בעת לא פשוטה למחנה המרכז־שמאל, מקווים שם כי הבחירות הפנימיות לרשימות של העבודה ומרצ יפיחו רוח חדשה לקראת הבחירות הכלליות לכנסת ויאוששו את מצבן של השתיים בסקרים. ביום שני הבא, 11 בפברואר, יתקיימו הפריימריז לרשימת העבודה לכנסת ה־21, ושלושה ימים לאחר מכן, ביום חמישי 14 בפברואר, תיערך ההצבעה לרשימת מרצ.


בעבודה עד הרגע האחרון


במפלגת העבודה, שבה מתמודדים 44 מועמדים ומועמדות, החליטו להציב קלפיות ב־83 ישובים, בהם 16 קיבוצים. בקלפיות יצביעו כ־60 אלף חברי המפלגה, כ־7,000 מתוכם התפקדו במחוז הקיבוצים. הקלפיות בקיבוצים הן ניידות, ויהיו פתוחות ארבע שעות בלבד. חברי המחוז המשתייכים לקיבוצים שאין בהם קלפי, יוכלו להצביע בקיבוצים שכנים או בעיר הקרובה.

אבי גבאי. אפשר לחזור לימים שבהם ההנהגה בישראל רואה בתנועה הקיבוצית שותפה לדרך | צילום: רענן כהן


יו"ר העבודה אבי גבאי מדגיש את חשיבותה של התנועה הקיבוצית למפלגת העבודה, ושומר בדבריו על ממלכתיות בנושא ההתמודדות על נציגות מחוז הקיבוצים. "בימים הקרובים יבחרו 60 אלף חברי מפלגת העבודה את המועמדים שירכיבו את הרשימה שלנו לכנסת הבאה", הוא אומר. "לצד חברי כנסת ותיקים עם קבלות בתחום המדיני ובתחומים החברתיים והכלכליים ישנם גם מועמדים בעלי רקורד ציבורי מוכח שהחליטו להצטרף אלינו, וכן שורה ארוכה של צעירים מלאי מוטיבציה שמצטרפים למערכת הפוליטית כדי להוביל איתנו את השינוי במדינה.


"התנועה הקיבוצית היא תנועה אידיאליסטית חלוצית, שהנחילה לנו את ערכי אהבת הארץ, הסולידריות, השוויון והשיתופיות. גם לתנועה הקיבוצית מגיע שינוי - שינוי בהתייחסות של המדינה ושל הממשלה. לצערי, ממשלת ישראל הנוכחית, וגם קודמותיה, לא הבינו את המשמעות של התנועה הזאת, והחלו בתהליכים שמעמידים את הערך הלאומי והציוני הזה מול ערך של כסף בלבד. אבל ציונות אינה כסף. וגם את הגישה הזו אפשר לשנות. אפשר לחזור לימים שבהם ההנהגה בישראל רואה בתנועה הקיבוצית שותפה לדרך. הקשר שבין מפלגת העבודה לבין התנועה הקיבוצית הוא קשר שורשי, עמוק ובלתי ניתן להפרדה. אנחנו נחזק את הקשר הזה גם באמצעות נציג מהתנועה הקיבוצית ברשימה שלנו לכנסת. ישנם מספר מועמדים ראויים ומוכשרים, ואני בטוח שתבחרו את המתאים ביותר לתפקיד. יחד נוכל לשנות ולהוביל את ישראל למקום טוב יותר: בביטחון, בבריאות, בחינוך ובהתיישבות. יחד נוביל לשינוי".

הקרבות הפנימיים בין המתמודדים, ובמיוחד על משבצת הקיבוצים, העלו תמיהה בקרב חברי קיבוצים רבים, בהתחשב בעובדה שמדובר על המקום ה־14 ברשימת העבודה לכנסת ה־21, שהתכווצה בסקרים לשישה מנדטים לאחר הופעתו הציבורית של בני גנץ והזינוק המטאורי של מפלגת חוסן לישראל הזוכה בסקרים ל־24 מנדטים. גם חניק מרשק מזכירת המחוז מודעת לכך שהמאבק העיקרי של מחוז הקיבוצים הוא על קולם של חברי הקיבוצים מול הסקס אפיל של גנץ וחברי רשימתו, שחלקם יהיו מהקיבוצים. "אני קוראת לכל חברי הקיבוצים לא ליפול בפח, לא בנחמדות ולא בסטראוטיפ של השבט הלבן, ולתמוך במפלגת העבודה ולא במפלגה של גנץ, שהעדיפה לשבץ ברשימה לכנסת אנשי ימין, ולא התחייבה שלא תשב בממשלה של נתניהו".


