בעוד ימים ספורים יושבע אלון שוסטר ממפלסים כחבר בכנסת ה-21 מטעם סיעת כחול לבן. יחד איתו יושבע גם רם שפע מגבעת חיים איחוד. שניהם יהיו הנציגים החדשים של התנועה הקיבוצית בכנסת, בעקבות תוצאות הבחירות שהעניקו 35 מנדטים לכחול לבן. רוח מפלגת "רק לא ביבי" לא פסחה גם על התנועה הקיבוצית. מתוך 65,889 המצביעים בתנועה הקיבוצית 33,176 (50.35%) העניקו את קולם לכחול לבן, לעומת 13,913 (21.12%) שהצביעו עבודה (שסיימה עם שישה מנדטים) ו-9,078 (13.78%) שהצביעו מרצ שעברה בעור שיניה את אחוז החסימה והסתפקה בארבעה מנדטים.

אלון שוסטר. הגענו למקסימום המנדטים שיכולנו. צילום: עופר חדג'ייב

שוסטר הלך לישון בשלוש בבוקר של יום רביעי, ולאחר שקם לקראת הצהריים בילה עם אשתו, ביקר אצל הדיאטנית שלו שהדריכה אותו כיצד להתמודד עם שפע הפחמימות בכנסת. אחר כך נסע לתל אביב לישיבת סיכום מערכת הבחירות של כחול-לבן והיערכות להמשך. שיחות עם אנשי עוטף עזה ועם אנשי התנועה הקיבוצית שהוא אמור לייצג בכנסת, הוא לא הספיק לקיים עד יום רביעי לפנות ערב אך הגיע לכך בהמשך.

"הבחירות הוכיחו יכולת התגייסות מאד אפקטיבית של שני הגושים הגדולים", מנתח שוסטר, "וזאת מתוך ההנחה שגודל המפלגה המובילה יהיה פקטור מאוד משמעותי בהחלטת נשיא המדינה על מי להטיל את הרכבת הממשלה. מסתבר שהיכולת של כחול-לבן לגייס מצביעים רבים תוך מספר חודשים לא הצליחה ליצור את הפער הנדרש מהליכוד, והוא הצליח לשבור תקרת זכוכית של 30 מנדטים על ידי נגיסה במפלגות מהגוש שלו. לכן, אנחנו ככל הנראה בדרך לממשלה דומה לזו שהיתה, וכחול לבן תהיה מפלגת אופוזיציה מאוד אחראית ומלוכדת כמי שמחברת בין שמאל וימין תחת המכנה המשותף של מגילת העצמאות".  

בניגוד לנוסחה שהצגת ולפיה תנצחו אם תגיעו ל-40 מנדטים, גם במחיר שתיית המנדטים של העבודה ומרצ, התברר שמה שקובע זה הגוש ולא גודל המפלגה. כמעט ריסקתם את העבודה ואת מרצ, במקום להעביר מנדטים מגוש הימין למרכז.

"זה לא מדויק. יש שישה-שבעה מנדטים שנדדו מגוש הימין אלינו, ואת זה אפשר לראות כשמשווים את מספר המנדטים שהיו ליש עתיד, המחנה הציוני ומרצ בבחירות הקודמות לעומת עכשיו. כנראה שהגענו למקסימום המנדטים שיכולנו לקבל בהרכב הזה של המערכת הפוליטית. מתברר שהמצביעים חשבו שהאמירה שלנו שגודל המפלגה הוא משמעותי היא נכונה, ובהתאם לזה הצביעו גם בימין וגם במרכז-שמאל. זה נכון שמצביעים רבים מהשמאל הציוני חשבו שצריך לרכז מאמץ בהחלפת נתניהו, כי הדיון כרגע הוא לא על סוג הפתרון המיטבי במשא ומתן על הגדה המערבית או יהודה ושומרון, אלא על עקרונות המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל. המאבק הזה יתחדש בתהליך המשפטי בסוף אפריל-תחילת מאי, ואנחנו מתכוונים להיות בו שחקנים אקטיביים בשמירה על הדמוקרטיה הישראלית".

כלום לא השתנה

מבחינת הייצוג הפרלמנטרי של ההתיישבות והתנועה הקיבוצית חל שינוי פרסונלי וחצי מפלגתי. בעוד שבכנסת ה-20 ייצגו את התנועה איתן ברושי מהמחנה הציוני וחיים ילין מיש עתיד, שניהם מתוך האופוזיציה, בכנסת ה-21 ייצגו אותה שוסטר ושפע, שהגיעו לכחול-לבן דרך חוסן לישראל, וגם הם יהיו באופוזיציה. שוסטר יחליף את ילין גם בייצוג של עוטף עזה.

