בעוד שבתנועת הקיבוץ הדתי מתלבטים בין תמיכה בבית היהודי בראשות הרב רפי פרץ לתמיכה בימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, מתברר שיש שחקן נוסף בזירה התנועתית־פוליטית. זהו שחקן מפתיע, יש לומר, העשוי לקבל חיזוק קיבוצי - מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. בספטמבר 2018 הצטרף ליש עתיד משה טור־פז (קינלי), חבר כפר עציון, ועד לאחרונה מנהל רשת החינוך של הקיבוץ הדתי. בימים אלו, לאחר שסיים את תפקידו בתנועה, הוא עורך חוגי בית בקיבוצי הקיבוץ הדתי בניסיון לעשות נפשות ליש עתיד.

משה טור־פז. הגעתי למסקנה שהליכוד כבר לא מבטא את השקפת עולמי | צילום: דוברות יש עתיד

טור־פז (46), מג"ד מילואים בצנחנים, הוא איש חינוך שניהל בעבר את בית הספר העל־יסודי ניסויי שק"ד בשדה אליהו שבעמק המעיינות, ולאחר מכן את מינהל החינוך של ירושלים (מנח"י) בתקופת ניר ברקת. באותה תקופה הוא הצטרף כחבר לכפר עציון, ובסיום התפקיד בירושלים עבר לפעול בתחום החינוך בתנועת הקיבוץ הדתי.

 "עד לפני שש שנים הצבעתי לליכוד", מספר טור־פז, "ובשלב מסוים הגעתי למסקנה שהליכוד כבר לא מבטא את השקפת עולמי. לקראת העזיבה שלי את מערכת החינוך בירושלים, חיפשתי מקום שבו אבוא לידי ביטוי מבחינה פוליטית בשני הקשרים: חינוך וחברה. אחרי שנפגשתי מספר פעמים עם יאיר לפיד ועם הצוות שלו, ראיתי שהעמדות של יש עתיד בנושאים כמו חיבורים בין דתיים לחילוניים, ייצוג זרמים שונים מהאוכלוסייה וההקפדה על טוהר המידות תואמים את עמדותיי. גם התרשמתי מהאישיות של יאיר לפיד, כמנהיג שצריך להוביל את מדינת ישראל. בתום תהליך היכרות ושיחות הצטרפתי רשמית למפלגה בספטמבר, ושובצתי ברשימת מועמדי המפלגה לכנסת ה־21".

 באיזה מקום אתה ברשימה?

"אדע זאת בשבוע הבא, כשיתפרסמו רשימות המפלגות לכנסת. הצטרפתי ליש עתיד קודם כל כדי להשפיע בתחומי החינוך והחיבור בין האוכלוסיות, ולשמחתי הרבה התקבלתי בזרועות פתוחות. יש הרבה אנשים שרוצים אותי כחלק מנציגי המפלגה בכנסת. קיבלתי אחריות על מטה ירושלים והסביבה, ואני מוביל אותו עם קבוצת מתנדבים. ברשימה לכנסת יש אנשים ראויים הן מקרב הח"כים והן מקרב החדשים, ויש נוכחות מכובדת להתיישבות העובדת בדמות חיים ילין, סיגל מורן ואלי מלכה. מה שיוחלט באשר למקום שלי ברשימה יהיה מבחינתי מצוין".

 איך אתה משכנע לתמוך ביאיר לפיד, שיש לו תדמית אנטי־דתית?

"קל מאוד לייצר תדמיות, אבל בפועל המציאות היא אחרת לגמרי. לפיד הוא אדם שמאמין בחיבורים בין כל חלקי האוכלוסייה, והנושא הדתי־חילוני לא סתם נמצא במקום גבוה בסדר יומו. זו המפלגה היחידה שאימצה במצע שלה את אמנת פרופסור רות גביזון והרב יעקב מידן, לחיבורים ולהסדרת היחסים והתחומים בין דתיים וחילונים. כאדם ציוני שעדיין משרת במילואים, החיבורים הציוניים משמעותיים מאוד בעיניי. גם הפעילות של יש עתיד בכל הנוגע להכנסת חרדים למעגל העבודה והשירות בהחלט קרובה לליבי. הרבה דברים שהמפלגה הזאת עושה בשקט הם חשובים בעיניי, ולכן החיבור ביני לבין יש עתיד הוא טבעי מבחינתי".

ביום ראשון בשבוע שעבר קיים טור־פז חוג בית בקיבוצו, ולמחרת הצפין לחוג נוסף בטירת צבי. לדבריו, יש לא מעט חברים בקיבוץ הדתי המביעים הזדהות עם יש עתיד. "יש כאלו שאומרים שהם מזדהים עם התכנים, אבל יצביעו למפלגת ימין. אבל יש גם אנשים שאומרים שהם חסרי בית פוליטי כרגע, כי המפלגות שהם תמכו בהן לקחו ימינה - מבחינה דתית או מבחינה לאומית - והם מחפשים בית חדש במרכז המפה הפוליטית. האנשים האלה אומרים לי שהם שוקלים להצביע ליש עתיד בפעם הראשונה, כי זה קול שחסר לנו בציונות הדתית".

מדובר באנשי שמאל שתמכו במימד בעבר?

"לא. יש בהם אנשים שתמכו בעבר במימד, אבל אני חושב שהרוב, כמוני, מגיעים מהצד הימני של המפה".

מלבד טור־פז, הנכלל ברשימת יש עתיד, מדברים בקיבוץ הדתי על כך שמזכ"ל התנועה אמיתי פורת, גם הוא חבר כפר עציון, ישתלב ברשימת הבית היהודי או ברשימת הימין החדש לכנסת הבאה.

תוכלו לנסוע יחד לעבודה בכנסת.

טור־פז: "אני מברך על כל אדם טוב, ערכי ומנוסה שמגיע לפוליטיקה. אמיתי פורת הוא חבר טוב שלי, ואני מאמין בקול שלו ובקול של אנשים טובים נוספים. אם שנינו ניבחר לכנסת, זה יהיה בסדר גמור מבחינתי".

בתוך כך, נראה שנמנע תקדים, שבו שלושה אנשים שונים מקיבוץ אחד יכהנו בכנסת, אחרי שאשת התקשורת שרה ב"ק סירבה להצעת מפלגת הבית היהודי להצטרף לרשימה במקום השלישי כשריון לאישה. אחרי ניסיונות אחרונים לשכנעה, הודיעה ב"ק, תושבת כפר עציון: "זהו. החלטתי סופית שלא. היה קשה - בעיקר להגיד לא ל'להיות מתחת לאלונקה' כשצריכים אותך, אבל בסוף אדם צריך להיות איפה שהלב שלו שמח, והבנתי שזה לא יקרה בכנסת".