בנימין (בנג'ו) ברמן // בארות יצחק

בן 43, נשוי למיכל ואב לארבעה * בבחירות האחרונות: הבית היהודי * בבחירות הקרובות: מתלבט בין הימין החדש, הליכוד וכחול־לבן

בנג'ו ברמן

מה ההתלבטות העיקרית?
"אני מתלבט בין הצבעה סקטוריאלית לימין החדש, שהוא מבחינתי המפד"ל הישנה, לבין הצבעה למפלגה גדולה שיש בה נציגים לזרם הדתי־לאומי".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשים נותן לזה ביטוי?
"הנושא המדיני, שבו אני ימני בבסיס, ונושא הגישור בין דתיים לחילוניים. מבחינה זו הימין החדש מתאים לי, אבל כמרכז משק של הקיבוץ, שבו החקלאות מהווה מרכיב חשוב, אני מעדיף מפלגה גדולה שתשמור על החקלאות".


מה הכי מתסכל אותך במציאות הנוכחית, והאם המפלגה שתבחר יכולה לתקן את העוול?
"שני הנושאים שציינתי: הקיטוב באוכלוסייה וחיסול החקלאות במדינה".


איך אתה מתייחס לחיבור של הבית היהודי עם הכהניסטים?
"בעיניי זה חמור מאוד. זו הסיבה היחידה והבלעדית שבגללה לא אצביע לבית היהודי".

***

מיכל שצקי־אברהמי // מגן

בת 82, נשואה לסִיוֹ, אם לשלושה וסבתא לעשרה, כולם בקיבוץ מגן * בבחירות האחרונות: מרצ * בבחירות הקרובות: מרצ

מיכל שצקי אברהמי

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"אני חברת מרצ. בפריימריז תמכתי ביניב שגיא מקיבוץ עין השופט, שהוא איש מצוין. אף על שהתאכזבתי שהוא לא נבחר למקום ריאלי ברשימה לכנסת, אני מתכוונת להצביע למפלגה. מרצ היא המפלגה שמבטאת את ערכיי ואת דעותיי".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה?
"הנושא שנראה לי הכי חשוב, וזה שמעכב את ההתקדמות של הארץ שלנו לכיוונים חיוביים, הוא השלום. אני לא חושבת שנגיע אליו מחר, אבל לפחות צריך לחתור אליו. הכיבוש משחית. צריך לתת תקווה גם לפלסטינים בעזה".


מה הכי מתסכל אותך במציאות הנוכחית, והאם המפלגה שתבחרי יכולה לתקן את העוול?
"הדבר הכי מתסכל הוא ההתנהלות של הימין בכלל ושל נתניהו בפרט. לכן צריך לטפח כל מי שהוא מהמרכז ושמאלה".

***

ד"ר יעלה רענן // כיסופים

בת 54, נשואה בשנית ואם לארבעה * התמודדה על מקום ברשימת חד"ש לכנסת ‰ בבחירות הקודמות: הרשימה המשותפת * בבחירות הקרובות: הרשימה המשותפת

יעלה רענן

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"הדבר המשמעותי ביותר זה הניסיון להתמודד עם הסוגיה הקשה והכואבת בחברה הישראלית - ההפרדה הכמעט מוחלטת בין הציבור היהודי לערבי. לכן אני פעילה במפלגה היחידה ששמה את השותפות כערך".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה?
"הנושא החשוב ביותר הוא יחס המדינה לפלסטינים, הן אזרחי ישראל והן תושבי השטחים מעבר לקו הירוק. לתפיסתי, כל עוד לא תהיה מדיניות שמאפשרת חיים בכבוד לכולם, נמשיך לייצר הרס, חורבן והרג. הקול שלי ניתן למפלגה שתוביל את הדברים בצורה הנכונה".


מה הכי מתסכל?
"הכי מתסכל אותי הוא החיבור בין הימין הכלכלי לימין המדיני־פוליטי, וחוסר היכולת של האנשים להפריד ביניהם וליצור מדינה צודקת לכולם".

***

מירב ברקאי // בארי

בת 38, נשואה לסער ואם לשלושה * בבחירות האחרונות: המחנה הציוני * בבחירות הקרובות: העבודה

מירב ברקאי

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"המצע של המפלגה, הערכים שלה והעשייה במשך השנים".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשימי נותן לזה ביטוי?
"כמו בכל בחירות, הנושא הביטחוני־מדיני הוא המשמעותי ביותר. מהמפלגות המתונות, רק מפלגת העבודה מדברת על פתרון יסודי וארוך טווח. היא אומרת שצריך להסתכל לאמת בעיניים, ולא לחכות ולקוות שהבעיה תעבור או תחמיר".