"מבחינה מספרית אכן שום דבר לא השתנה בייצוג הקיבוצי", אומר שוסטר, "אבל צריך לציין בהיבט הרחב יותר שיש בכחול-לבן חבר מושב נהלל, רם בן ברק, ועוד שני בני מושב ברביעייה המובילה, בני גנץ וגבי אשכנזי, וחבר קיבוץ גרופית, בוגי יעלון. רם שפע ואני רואים עצמנו מחויבים לכפר הישראלי, לחקלאות ולפריפריה, ומרגע זה אני הולך לשרת את כל עם ישראל בלי קשר לאיזו מפלגה כל אחד הצביע, ובראש ובראשונה את חברי ההתיישבות העובדת".

האם תציע לראשי כחול-לבן להצטרף לממשלת אחדות כדי לקדם את ההתיישבות ואת עוטף עזה?

"אמרנו שאנחנו לא פוסלים הקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, אבל לא נשב בממשלה עם בנימין נתניהו שמואשם בפלילים. הוא צריך לסיים מהר את שירותיו למדינת ישראל, ואם הליכוד לא יראה לו את הדרך החוצה לא נשב איתם באותה ממשלה".

לא מעכל

ביום שלאחר הבחירות קיבל רם שפע מאות תגובות במדיות השונות מחברים ומכרים. "רוב התגובות היו שרצינו לנצח", הוא אומר, "אבל לפחות תוכל לייצג אותנו בכבוד מעכשיו. מבחינתי זו זכות גדולה, וזה מאוד מרגש.

רם שפע. מעדיף להסתכל על חצי הכוס המלאה | צילום: דוברות כחול לבן

"אני עוד לא מעכל את המשמעות של להיות חבר כנסת, וזו התרגשות שמהולה באכזבה על כך שלא ניצחנו בבחירות".

איך אתה רואה את תוצאות הבחירות?  

"אני חושב שחצי הכוס המלאה, זה שעשינו פה מהלך ענק. הצלחנו לייצר בית למעל מיליון ישראלים, שרוצים אלטרנטיבה לאופן שבו המדינה שלנו מתנהלת ולמנהיגות של ביבי נתניהו. חצי הכוס הריקה זה שהיינו רוצים להצליח קצת יותר, ולהיות מפלגת שלטון. אני חושב שאם מישהו היה אומר לנו לפני שלושה חודשים שאלו יהיו תוצאות הבחירות, היינו אומרים לו שהוא משוגע. בהתחלה אמרו שאם גנץ ידבר המנדטים ירדו, אחר כך אמרו שהוא לא יחבור לאף אחד משיקולי אגו, ואחרי זה אמרו שאין לו מה להציע. אני חושב ש-35 מנדטים זה הישג ענק, וחבל שזה לא הספיק לנצח את הבחירות".          

במפלגת העבודה ובמרצ אומרים שחבל שכמעט חיסלתם אותם במקום לנגוס מנדטים מהימין.

"אני מאוד שמח שמרצ עברו את אחוז החסימה ושאף מפלגת שמאל לא נעלמה. זה חשוב מאוד שהעבודה ומרצ יהיו בכנסת, ויאתגרו את השלטון הנוכחי. גם אני הייתי רוצה שיעברו יותר מנדטים מגוש הימין לגוש המרכז-שמאל, אבל לצערי זה לא קרה. אני באמת חושב שנהיה אלטרנטיבה מצוינת לשלטון של נתניהו, שמרוכז במאבקים המשפטיים שלו ושכח את האזרחים. יש לנו אנשים מצוינים שחלקם הגיעו ממפלגת העבודה, והם יידעו לייצג טוב מאוד את כלל האזרחים ואת חברי הקיבוצים בפרט".

זה יהיה אפקטיבי מבחינתך לייצג את ההתיישבות ואת הצעירים מהאופוזיציה?

"תמיד אפשר להשפיע יותר מהקואליציה, אבל אם נהיה באופוזיציה נילחם משם הרבה יותר חזק מאשר נלחמו בשנים האחרונות. אני חושב שהתנועה הקיבוצית צריכה לחזק את קולה בציבור ובכנסת, ואני מקווה שאלון ואני נצליח לעשות את זה".