במפלגת העבודה ובמרצ ממתינים לפריימריז כדי לדעת אם ייבחר חבר קיבוץ לכנסת ה־21. במפלגת יש עתיד נראה שכבר עתה נכללים ברשימה שני נציגי קיבוצים: סיגל מורן (53) מקיבוץ בית קמה מצטרפת לח"כ חיים ילין (60) מבארי. הם לא יודעים לציין את מקומם ברשימה, הנקבעת באופן בלעדי על ידי יו"ר המפלגה יאיר לפיד.

 יאיר לפיד. הרשימה הסופית תיקבע בלעדית על ידו | צילום: קובי גדעון, לע"מ

שניהם היו בעבר חברי קיבוץ, היא בשומריה והוא בבארי, ושניהם כיום תושבים בקיבוציהם. ובכל זאת הם רואים את עצמם נציגי ההתיישבות בכלל והתנועה הקיבוצית בפרט. מכנה משותף נוסף הוא המעבר מתפקיד ראש מועצה אזורית, היא בבני שמעון והוא באשכול, לזירה הפרלמנטרית. מעבר דומה עושה אלון שוסטר, חבר מפלסים ועד לאחרונה ראש המועצה האזורית שער הנגב - למפלגתו של בני גנץ חוסן לישראל. שוסטר מסרב להתראיין בנושא עד לחשיפת רשימת המועמדים על ידי גנץ.

סיגל מורן - "לא באה לכנסת כדי לחפש ג'וב"

 סיגל מורן הצטרפה ליש עתיד לפני קרוב לשנתיים בצעד יזום עם עוד שישה ראשי מועצות אזוריות. שבעת ראשי המועצות ביקשו לבחון את עמדת לפיד בנושאי ההתיישבות, החקלאות והחיבור לחברה הישראלית, ולדברי מורן הם התקבלו בברכה וזכו לתמיכה רבה. חמישה מראשי המועצות המשיכו בתפקידם, ואילו מורן ואלי מלכה, לשעבר ראש המועצה האזורית גולן, סיימו והשתלבו ברשימת המפלגה לכנסת. "אני חושבת שזה מסלול נכון", אומרת מורן, "במובן הזה שאתה בא מהשטח. כראש מועצה אתה חווה מצד אחד את האתגרים של חיי היום־יום, ומצד שני את המורכבות של העבודה עם השלטון המרכזי. אתה מבין מהר מאוד שאם רוצים לשנות מדיניות, צריך להגיע לבית המחוקקים. גם ההתיישבות וגם החקלאות חוטפות כל פעם מחדש מכות קשות, ובשורה התחתונה אין במוסדות השלטון מישהו שיוביל את הקו האומר שהחקלאות וההתיישבות הן לא של החקלאים והמתיישבים אלא אינטרס לאומי. לא באתי לכנסת כדי לחפש ג'וב, אלא מתוך תשוקה לעשות ולהשפיע".

סיגל מורן. באה מהשטח. צילום: דוברות יש עתיד

היא כיהנה בראשות המועצה שתי קדנציות מוצלחות, והחליטה שזה הזמן הנכון לסיים את התפקיד. היא ישרה, ישירה, מדברת בגובה העיניים. אחד הדברים שהניעו אותה להגיע לכנסת הוא ההתמודדות מול נורמות ההתנהגות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הנזק שהוא עושה בזריית פילוג, שנאה ופחד, הוא עצום. הוא משתמש בנו ככלי משחק. הפרשיות שהוא נחשד בהן חמורות מאוד. התפיסה שלי היא שנבחר ציבור אמור להחמיר עם עצמו בנושא טוהר המידות. במועצה צחקו עליי שאני מגזימה לצד השני, משום שהיה לי כלל שרק פרחים אני לוקחת הביתה, כי זה מתכלה. הכי חמור בעיניי שנתניהו מערער את שלטון החוק בגלל ענייניו האישיים".