מה הכי מתסכל אותך במציאות הנוכחית, והאם המפלגה שתבחרי יכולה לתקן את העוול?
"הראשון, שאין שום התקדמות ושום פתרון לסוגיה הפלסטינית. מפלגת העבודה בהחלט יכולה לתקן את זה. השני, העובדה שאנחנו לא מצליחים להגיע לקהלים של המצביעים, אף על פי שהדעות שלנו מקובלות וענייניות ולמרות העשייה שלנו במהלך השנים, עשייה שהייתה לטובת ציבורים בעיקר מוחלשים. את זה אנחנו לא מצליחים לתקן, לצערי".

***

יובל ארז // נען

בת 28, בזוגיות נפלאה עם ראובן, מסיימת תואר בחינוך אנתרופוסופי ובספרות * בבחירות האחרונות: מרצ * בבחירות הקרובות: שאלה טובה

יובל ארז

מה ההתלבטות?
"אני מודה שיש בי רצון לעשות מחקר מעמיק יותר כדי להבין למי אתן את הקול שלי. משהו בי מתרחק מכל הזירה הפוליטית, אף על פי שבתוכי אני רוצה להיות מעורבת יותר. בכל פעם שאני מתחילה, אני נכנסת לחרדה ולדיכאון מחוסר השקיפות, מהאגו טריפ הפוליטי, מהשפה המלוקקת, מהעיסוק בתפל בעיניי. מכאיב לי שזה המצב שאני נמצאת בו. מקווה שאצליח כן להיכנס לזירה בדרך שלי לפני הבחירות".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשימי נותן לזה ביטוי?
"בעיקר חשוב לי שראש הממשלה הבא יהיה אדם הגון, ושיהיה אכפת לו מהאזרחים; מהחינוך ומהתרבות; מהסביבה ומהמצב האקולוגי; מקצבאות ומתמיכה בדלי הכוח; שיהיה פתוח לשיח אמיתי ולרעיונות חדשים; ושלא יתקע את הראש בתוך כסף, צבא חזק, שלטון הפחדות והטלת אימה, ושהכסף והכוח לא יסנוורו אותו. חשוב לי שיחזרו לעסוק גם במדיניות הפנים, ולא רק במלחמות מול כל העולם".


מה הכי מתסכל אותך?
"המדינה שלנו דורשת עיסוק מתמיד בביטחון, אבל לצד מלחמות אין־קץ - חשוב גם שנזכור שיש פה אזרחים החיים את חייהם יום־יום. עצוב לי שהביטחון הוא מה שמכתיב את כל המצע הפוליטי. אנחנו קודם כל אנשים, בני אדם, לפני שאנחנו אזרחים. קשה לי גם עם זה שאין כמעט אף מפלגה העוסקת במשבר האקלים העולמי ובמצב כדור הארץ, המקום שכולנו חיים בו, והוא גדול יותר מכל מדינה. הייתי רוצה שננסה לחשוב יותר איך להרבות את הטוב ולעזור לאנשים להיות שמחים באמת. זה לבטח יעשה טוב גם לביטחון. הלוואי שיותר אנשים ילחמו עבור האור במקום להתעסק בחושך".

***

שרון גמזו־בניהו // תל יוסף

בת 43, בת בית העמק, נשואה לניר, בן תל יוסף, ואם לשלושה * מטפלת ומרצה ברפואה סינית * בבחירות האחרונות: מרצ * בבחירות הקרובות: מרצ או חד"ש

שרון גמזו-בניהו

מה ישפיע על ההחלטה שלך?
"אני אשת שמאל מאז שעמדתי על דעתי. בכל השנים הצבעתי מרצ. תפיסת עולמי ההומניסטית הושפעה משולמית אלוני ומיוסי שריד ז"ל; אנשי רוח ענקיים שתפיסת עולמם על זכויות אדם, נשים וחינוך היו אבני הבניין להבנתי מהי תפיסת עולם 'שמאלנית'. כמובן, גדלתי בבית שמאלני שבו תמיד אמרה אמי, ועדיין אומרת, שבסוף ישבו וידברו".


אז מה את מתכננת לבחור?
"הפעם אבחר במפלגה שסיום הכיבוש חרוט על דגלה ברי"ש גלי, במפלגה שלא מתנצלת על ישיבה עם ערבים, במפלגה שלא נודף ממנה ריח של גזענות, במפלגה שלא מתביישת להיות מזוהה עם שמאל אמיתי - חד־משמעי ולא מתנצל".


מה הכי מתסכל אותך?
"מאוכזבת ממרצ, שבלי להתבלבל דחקה למקום לא ריאלי את ח"כ מוסי רז, שנלחם בלי חשש כנגד הכיבוש. אז עד 9 באפריל ההתלבטות היא בין מרצ לחד"ש. תצביעו נכון ודי לכיבוש".