המרוץ במרצ


במרצ, לפחות בכל הנוגע לתנועה הקיבוצית, נערכים לפריימריז על מי מנוחות. 3,920 חברי קיבוצים התפקדו למפלגה מתוך כ־20 אלף המתפקדים בכל הארץ. ביום הפריימריז יוצבו קלפיות ב־128 ישובים, מתוכם 53 בתנועה הקיבוצית. הרוב המוחלט של הקלפיות יוצב בקיבוצי הקיבוץ הארצי לשעבר. אחת מהן תוצב במעגן מיכאל של התק"ם לשעבר. גם כאן יוכלו חברי קיבוצים שבקיבוצם אין קלפי להצביע בקיבוץ שכן או בעיר הסמוכה. המדד לפתיחת קלפי בקיבוץ הוא 35 מתפקדים ומעלה, אך בערבה הוחלט להציב קלפי בקיבוץ סמר, שבו עשרים מתפקדים, כדי שישרת את חברי מרצ בכל האזור.

תמר זנדברג. לקרוא לאנשי השמאל להצביע עבורה | צילום: מוטי קמחי


"המפקד היה אינטנסיבי מאוד", מספר יורי קנדל, יו"ר מרצ בתנועה הקיבוצית. "כיוון שהוחלט שצריך לחדש את ההתפקדות ב־2019, היה לנו חודש וחצי לפקוד את כל החברים. הצוות של יניב שגיא מעין השופט, המתמודד על מקום ברשימה, סייע לפקוד את חברי הקיבוצים".


מה הסיכויים שלו להיבחר בחמישייה הראשונה?
"על פניו נראה שהסיכויים טובים מאוד. הפוטנציאל שזה יקרה הוא גבוה, כיוון שאנחנו ציבור מאורגן, ששיעור ההצבעה בו במערכות בחירות עומד בדרך כלל על שבעים אחוזים. לחברים חשוב הממד האידיאולוגי והערכי. יניב ידוע כאדם ערכי, וזה משתלב עם הרצון שיהיה לנו בכנסת חבר קיבוץ בסיעת מרצ, אחרי שנים ללא ייצוג קיבוצי".


כעשרים מועמדים מתמודדים בפריימריז של מרצ, ולדברי קנדל, כיוון שהם יודעים שלתנועה הקיבוצית יש מספר מתפקדים גדול, רבים מהם, כולל ערבים ודרוזי, מחזרים אחר חברי הקיבוצים, נזכרים בקשר שלהם אל הקיבוצים, ומבטיחים לייצג את חברי הקיבוצים נאמנה בכנסת הבאה.


ועם זאת, ההתמודדות היא על מקום במפלגה שאחרי ההופעה של גנץ ירדה בסקרים אל גבול אחוז החסימה.
קנדל: "עוד מוקדם לדעת כמה מנדטים יהיו למרצ בבחירות הכלליות. יש כל הזמן מגעים בניסיון לגבש חזית מרכז־שמאל רחבה, עם ציפי לבני, מפלגת העבודה, חד"ש או חלק מהם. אני לא יודע מה ימליץ הצוות האסטרטגי לוועידת המפלגה. אנחנו גם צריכים לראות איך הרשימה שלנו תיראה, אם יהיו בה רק חברים חדשים או שילוב בין ח"כים מכהנים לחדשים.


"רק אחרי שנדע את הרכב הרשימה, נוכל לצאת לקמפיין הבחירות. לדעתי, מרצ צריכה להתייצב עם הדגלים שלה, ולקרוא לאנשי השמאל להצביע עבורה. אנחנו כבר למודי ניסיון מהעבר, כשאנשי מרצ הלכו לחזק את המפלגות שנראה היה להם שראשיהן יגברו על ביבי נתניהו, ולבסוף התאכזבו מהמפלגות האלה. אני מקווה שהם לא יתפתו לתמוך בחוסן לישראל עם צביקה האוזר שהגה את חוק הלאום, ועם עוד אנשי ימין שבוגי יעלון הביא איתו. חשוב שיישארו במרצ וישמרו על הבית הפוליטי שלהם".