למרות הקמפיין הנרחב והתמיכה הרבה שלה זכה בקרב רבים, במיוחד בקיבוצים, לא הצליח יניב שגיא (עין שופט) להתברג במקום ריאלי ברשימה של מרצ לכנסת ה-21. שגיא בן ה-55, מנכ"ל גבעת חביבה ויו"ר הנהלת מרצ, השיג בסך הכל 4,026 קולות - מה שמציב אותו במקום ה-12. זו תוצאה מאכזבת עבור שגיא, שהביע תקווה כי יהיה הקיבוצניק השמאלני היחיד בכנסת הבאה. במקום הראשון (אחרי היו"ר תמר זנדברג) נבחר אילן גילאון, ואחריו מיכל רוזין ועיסאווי פריג'.

שגיא הודה בכישלון ולא הסתיר את אכזבתו הרבה מהתוצאה. "חברות וחברים שלי, מרצ לא בחרה בי אתמול, מרצ לא בחרה להתחבר אל החזון הפוליטי שלי שמשלב בין הקיבוץ כבית ודרך לבין השותפות היהודית-ערבית", כתב בפייסבוק.

יניב שגיא. ביקשתי להיות שליח, אבל הציבור דחה את שליחותי. צילום: אבי עופר

"ביקשתי להיות שליח, אבל הציבור דחה את שליחותי - ובכל זאת, ביום שאחרי, אני קודם כול אסיר תודה על התמיכה העצומה. תודה למשפחה הגרעינית, למשפחתי המורחבת ברחבי ישראל ולקיבוץ שלי - עין השופט, קהילה שלמה שהתחברה ותמכה, עודדה ודחפה. ומעבר לקיבוץ - לתנועה שלי - לשומר הצעיר, בארץ ובתפוצות, והתנועה הקיבוצית שבסופו של יום הרוב המכריע של 4,000 התומכים בי אתמול הגיעו משם". 

שגיא, שקיווה להגיע למקום החמישי ברשימה, לא יגיע לכנסת הבאה - והוא חושף בגילוי לב מדוע לדעתו הקמפיין שלו לא צלח. "למדתי איך תכונות שמוליכות אותי להצליח בזירות חינוכיות-ציבוריות מקטינות אותי ומוליכות אותי לכישלון בפוליטיקה", אמר. "במסע הזה אני נכשלתי ואני לוקח על זה אחריות אישית - אני מבקש להתנצל בפני מי שאיכזבתי, בפני מי שתמך וציפה ותרם את זמנו ומרצו וכספו. אני אחראי לכישלון שהראה שוב שלתנועה הקיבוצית אין בית פוליטי במרצ על אף שהיא 20 אחוז מהחברים במפלגה".

הוא סיים את דבריו במסר מפויס וציין כי הוא עדיין אופטימי. "אני מאמין באדם ובחברה, מאמין שנעשה ונצליח. את השליחות שלי כמובן אמשיך בראש מורם וגב זקוף בגבעת חביבה הנפלאה. כנראה שהפוליטיקה עוד לא בשלה לשותפות פוליטית יהודית ערבית אבל בחברה האזרחית בכלל ובגבעת חביבה בפרט היא משגשגת ובשדה הנקי הזה אמשיך לחרוש ולזרוע".

ברגיל מגיב לתוצאות: "הנציגות להתיישבות תהיה מהעבודה"

גברי ברגיל (רמות מנשה), מזכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר, שרק בתחילת השבוע רשם הישג יפה כשנבחר למקום ה-14 (לא סופי) בפריימריז של העבודה, מעודד מהסקרים שמראים כי העבודה מתחזקת, ומצהיר שלפי התוצאות במרצ, נדמה כי הוא הולך להיות הקיבוצניק בכנסת הבאה.

"הנציגות היחידה להתיישבות העובדת בכנסת הבאה תהיה של מפלגת העבודה", אמר היום (שישי). "הצרכים הבוערים של החקלאות מחייבים נציגות לקיבוצים ולמושבים. יש עתיד ויתרה על ההתיישבות. לצערנו ח"כ חיים ילין הודיע שלא יהיה בכנסת הבאה וכך גם סיגל מורן. גם מרצ ויתרה על ההתיישבות - יניב שגיא לא יהיה בכנסת הבאה, מרצ הציבה אותו במקום ה-12. יש אמת אחת פשוטה, מפלגת העבודה היא הבית של ההתיישבות. רק מפלגת העבודה שומרת על ייצוג לחקלאות, לקיבוצים ולמושבים. ההתיישבות תיתן את קולה למי שמעניק לה קול בכנסת".