ראשי כחול לבן. גם לא הביסו את נתניהו וגם פגעו אנושות במחנה השמאל. צילום: יאיר שגיא

גברי ברגיל (רמות מנשה), מועמד מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה לכנסת ה-21, קיבל קשה את תוצאות הבחירות. במהלך מערכת הבחירות הוא הביע ביטחון שעם קצת מאמץ הוא יגיע לכנסת מהמקום ה-14 ברשימת העבודה, וגם אם הדברים נאמרו במטרה להלהיב את חברי המפלגה, ההנחה של ברגיל היתה שלפחות חיים ילין (בארי) יצליח לייצג את התנועה הקיבוצית מהמקום העשירי ששוריין לו על ידי יו"ר המפלגה, אבי גבאי. בחלומות הגרועים שלו לא ציפה ברגיל, שסך המנדטים של העבודה ייעצר על הספרה שש.

גברי ברגיל. לתוצאות תהיה השפעה על התנועה הקיבוצית. צילום צילום ארכיון: קרני עם-עד

"זו תוצאה קשה למחנה שלנו בכלל, ולמפלגת העבודה בפרט", אומר ברגיל, "אני חושב שחברי הקיבוצים, כמו כלל האזרחים במדינת ישראל ששייכים למחנה שלנו, רצו לנצח את נתניהו בכל מחיר, ולכן העדיפו ברגע האחרון להתפתות לקמפיין של כחול-לבן ולהצביע בהמוניהם לבני גנץ. עד יומיים לפני הבחירות ראינו תהליך חזק ומבורך, של התחזקות המפלגה מיום ליום. 48 שעות לפני הבחירות התחלנו לראות מתוך סקרי העומק, את הנטייה של הבוחרים בכל המדינה לרוץ לכחול-לבן במטרה לנצח את נתניהו. לצערי, זה גם לא הביא להבסתו של נתניהו, וגם פגע באופן אנוש במחנה השמאל שאנחנו שייכים אליו. אני לא בטוח שהמיזם של כחול-לבן יחזיק מעמד הרבה זמן. אני חושב שמפלגת העבודה היא עדיין הבית של ההתיישבות, והמפלגה צריכה לעשות הליך מהיר של שיקום והיערכות לבחירות נוספות שלהערכתי יהיו תוך שנה-שנה וחצי".

העובדה שלא יהיה חבר כנסת קיבוצניק ממפלגת העבודה תשפיע על מעמדה של התנועה הקיבוצית?

"בוודאי. לא סתם אמרנו כל הזמן שאנחנו כחברי קיבוצים צריכים לתמוך במפלגת הבית שלנו, שיש לה גם מחויבות להתיישבות ושהיא גם נותנת ייצוג להתיישבות. העובדה שמפלגת העבודה חטפה מכה קשה עלולה לפגוע גם בנושאים שחשובים לנו במישור הלאומי. נצטרך להיערך במפה הפוליטית הקיימת, ולראות איך מטפלים בכל הנושאים האלו גם בלי אותו כוח מייצג שמאוד רצינו ליצור".

אבי גבאי צריך להתפטר?

"אני לא חושב שנכון עכשיו לעסוק בדברים האלו. אני חושב שהמפלגה צריכה עכשיו להתאחד, ולא לנהל מאבקים פנימיים. צריך לשבת יחד כנבחרת אחת, ולראות איך משקמים את המפלגה ואיך מבטיחים ניצחון בבחירות הבאות".

גבאי לא רצה איחוד עם מרצ, והיום רבים חושבים שזו הייתה טעות כי ניתן היה לייצר גוש שלישי, גוש השמאל. אתה חושב שצריך לשאוף לאיחוד כזה?

