ח"כ סתיו שפיר דוחה בתקיפות את הצעתו של ח"כ איציק שמולי, המתמודד מולה על ראשות מפלגת העבודה, להסיר את מועמדותה ולתמוך בו. שמולי העלה את הצעתו בתחילת השבוע בוועידת מפלגת העבודה ללא כל תיאום איתה.

"המרוץ במפלגה צמוד", היא אומרת, "ואני מובילה בסקרים בשאלה מי מביא יותר מנדטים. את הספינים מול המצלמות, ואת הפטרונות של מי שהיה שותף של אבי גבאי לגירוש של ציפי לבני מול המצלמות, אני לא אקבל. איציק מדבר על הפקת לקחים מהעבר, אבל כשהזמנתי אותו בעבר לפעול ביחד לשיקום המפלגה - הוא סירב. הספינים שלו עכשיו קורים כי הוא יודע שאני חזקה. יש סבירות גבוהה שאני עולה לסיבוב שני, ואז יש לי סיכוי לנצח".

סתיו שפיר. "להחזיר את המאבקים של ההתיישבות העובדת לקדמת הבמה" (צילום: מיקי ירון)

שפיר (34), הצטרפה למפלגת העבודה לאחר שהיתה ממנהיגות המחאה בקיץ 2011, והיא חברת כנסת זה שש שנים. עיקר פעילותה בוועדת הכספים. "מפלגת העבודה נמצאת עכשיו בפרשת דרכים", היא אומרת, "והיא לא יכולה לקבל עוד מאותו דבר. היא לא יכולה לקבל מנהיגות של עסקנות וספינים, שתשאיר אותה באותה נקודה. היא צריכה מנהיגות שתעשה מהפכה. כל מי שמכיר אותי ועוקב אחרי העבודה שלי, יודע שאני קמה בכל בוקר כדי להילחם. אני לא מוותרת ולא סוגרת דילים בצד. אני אדאג שאנחנו נניף שוב את הדגלים שלנו כתנועת העבודה. נחזור להניף את הדגל המדיני־ביטחוני, את הדגל האזרחי של חופש מכפייה דתית ואת הדגל הכלכלי בצורה המותאמת למאה ה־21. בעשרים השנים האחרונות נכשלה מפלגת העבודה תשע פעמים במערכות הבחירות, כי היא שכחה את הדגלים הכי חשובים שלה. היא התחנפה לימין וקנתה נרטיבים שקריים כדי לנצח. אני אהפוך אותה למפלגה מנצחת".

למה את ממהרת לתפקיד יו"ר המפלגה, כשאת עדיין צעירה ולא מנוסה בתפקידים ביצועיים?
"את מדינת ישראל הקימו אנשים צעירים ממני. הם לא חיכו. אני הובלתי את המחאה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, כשאני והחברים שלי היינו חסרי ניסיון פוליטי. כשביקשתי להיבחר לכנסת מטעם מפלגת העבודה בגיל 26, אמרו לי שאני צעירה מדי. נכנסתי לכנסת אחרי שצירפתי למפלגה מעל עשרת אלפים אנשים, רובם צעירים, ולא הייתי חייבת להתחנף לאף אחד במפלגה. בוועדת הכספים חשפתי ועצרתי שחיתות של מיליארדי שקלים; שיניתי את כל כללי המשחק; הקמתי את ועדת השקיפות ועמדתי בראשה במשך ארבע שנים; חקרתי לעומק את תקציבי כל משרדי הממשלה.

"אני עומדת בראש ועדה בינלאומית ב־OECD, שחבריה לומדים מאיתנו איך עוצרים את השחיתות ואיך מפתחים תקציב יעיל יותר. בכל מערכת בחירות מפלגת העבודה מספרת לעצמה שצריך גנרל או איש עסקים מוצלח, ואני חושבת שמה שהמפלגה צריכה כיום זה לוחמת. היא צריכה להילחם על חייה ועל השלטון הדמוקרטי במדינת ישראל, ואם יתנו לי את ההזדמנות לעמוד בראשה - היא תהפוך למפלגה שהציבור בוחר בה שוב".

