אילן לדרר (31) הודיע היום (חמישי) שהוא רץ לכנסת, ושיתמודד על מקום בפריימריז לרשימת העבודה.

הוא גדל בקיבוץ רמת השופט של הקבה"א לשעבר, המשתייך באופן מסורתי למרצ, ובכל זאת מאז שעמד על דעתו תמך והצביע למפלגת העבודה. "תמיד הצבעתי למפלגת העבודה", אומר לדרר, "וכל המשפחה שלי הם אנשי מפלגת העבודה למרות שאנחנו מהקבה"א. מגיל צעיר השתתפתי בכל העצרות ובכל הפעילויות של מפלגת העבודה".

לדרר. צילום: רענן כהן

כשהוא נשאל אם הוא מתכוון להתמודד על המקום המשוריין למחוז הקיבוצים, משיב לדרר שהשאיפה שלו היא להגיע כמה שיותר גבוה ברשימת העבודה לכנסת ה-21. השקפת העולם שלו, בתמצית, היא סוציאל-דמוקרטיה בתחום הכלכלי-חברתי ("גדלנו בקיבוץ עם סט ערכים כזה"), ובתחום המדיני: שתי מדינות לשני עמים. "הייתי לוחם ומפקד במגלן", הוא אומר, "השתתפתי באין ספור פעילויות מורכבות מאד, אבל עדיין אני מאמין שאפשר להגיע לפתרון מדיני על פי הנוסחה הזאת".

היית עד לאחרונה היועץ הפוליטי של יו"ר העבודה אבי גבאי. מה תגובתך לאמירה שהוא נראה מגוחך עם הסיסמה "או אני או ביבי" כשיש לו שמונה מנדטים?

"אני מאמין במפלגת העבודה. היא היחידה שיכולה להחליף את השלטון הקיים בראשות נתניהו. אני מאמין באבי גבאי, ובנבחרת המצוינת שיש לנו במפלגת העבודה. אני מאמין שהמצב בסקרים עוד ישתנה".

איך אתה מתייחס למרד נגד גבאי במפלגה?

"אני לא מתייחס לזה. צריך להבין שאנחנו מסתכלים על התמונה הגדולה, שהיא להחליף את השלטון. זו המערכה ואנחנו כרגע עובדים על זה בכל הכוח".

להסתכל על התמונה הגדולה

כיועץ של גבאי שמר לדרר על הקשרים עם התנועה הקיבוצית, וביקר איתו בקיבוצים ובבית התנועה. עמדותיו בנושאי ההתיישבות ברורות. "הרבה אנשים מנסים להפיל את יוקר המחייה על החקלאות, וזה רחוק מהמציאות. החקלאים הם אנשי ערכים, והם שומרים על אדמות המדינה. בעניין הקשיים בבנייה ובשיוך בקיבוצים, אני חושב שצריך לוודא שלבני הקיבוץ יהיה מקום בקיבוץ ולאפשר להם לבנות בו את ביתם", הוא אומר.

בכל זאת מסתמן שבכנסת הבאה לא יהיו בסיעת העבודה נציגים למחוז הקיבוצים ולמושבים.

"התמונה הגדולה שאנחנו צריכים להתייחס אליה, היא הצורך בהחלפת השלטון. אנחנו צריכים להסתכל על הדברים במבט-על, ולשים על זה את הדגש בקמפיין הבחירות".

אמנם לא ברור מי ייבחר מבין חברי הקיבוצים לכנסת הבאה, אך לפי שעה מסתמן שהוא יהיה מאחד מקיבוצי ההר של הקבה"א במועצה האזורית מגידו. גברי ברגיל (רמות מנשה) ואילן לדרר (רמת השופט) מתמודדים בעבודה, ויניב שגיא (עין השופט) במרצ. "גדלנו באותו בית גידול במוסד החינוכי הרי אפרים", אומר לדרר, "על ערכים של מעורבות פוליטית. אני אשמח שעוד צעירים ילכו בעקבותינו".