ח"כ עמיר פרץ סבור שכדי להוציא את עגלת מפלגת העבודה מהבוץ שבו היא נתונה, המפלגה צריכה לחזור ולהניף באופן חד וברור את דגל השלום - ההסדר המדיני והביטחון - ולצידו את דגל הצדק החברתי, הסוציאל־דמוקרטי, כדי לכונן חברת מופת.
"ספגנו מכה קשה בבחירות האחרונות", הוא אומר, "עקב חוסר החזון והאידיאולוגיה של ההנהגה הקודמת. עלינו לחזור ולקיים את הברית ההיסטורית שלנו עם ההתיישבות העובדת, המושבים והקיבוצים. במקביל, לקיים שותפות אמת עם אחינו הערבים והדרוזים כמפלגה ציונית, שבה כל הדתות והמגזרים מרגישים שווים. נפתח את הלב לתושבי הפריפריה ועיירות הפיתוח, ונהווה עבורם בית. רק כאשר נחזיר את הנודדים הביתה, נביא קהלים חדשים לשורות המפלגה, נשקם את מוסדותיה - אידיאולוגית, תקציבית וארגונית - ורק אז נחזור להיות שחקן רלוונטי. נגדיל את המפלגה, נגדיל את הגוש ונגיע לניצחון".

פרץ. "מתכוון להוביל את תוכנית 15 המנדטים" (צילום: אלבום פרטי)

למה צריך לבחור בך לתפקיד יו"ר המפלגה?
"אני מבקש את אמון הבוחרים כדי שנהיה אלטרנטיבה אידיאולוגית לגוש הימין. העבודה בראשותי אולי לא תרכיב את הממשלה הבאה, אך תפקידנו לשמש מגדלור אידיאולוגי לימין המשיחי־קפיטליסטי בראשות נתניהו. אני מתכוון להוביל את תוכנית 15 המנדטים, שתשנה את המפה הפוליטית בכך שנעביר ארבעה מנדטים מגוש הימין - כחלון, אורלי לוי ואפילו מהליכוד - אלינו. עשיתי זאת ב־2006 כאשר ניצחתי את נתניהו במעוזי הליכוד, ונעשה זאת גם הפעם".

אתה ח"כ ותיק, היית יו"ר מפלגת העבודה, היית שר הביטחון - למה שלא תיתן לצעירים הזדמנות להנהיג את המפלגה?
"זאת לא שאלה של אדם חדש אלא של חדשנות. בכל תפקיד שכיהנתי הובלתי מהלכים חדשניים. כשר ביטחון קידמתי מהלך פורץ דרך של רישות מדינת ישראל בכיפת ברזל, מהלך ששינה את המציאות הביטחונית של תושבי המדינה. נוסף על כך, הייתי מעין כיפת ברזל חברתית כאשר הובלתי שכר מינימום והבטחת פנסיה לכל אזרח, וכך גם במהלכים חדשניים כשר להגנת הסביבה. העבודה צריכה לבחור בחדשנות, אך בחירה במועמדים חסרי ניסיון בשעה זו היא מסוכנת לעתיד המפלגה. איציק וסתיו הם שותפים שלי, ואני רואה בהם את דור ההמשך של המפלגה; אבל כעת זהו צו השעה, ואין לנו פריבילגיה להמר על המשך קיומה של המפלגה. עכשיו, יותר מתמיד, יצילו היכולות והניסיון המוכחים את המפלגה שלנו".