אומרים שיאיר לפיד הוא תואם נתניהו בג'סטות, במניירות.

"אני מכירה את הטענה הזאת ולא מסכימה איתה, אחרי שיצא לי להכיר את יאיר מקרוב בשנתיים האחרונות. הכרתי אדם אינטליגנט, ישר, הגון, שיש לי הרבה ערכים משותפים איתו. אני חווה אותו כאנטיתזה של נתניהו".

היא חושבת שצריך להחזיר את עטרת ההתיישבות והתנועה הקיבוצית ליושנה, ועל זה היא תרצה להיאבק בכנסת. היא מבינה את הצורך בהעברת שטחים ממועצה אזורית לעיר שכנה במקרים חיוניים, אבל יוצאת נגד הדרך הדורסנית והכוחנית שבה עושים לפעמים את הדברים ללא איזון בין האינטרסים. "רוב הקיבוצים נמצאים בקצות הארץ", אומרת מורן, "ומה שהיה מובן מאליו, שההתיישבות והחקלאות הם המגן האנושי של מדינת ישראל, כבר לא קיים כיום. צריך להבהיר לציבור שהחקלאות היא ערך, להפסיק לפמפם שהחקלאים גוזלים את כספם, ולטפל במתווכים שמעלים את מחירי התוצרת החקלאית. צריך להנהיג רגולציה בחקלאות שתעודד את החקלאים, כדי שהחקלאות לא תתמוטט".

מה באשר לנושא הבנייה והשיוך בקיבוצים?

"זה קשור להתייחסות השלטון להתיישבות. מהניסיון שלי במועצה האזורית, ראיתי שאם אתה מקיבוץ או ממושב, בעיני הממסד אתה נתפס קודם כל כגנב. זו נקודת המוצא. אם רוצים שהקיבוצים יגדלו, צריך לאפשר להם בנייה ושיוך. אני חושבת שגם התנועה הקיבוצית עשתה טעויות כשרצתה יותר ממה שהציעו לה, אבל כיום צריך לסייע לה מתוך הבנת חשיבות התנועה לקיומה של מדינת ישראל".

לבד מהעיסוק בהתיישבות, בחקלאות ובמועצות האזוריות, מעוניינת מורן לעסוק בכנסת בחיבורים בין קבוצות אוכלוסייה כפי שעשתה במועצה האזורית בני שמעון. "הובלנו את התפיסה של הראייה האזורית, וכתושבת הנגב אעשה ככל יכולתי לקדם את החברה הבדואית גם מהכנסת".

את מאמינה שב־9 באפריל יתחולל מהפך שלטוני במדינה?

"אני מאמינה ומקווה שעד אז יתבצעו החיבורים הפוליטיים המתאימים, שיובילו למהפך שלטוני במדינת ישראל".

חיים ילין - "אני מקווה שיאיר יביא לחיבורים נוספים"

 ח"כ חיים ילין משדר תחושת ביטחון כשהוא נשאל אם צירופם של שני ראשי המועצות לשעבר, סיגל מורן ואלי מלכה, עלול לפגוע במעמדו ברשימת יש עתיד לכנסת ה־21. "להפך", הוא אומר, "אני חושב שזה שגייסו לרשימה שני ראשי מועצות לשעבר מתוך שבעה שהצטרפו ליש עתיד רק מאותת שהמפלגה עברה שינוי מהתמקדות במרכז הארץ לפריפריה. זה מהלך שיאיר לפיד הוביל אותו כשהוא הכניס אותי לכנסת, ונתן ביטחון לכולם שאפשר לדבר את השפה ההתיישבותית ביש עתיד. זה שינוי אסטרטגי. עכשיו נשאר לנו לכבוש את כל הפריפריה, ולגייס גם את ערי הפיתוח בשיתוף המועצות האזוריות".