"אני חושב שבנקודת הזמן שבה נדרשה החלטה, ההחלטה של אבי גבאי היתה נכונה. היום, עם תוצאות הבחירות שקיבלנו במפלגת העבודה ובמרצ, אין לי ספק שאחד הדברים שנצטרך לבדוק כחלק מהסקת המסקנות, הוא האפשרות לאחד את שתי המפלגות למפלגה אחת שתייצג את כל מחנה השמאל בישראל".

 "לא התביישו לשקר"

גם חיים ילין, שפרש מיש עתיד ועבר למפלגת העבודה, חש אכזבה קשה מתוצאות הבחירות.

חיים ילין. "הזהרתי את כולם" צילום ארכיון: גדי קבלו

"הרגשתי שהמצב הולך להיות קשה ביומיים האחרונים", הוא מספר, "כשראיתי שכחול-לבן הולכים על הראש של מפלגת העבודה, ולא מתביישים לשקר שמה שיקבע זה גודל המפלגה ולא גודל הגוש – הלכתי לקיבוצים ואמרתי שזה לא עובד ככה. אמרתי שכחול-לבן הם שקרנים, ושהם עובדים על כולם. אני כבר חוויתי את השקרים ביש עיתד. הזהרתי את כולם, אבל זה לא עזר. התוצאה היא שאנשים שרצו להאמין שהמפלגה הגדולה ביותר תנצח, הצביעו בעד כחול-לבן גם בהתיישבות כאשר אין שם אף אחד שמייצג את ההתיישבות".

אלון שוסטר לא ייצג את ההתיישבות ואת עוטף עזה כפי שאתה ייצגת אותם בכנסת היוצאת?

"לא. כשהביאו אותי ליש עתיד שמו אותי בקדמת הרשימה כדי שאוכל לקדם את האג'נדה ההתיישבותית, ולא שמו אותי במקום ה-27 שהוא הספסלים האחוריים של הסיעה. היום ברור לי שהשתמשו בי, אבל מבחינתי ייצגתי את ההתיישבות והפריפריה. בכחול-לבן אנשי מרכז הארץ נמצאים בקדמת הרשימה, ואין נציג להתיישבות גם בעשרים המקומות הראשונים".

בוגי יעלון מציג את עצמו כנציג ההתיישבות וחבר גרופית.

"אני לא יודע מתי הוא היה שם בפעם האחרונה ליותר מביקור חטוף. תוצאות הבחירות היו סרט ידוע מראש, וכל חבר קיבוץ שהצביע כחול-לבן גם פגע בהתיישבות וגם לא הבין שעובדים עליו. השנאה הגדולה כל כך כלפי בנימין נתניהו תורגמה באמצעות שקרים להצבעה לכחול-לבן. היום ברור שגם אם היו לכחול לבן עוד שני מנדטים, ולמפלגת העבודה רק ארבעה מנדטים, גם אז לא היו מטילים עליהם את הרכבת הממשלה. מיליון איש שהצביעו עבורם מאוכזבים היום. חלקם הבינו את השקר, וחלקם תופסים פתאום את הפגיעה הקשה במפלגת העבודה".

ילין מציין את העובדה שתוצאות הבחירות הותירו מחוץ לכנסת פרלמנטרים מצוינים כמו מרב מיכאלי, עומר בר-לב שנלחם עבור ההתיישבות, ועו"ד רוויטל סוויד. כל אלו נבחרו בפריימריז, והיו לפניו ברשימת העבודה לכנסת ה-21.

בעקבות התוצאות הוא מתכוון לקחת פסק זמן מהחיים הציבוריים, אבל הוא לא מוותר על האפשרות להיות שותף לשיקום מפלגת העבודה. "צריך לא לערוף ראשים", הוא אומר, "אלא לדעת להיות קבוצה שיש לה מטרה מאוחדת ואידיאולוגיה מאד ברורה. אנטי ביבי כבר לא יהיה מצע לבחירות הבאות. צריך להגיע לבחירות הבאות מגובשים, ולא להתבייש גם להיכנס לממשלת אחדות. אחרת הגורמים הקיצוניים ישתלטו על המדינה".