פרץ (67), נשוי לאחלמה ואב לארבעה, תושב שדרות, החל את דרכו הציבורית כראש מועצה צעיר של שדרות, ולאחר מכן נבחר לכנסת ב־1988 מטעם מפלגת העבודה. ב־1997 נבחר לתפקיד יו"ר ההסתדרות, וב־1999 פרש ממפלגת העבודה והקים את מפלגת עם אחד. ב־2005 התמזגה עם אחד עם מפלגת העבודה, וב־2006 זכה פרץ בהתמודדות על תפקיד יו"ר העבודה. הוא כיהן כשר הביטחון בממשלת אולמרט בתקופת מלחמת לבנון השנייה, והיה נתון לביקורת קשה בעקבות המלחמה. ב־2007 הפסיד לאהוד ברק בהתמודדות על ראשות מפלגת העבודה, וב־2012 הפסיד לשלי יחימוביץ' בהתמודדות על אותו תפקיד ובעקבות זאת פרש מהעבודה וחבר למפלגת התנועה בראשות ציפי לבני. בכנסת ה־19 הוא כיהן כשר להגנת הסביבה מטעם התנועה, ובכנסת ה־20 כח"כ בסיעת המחנה הציוני, שהורכבה מהעבודה ומהתנועה. בספטמבר 2015 הודיע פרץ על חזרתו למפלגת העבודה, ולקראת הבחירות לכנסת ה־22 הודיע פרץ כי יתמודד בבחירות על ראשות מפלגת העבודה. בתחילה דרש לקיים את הבחירות בוועידה בלבד, ולאחר מכן הסכים לפריימריז פתוחים בהשתתפות כל חברי המפלגה.

פרץ מבטיח לסייע לתנועה הקיבוצית ככל שיוכל. "ההתיישבות העובדת והתנועה הקיבוצית סובלות מפגיעה מכֻוונת של משרדי הממשלה", הוא אומר. "ההחלטות להגביל את הבנייה בקיבוצים ובמושבים, לפרק את החקלאות המאורגנת ולפגוע בחקלאים על ידי פתיחת השוק לייבוא לא מבוקר - הן החלטות אידיאולוגיות שמוביל הימין בראשות נתניהו. העבודה בראשותי תעמוד כחומת מגן לזכויות ההתיישבות העובדת ותהפוך את החקלאות לערך עליון במדינת ישראל.
אני עצמי הייתי בעבר חקלאי, וגידלתי ורדים ושום. כל חקלאי יודע כמה קשה צריך לעבוד כדי לטפח כל דונם בחמסין ובסערה. מפלגת העבודה בראשותי תהיה מפלגה שאוהבת ומחבקת את התיישבות העובדת ותפעל להשביחה ולהעצימה".

האם יש סיכוי שגברי ברגיל, נציג המחוז, יכהן בכנסת ה־22?
"גברי ברגיל יהיה חבר כנסת. הוא נציג אידיאולוגי של ההתיישבות העובדת ושל התנועה הקיבוצית ומקומו בכנסת. אני מכיר את גברי כבר הרבה שנים, ואני בטוח שהוא יהיה ח"כ מצטיין ומשפיע. אומנם הוא נבחר כנציג התנועה הקיבוצית ברשימת העבודה לכנסת, אבל עבורי הוא נציג של אידיאולוגיית השלום והצדק החברתי".

פרץ מציין כי הוא מאמין בשיתופי פעולה ובחיבורים חדשים, הן פנים־מפלגתיים והן עם גורמים חיצוניים, אך נמנע לציין במפורש אם יפעל לאיחוד עם מרצ או עם גופים אחרים. "עלינו לעשות כל שביכולתנו שהגוש יגדל בצורה משמעותית, לפנות לקהלים חדשים ולגרום לגרעין הקשה של המפלגה לחזור הביתה. בכל מקרה, מפלגת העבודה לא תאבד את זהותה ואת הקו האידיאולוגי המנחה אותה. נשמור מכל משמר על האינטרסים שלנו, ונעצב סדר יום ברור הכולל את כל הנושאים הרלוונטיים לחיי האזרח. נציב אידיאולוגיה ברורה וסדורה, וכך נחזיר את הרלוונטיות שלנו בחברה הישראלית. אני לא אתייחס למפלגות ספציפיות, רק אומר שדלתי פתוחה ואעשה הכל לטובת המחנה והגוש מבלי לפגוע בסדר היום האידיאולוגי של המפלגה".

מה אתה רוצה לומר לחברי הקיבוצים לקראת הפריימריז?
"מפלגת העבודה היא הבית שלכם. אל תתנו לאדישות ולייאוש לנצח - עכשיו יותר מתמיד זה הזמן לחזור הביתה ולשקם אותו. יש אתגרים רבים לפנינו, ואני בטוח שיחד נצליח לעמוד בכולם. אין הוקוס פוקוס; מדובר בתהליכי עומק של שיקום רוחבי ואורכי. הצטרפו אליי למסע הזה , נגדיל את המפלגה, נגדיל את הגוש וננצח".