שימי בראון ובני גנץ. "התאכזבתי ממה שקרה במפלגה שהיתה לי ולרבים בית פוליטי" | צילום: דנה אורן־ינאי

עו"ד שימי בראון (47), חבר ומזכיר קיבוץ שפיים, היה זה שהגיש את מפלגת חוסן לישראל לרשם המפלגות מייד לאחר הקמתה, ואז גם נודע לראשונה דבר מינויו כיועץ משפטי של גנץ ושל המפלגה. הדבר הפתיע לא מעט את אלו המכירים את בראון ואת עובדת היותו בעבר הרחוק והקרוב איש העבודה והמחנה הציוני. בין השאר שימש כראש המשמרת הצעירה במחוז הקיבוצים של העבודה, לאחר מכן יועץ משפטי של המחוז, יועץ משפטי של המפלגה עד היבחרו של היו"ר אבי גבאי, ובבחירות 2015 אף התמודד על המקום המובטח למחוז הקיבוצים ברשימת מפלגת העבודה לכנסת אך הפסיד לח"כ איתן ברושי. זמן קצר אף חכך בדעתו להקים מפלגה סוציאל־דמוקרטית חדשה.

בראון מגדיר את עצמו כיום עורך דין הנותן שירותים מקצועיים למפלגת חוסן לישראל, השותפה ברשימה התלת־מפלגתית כחול־לבן לכנסת, אבל מודה שבסופו של דבר הוא מזדהה עם הגוף הפוליטי החדש וגם יצביע עבורו - לא מעט בזכות (או בגלל) האכזבה מתפקודו של יו"ר העבודה אבי גבאי.

מינוי קיבוצי נוסף מהתקופה האחרונה ברשימה החדשה הוא זה של נרי שוטן, בן שפיים, שמוּנה לרכז מטה ההתיישבות של כחול־לבן, וגם לראש לשכתו של גבי אשכנזי. על נרי שוטן, שאף הוא היה מזוהה בעבר עם מפלגת העבודה, נאסר להתראיין בהוראת דוברוּת המפלגה. שימי בראון היה זה שהמליץ עליו לתפקיד הנוגע להתיישבות.

גם אם אתה מגדיר את עצמך יועץ משפטי בלבד של חוסן לישראל, סביר להניח שלקחת את התפקיד גם משום שנחלת אכזבה מהעבודה.
"אכן, התאכזבתי ממה שקרה במפלגה שהיתה לי ולרבים בית פוליטי, וכמוני גם רבים אחרים. בסופו של דבר המפלגה הגיעה למצבה הנוכחי - כפי שהוא נראה בסקרים - בגלל מי שמוביל אותה. לגבאי יש חלק מכריע במצב הקשה של המפלגה, וימים יגידו מדוע הגיעה לאן שהגיעה".

אתה חש בזליגה או בסחף של תומכי העבודה בקיבוצים לכחול־לבן?
"לדעתי יש סחף כזה, אף על פי שאני עדיין לא יודע לכמת אותו. אני חש שאנשים מחפשים משהו או מישהו שיביס את ביבי, ובסיטואציה הנוכחית רק הרשימה של כחול־לבן מסוגלת לעשות זאת. כמה גורמים חברו לכך שלאחר זמן רב קיימת סיטואציה להחלפת השלטון ולשינוי המפה הפוליטית. כחול־לבן הולכת להיות הדבר החם גם בהמשך, ולא רק בבחירות הקרובות. ולכן, גם לנו בתנועה הקיבוצית זה חשוב שתהיה שם נציגות.

"הימין מתאר את כל מי שנמצא במרכז או בימין הרך כשמאל מסוכן שהפך לאויב, ואת עצמו כפטריוט לאומי. נגד זה מתקומם המחנה החדש, והחיבורים החדשים שעשה נותנים תשובה לקיצונים משני הצדדים. העבודה ומרצ מאבדים מנדטים רק משום שלא הצליחו או לא רצו לעשות חיבורים דומים. המגזר הקיבוצי לא שונה ממגזרים אחרים, ורבים מוצאים את עצמם מזדהים עם כחול־לבן".

עו"ד בראון מקדיש את רוב זמנו לעבודתו כמזכיר שפיים, ובלילות הוא מתפנה לעבודת הייעוץ המשפטי לחוסן לישראל. שלא בטובת המפלגה, ובעיקר זו של בני גנץ, הוא נאלץ לאחרונה לעסוק בסוגיית ההטרדות לכאורה שבהן הוחשד גנץ. "שלחתי מכתבי התראה לפני תביעת דיבה ולשון הרע לאותה אישה מתלוננת שבני, על פי דבריו, כלל לא הכיר", מספר בראון. "לפתע צצה אישה שאיש לא שמע עליה, ומעידה על מעשים כביכול שבני ביצע מולה לפני ארבעים שנה. צר לי שיש המנצלים את ההליך הבריא של תנועת 'מי טו' לטובת הכפשות אישיות הנובעות ממניעים פוליטיים. בינתיים לא הגיעה תגובה למכתבי ההתראה".

האם קיבלת תגובות כלשהן על העיסוק החדש שלך כיועץ משפטי של חוסן לישראל?
"איש לא העיר לי על כך, מאחר שמבינים שמדובר בעיסוק מקצועי ולא בפעילות פוליטית של מי שמבקש להיבחר או לנהל קמפיין. בסופו של דבר בוחנים רק את הצד המשפטי הכרוך בפוליטי, ואשר אני מביא איתי מהתנסויות קודמות במחוז ובמפלגה. לדעתי הבלתי משוחדת, אני אחד הטובים בישראל בתחום הזה".

על השאלה אם יתמודד בעתיד על מקום ברשימה כלשהי לכנסת, משיב בראון שבהחלט יכול להיות, אם כי לא בזמן הנראה לעין. "עם אנשים טובים נגיע למקומות טובים, והרשימה החדשה, כך אני מקווה, תחבר אליה מפלגות שיעשו טוב לישראל".