כשברקע מסע ההכפשה נגד תמיכה של מפלגות ערביות במועמדים יהודים בבחירות, השתתפו השבוע מאות אנשים בכנס בקיבוץ עין חרוד מאוחד, שם הוכרז לראשונה על תחילת פעילותו הסדירה של חוג משותף ליהודים ולערבים במפלגת העבודה. נכון להיום, העבודה היא המפלגה היחידה אשר מתקיים בה חוג כזה המחבר בין המגזרים.

אבי גבאי בכנס. צריך לדבר על שוויון | צילום: רענן כהן

בכנס הפתיחה השתתף יו"ר העבודה אבי גבאי, והגיעו אליו יהודים וערבים מכל הארץ, בעיקר מעמק יזרעאל, מאזור המרכז ומירושלים. לאור התחזקות מפלגת העבודה בסקרים, היתה האווירה בין באי הכנס אופטימית.

את הכנס יזמו יעקב יוניש (בית השיטה), המשוררת תלמה אליגון, פעילה דומיננטית במפלגת העבודה, וסאלח גריפאת (זרזיר). כמי שמעורה בחברה הערבית תקופה ארוכה, הקים יוניש כבר לפני חמש שנים את תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף". זה היה הבסיס לחוג החדש. כעת הועברה הפעילות למפלגה, במגמה להתרחב וכדי שזו תהיה תשתית לפעילות של חוג ערבי־יהודי משותף שיפעל בכל הארץ.

בדבריו הדגיש גבאי את הצורך לחזור לערכים של בן־גוריון ושל רבין, ולשוב לדרך השלום, לשותפות ולשוויון. "יש לנו נבחרת נהדרת ואנשים שיודעים לעבוד", אמר. "הם לא אנונימיים כמו במפלגות החדשות; הם מכירים את השטח מקרוב ואפשר לסמוך עליהם. המדינה נמצאת עכשיו בסוג של ורטיגו. ראש הממשלה עושה הכל למען הישרדותו. הוא לא מדבר בכלל על שלום, רק על הסדר מדיני. אני מדבר על שלום; על היפרדות מהפלסטינים; על תיקון חוק הלאום ועל הוספת המילה שוויון. עלינו לחזור לדרך רבין, שהאמין בחיים משותפים. אנחנו יכולים להוביל למהפך".

אחריו דיבר דני עטר יו"ר קק"ל, (ראש מועצת הגלבוע לשעבר), שאמר שהחיים המשותפים בעמק מתקיימים בצורה טובה כבר עשרות שנים, והדבר צריך להיות מודל לחיקוי לאזורים נוספים במדינה. "במשך 118 שנות קיום קק"ל לא היה בה אף נציג ערבי אחד, ובשנים האחרונות, מאז שאני בתפקיד, שולבו בארגון גם ערבים. בכפרים יש כבר יוזמות רבות של פארקים ויערות", סיפר.

מוקי צור (עין גב) עמד בדבריו על מצב הדמוקרטיה בעולם בכלל ובישראל בפרט. "בכל התקופות נפלו יהודים וערבים קורבן לכוח ההתקרנפות ולגזענות. אבל אני רואה בקצוות החברה הישראלית התעוררות וצמיחה חדשה של צעירים אכפתיים, שמדברים על חברה חדשה שתצמיח אנשים טובים, ענווים. הגיע הזמן שמגילת העצמאות תתחיל לפרוח".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית ופעיל בנושא חיים משותפים, ציין כי לגישתו החוג החדש שהוקם הוא החשוב ביותר במפלגה, וצריך להשקיע בו את מרב המאמצים.

עוד דיברו ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה, הישאם זועבי, סגן יו"ר מועצת גלבוע, אילהם חאזן, אישה פורצת דרך, חלאילה איחסן (התמודד בפריימריז של המפלגה), הדס שקד (מוותיקות תנועת "צועדים") וסאלח גריפת, מצוות המטה של החוג המשותף.

מדובר בתיקון עבור מפלגת העבודה, אשר לא הקדישה די מאמצים בחברה הערבית במשך עשרות שנים, מאז רצח רבין. כתוצאה מכך ירדו שיעורי התמיכה בעבודה בחברה הערבית, ורבים עברו להצביע למפלגות הערביות.