והציבורי יופנה סוף־סוף לחינוך? (הדבר יוכל להתקיים אם סעיף 2 ישתנה ולא כל התקציבים יועברו למפעל ההתנחלויות).

10. ניקיון השירותים בבתי הספר - כי זה אלמנטרי, כי זה מכבד, כי חשוב שלפחות מקום אחד יהיה נקי מחרא של פוליטיקאים.

שרון גמזו. אולי סדר היום הכספי והציבורי יופנה סוף-סוף לחינוך?

נייחל לשנת לימודים ליברלית, מתקדמת ומלאה באהבת האדם, והכי חשוב - לתלמידים הצעירים והבוגרים - אאחל מתוך ספר ההרצאות הנפלא של בודהה Anguttara-Nikaya Sutra:

אל תקבלו כלום דרך הנביאים השונים, ואל תאמינו למסורות רק בגלל שהן עתיקות ומתגלגלות מן העבר.
אל תאמצו אמת כי כך כתוב בספרים, ואל תשללו מראש רק משום שאתם שייכים ל"לא מאמינים".
אל תסכימו כיוון ששכנעו אתכם, ואל תמהרו לחזור על דעות של אחרים.
אל תאמינו רק משום שאין ברירה אלא האמינו; ואל תלכו בעקבות אחרים גם אם הם מטיפים או חברים קרובים.
אבל כשתדעו מבפנים שיש דברים שלא נכון לעשותם, ושהם מביאים סבל לכם או לאחרים, הימנעו מלעשות אותם.
וכשתרגישו מבפנים שהדרך נכונה ושהיא מובילה למעשים טובים, קבלו אותה ולכו בעקבותיה.
אם הדרך באמת תורמת לטוב לאחד ולכולם, קחו אותה להיות שלכם והקפידו לחיות לפיה!