חיים ילין. להקים ממשלת אחדות. צילום: דוברות יש עתיד

הוא לא יודע מה מקומו ברשימה, ואומר שלא מובטח מקום לאף אחד. "אתה יוצא לדרך והולך איתה עד הסוף". הוא גם לא מתייחס למספר המנדטים של המפלגה בסקרים, כדי לבדוק אם יש בה מקום בטוח לכולם. "אנחנו לא מתייחסים לסקרים, כי אנחנו יודעים שבסוף נהיה ראש בראש לפיד מול נתניהו. ברגע שכולם יבינו שזאת המגמה, הרבה מצביעים יעברו אלינו. כך היה גם בבחירות הקודמות כשבוז'י הרצוג צבר כוח מול נתניהו, ואנחנו איבדנו בגלל זה כמה מנדטים. לכן אני חושב שהפעם אנחנו נקבל יותר מנדטים ממה שיש לנו בסקרים. נוסף על זה אנחנו עושים עבודה קשה בשטח. היתרון במפלגה שאין בה פריימריז, הוא שכולם נלחמים יחד למען הקבוצה", הוא מסביר.

לפני ארבע שנים התפטר ילין מראשות המועצה האזורית אשכול, והצטרף לסיעת יש עתיד בכנסת כשהוא מתמקד בנושאי ההתיישבות ועוטף עזה. "הקמנו את השדולה החקלאית הגדולה ביותר שהיתה בשנים האחרונות, והעברנו חקיקה שמעלה את החקלאות ואת עוטף עזה בסדר העדיפויות. פעלתי נגד הטרור החקלאי. מה שהרג אותי זה שנלחמנו למען ההתיישבות והחלאות מול חלק מאנשי העבודה ומרצ".

התלוננת שבתנועה הקיבוצית מתעלמים ממך. זה השתנה?

"לא. התנועה הקיבוצית החליטה שהיא שייכת למפלגת העבודה, ולכן התעלמו ממני רוב הזמן. אני חושב שהם תקועים בעבר, ולא מאפשרים לפתוח דלתות לדעות אחרות. השינוי היחיד שקרה הוא שנכנסתי כמשקיף למזכירות התנועה, וזה מבורך. השינוי הזה התרחש בעקבות פגישה בין יאיר לפיד לניר מאיר".

יותר מכל מזוהה ילין עם המאבק של עוטף עזה. הוא הופיע בתקשורת בתקופת מתקפות העפיפונים ובלוני התבערה כשהוא יוצא לשטח ומכבה את השריפות. בהופעותיו גרס שיש לנקוט יד קשה כלפי חמאס, ועם זאת טען שהממשלה לא ניצלה את חלון ההזדמנות בעקבות צוק איתן להסדר מדיני כשחמאס היה בשיא חולשתו. קשה לדעת אם זו גם עמדתו של מנהיג המפלגה שלו. "יש עתיד עקפה את נתניהו מימין בנושא חמאס", מציין ילין, "ולא כי שינינו את דעותינו, אלא כי נתניהו רכרוכי לגמרי מול רצועת עזה. הוא לא הגיב לשריפת השדות, ועוד העביר 15 מיליון דולר לחמאס. אי אפשר להגיע להסדרה עם הטרור מתוך חולשה".

יש אפשרות שתהיו בקואליציה עם נתניהו בכנסת הבאה?

"ממש לא. אנחנו הולכים לנצח. אני מקווה שיאיר יביא לחיבורים נוספים, שנהיה הסיעה הגדולה ביותר, ואז נוכל להקים ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד, העבודה, וכל מי שתומך במדינה יהודית ודמוקרטית. ביש עתיד אנחנו מרימים גם את הדגל המדיני־ביטחוני, את הדגל החברתי ואת הדגל של הסדרת יחסי דת ומדינה".

איך אתה מתכוון לייצג את חברי הקיבוצים בכנסת הבאה?

"כמו שעשיתי עד עכשיו. יש לנו מצע בנושא החקלאות וההתיישבות, והכל מופיע בו בשקיפות מלאה. אנחנו רואים את עצמנו כבית לכל המגזר הכפרי".