תמר זנדברג. "מרצ היא הכוח הפוליטי שיוביל אל העתיד הרצוי את הכוח הפוליטי הגדול יותר שמסוגל להיבחר לראשות הממשלה" | צילום: אלבום פרטי

השבוע נצא לקלפיות להכריע את עתידנו. קמפיין מגעיל מאחורינו. כזה שהפך להיות בסיס להסתה פרסונלית במקום להתמודד על המהות, על מה שמוצע לנו ולדור הבא. אבל העתיד שלנו אינו קשור לאדם זה או אחר, הוא קשור לדרך ולערכים. העתיד שלנו איננו ביבי או לא ביבי (הוא אגב יֵרד מכס מלכותו כך או כך בשנה הקרובה, אם בבחירות ואם בעקבות משפטיו); העתיד שלנו הוא בשאלות היסוד של שלום וביטחון, חברה וכלכלה.


בתוך עמי (קיבוצי) אני חי, ואני שומע היטב את הקולות כנגד מרצ. אני שומע את הכעס המוצדק כנגד דחיקת הקיבוצים במפלגה, אני שומע את אי־האמון כנגד מובילי המפלגה. אני מבין את התסכול ואפילו שותף לחלקו, אבל אף על פי כן, כיום יותר מתמיד, הכרחי להצביע למרצ, למפלגת השמאל היחידה בישראל.


הכרחי להצביע מרצ, כי היא היחידה שעדיין מדברת על שלום. לא על "חידוש התהליך המדיני", לא על "מהלכים חד־צדדיים" ולא על "הסדרה זמנית". מרצ מדברת על שלום הכולל את סיום הכיבוש ואת קץ הסכסוך. לכן מרצ חשובה כל כך בהקשר הזה, כי היא תעשה לממשלת גנץ את מה שהביאה לממשלת רבין - תדחוף בכל כוחה אל עתיד אחר ובר־קיימא של חיים בשלום ובביטחון.


לישראל של היום, אחרי עשר שנות ביבי, אין ביטחון ואין שלום. טילי חיזבאללה וחמאס מכסים כל נקודה במדינה, והימין מדבר על "ניהול הסכסוך" בהבנה שלא ניתן להכריע אותו, ובתקווה שהסטטוס־קוו יבטל את יכולתנו להגיע להסכם שלום של שתי מדינות לשני העמים.


העתיד הוא ברור: סיפוח ואפרטהייד, או שלום וסיום הכיבוש על העם הפלסטיני. מרצ היא הכוח הפוליטי שיוביל אל העתיד הרצוי את הכוח הפוליטי הגדול יותר שמסוגל להיבחר לראשות הממשלה.


הכרחי להצביע מרצ, כי היא המפלגה החברתית ביותר בישראל והמהפכנית ביותר בנושאים החברתיים: שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה; הצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום; נישואים אזרחיים והפרדת דת ממדינה; העברת תקציבים מההתנחלויות ומהישיבות לבתי החולים ופעולה למען רפואה שוויונית; משכורות שוויוניות לנשים; ביטול חוק הלאום; הוצאת ההדתה מבתי הספר ובמקומה תקציבים משמעותיים לחינוך לחיים משותפים בין יהודים וערבים. אלה הם הנושאים המרכזיים בתחום החברתי שמרצ חלוצה בהם מיום הקמתה, והמחויבת ביותר לקדמם בחקיקה ובשלטון.


להצביע מרצ גם בשביל החקלאות, כי מרצ תיאבק שההשקעה בחקלאות בתקציב המדינה תוגדל באופן משמעותי ביותר, כך שתהיה בהיקף דומה לשאר מדינות ה־OECD.


ולבסוף, להצביע מרצ כי אין מהפך בלי מרצ. אין שום תסריט של גוש חוסם לממשלת ביבי והליכוד אם מרצ לא תעבור את אחוז החסימה, והקמפיין של כחול־לבן מאיים לעשות בדיוק את זה. אבל זה לא נגמר כאן, כי המהפך אינו רק לקבל את גנץ־לפיד; המהפך הוא שינוי מדיניות לכיוון של כל מה שנכתב כאן, ואת זה הם לעולם לא יעשו אם לא יהיו מוכרחים להיעזר במרצ. בשביל זה צריך מרצ חזקה ומשפיעה. אז בואו נצביע בכל כוחנו למרצ, ואת כל מה שדרוש תיקון בתוך הבית הפוליטי שלנו נעשה לאחר הבחירות.

הכותב הוא יו"ר הנהלת מרצ