ב"ארץ נהדרת" מוצגת שפיר כילדונת תמימה המחפשת צדק מול זאבים פוליטיים כדוגמת אביגדור ליברמן. לדבריה, היא מקבלת את דמותה בתוכנית בצחוק ובהנאה רבה.

בנוגע לתנועה הקיבוצית, שפיר סבורה כי הפוליטיקה הישראלית נטשה את התנועה בשנים האחרונות. "שיחקו בה", היא אומרת, "סגרו על חשבונה דילים, ולקחו הרבה מהמשאבים שלה. הרבה מהשחיתויות שחשפתי בוועדת הכספים, הראו איך כספים שהיו מיועדים לעוטף עזה, לגליל ולנגב, עברו ברמאות לידיים של מועצת יש"ע ושל שרי הימין. נלחמתי למען ההתיישבות העובדת, ואני אמשיך להילחם לא רק בנושא התקציבים, אלא גם להחזיר את הגאווה ולחזק את התנועה הקיבוצית. הרבה נושאים לאומיים, כמו חקלאות ופיזור אוכלוסין, הפכו לנושאים שנתפסים כאינטרס של מגזר. החקלאות הישראלית היא נושא לאומי, היא הביטחון התזונתי שלנו, היא שומרת על הסביבה ועל האקולוגיה שלנו, והיא מספקת מגוון של תוצרת טרייה. בממשלה הפכו את החקלאות לאינטרס מגזרי, וככה מציגים אותה לציבור הרחב".

מה תעשי בעניין הזה כיו"ר המפלגה?
"אני מתכוונת להחזיר את המאבקים של ההתיישבות העובדת לקדמת הבמה; להבהיר לציבור שמדובר באינטרס לאומי ולא מגזרי; לדאוג למחירי מים סבירים; לצמצם את פערי התיווך. האינטרס של כולנו הוא שאזרחי ישראל יקבלו גישה למזון איכותי, זמין ובמחירים הוגנים. נוסף על כך, אני חושבת שצריך לדאוג לצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים. כיום, בכל המדינה מקנאים במי שזוכים לחיות חיי קהילה, והמדינה צריכה לטפח את זה ולקדם את זה הן בקיבוצים והן בערים. אנחנו צריכים לקבל פתרונות דיור בקיבוצים, ולא להשאיר את המצב תקוע כל הזמן".

לקראת הבחירות הקרובות פרשו מרשימת העבודה לכנסת ה־21 אבי גבאי, טל רוסו וחיים ילין, ולדברי שפיר קיים סיכוי שנציג מחוז הקיבוצים גברי ברגיל, שהוצב במקום ה־14, יתקדם ברשימה וייבחר לכנסת ה־22. "אני מעריכה מאוד את גברי", היא אומרת, "ועל פי הסקרים אנחנו רואים שאני אביא את מספר המנדטים הגבוה ביותר למפלגה על ידי שכנוע עשרות אלפי צעירים שנדדו ימינה לחזור ולהצביע לנו. אעשה הכל כדי להכניס את גברי לכנסת".

את בעד איחוד מפלגות בגוש המרכז־שמאל?
"במשך כמה שנים אני נלחמת על זה שלא נמשיך עם הריצה הזו לכנסת כשאנחנו מפוזרים ומחולקים בין כמה מפלגות במקום לעשות איחוד שיוכל להביא לניצחון. כיו"ר מפלגת העבודה, המשימה הראשונה שלי תהיה לבדוק אילו חיבורים מגדילים את הגוש שלנו כדי שנחליף את נתניהו. אעשה כל חיבור כזה בלי שיקולי אגו. אנחנו לא רצים עכשיו על ראשות הממשלה, אלא על מי שיוכל לבנות את המפלגה מחדש".

מה המסר שלך לחברי הקיבוצים?
"אני רוצה להנהיג את מפגת העבודה כדי להפוך אותה מחדש ממפלגה לתנועת העבודה - תנועה של העם שנמצאת בפוליטיקה, אבל גם בשטח: בכל שכונה, בכל קיבוץ ובכל מושב, ועם רוח התגייסות, כדי לשמר את הדמוקרטיה ולהצעיד אותה קדימה".