לפני 25 שנה התראיין איתמר בן גביר כאשר הוא אוחז את סמל מכוניתו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל ומכריז "הגענו אל הרכב, נגיע גם אל רבין". זכורה לכולנו גם ההפגנה בכיכר ציון עם הקריאות "רבין בוגד" בזמן שאחד, בנימין נתניהו שהיה אז יו"ר האופוזיציה, עומד על המרפסת."המחשבה שבשנת 2019 נתניהו הוא ראש ממשלה כבר 10 שנים, וגם מבקש להכניס את בן גביר לכנסת על שטיח אדום – עושה לי צמרמורת. האם זו מדינת ישראל שבן-גוריון חלם עליה?" תוהה ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה.

"ביבי פועל כמו בעבר, אבל הוא שכלל את השיטות שלו. הוא נוקט בשיטת סיכול ממוקד של תיוג ודה- לגיטימציה כלפי מתחריו, המצאת בוגדים מבית, פילוג העם ושיסוי של אוכלוסיות וקבוצות שונות אלה באלה. אני באמת חושב שהוא סכנה למדינת ישראל, לא רק במובן הפוליטי. לכן, הבחירות הפעם חשובות ביותר, כי יש פה איום על היסודות הדמוקרטים של ישראל".

ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה. צילום: עדינה ויקטוריה

חרמוני נבחר למזכ"ל מפלגת העבודה בינואר 2017. הוא בן 38, מהמזכ"לים הצעירים ביותר שהיו למפלגה. הוא נולד וגדל בגבעת שמואל, נשוי היום לטדלה ואב לאלינור בת ה-4, ומתגורר עם משפחתו במודיעין. לפני בחירתו שימש כמנהל המרכז הרעיוני-חינוכי בקרן ברל כצנלסון, ממייסדי המכינה הקדם צבאית 'בארי' ע"ש ברל כצנלסון, ויזם הקמת עלון שבת ברוח ערכי תנועת העבודה שחולק בבתי הכנסת בכל רחבי הארץ;  כעו״ד במקצועו, המתמחה בתחום המנהלי, פעל חרמוני בעתירות חברתיות נגד אפליה ולמען שוויון. בין היתר, ייצג בבג"צ שהוגש כנגד אי יישום החלטת הממשלה בדבר תכנית חומש לקידום השוויון החברתי של יוצאי אתיופיה בישראל.

"אני מאמין שיש לנו אפשרות להביא לשינוי בבחירות הקרובות" אומר חרמוני, שעוסק בימים אלו - כמו יתר חברי הנבחרת של מפלגת העבודה - במפגשים עם אזרחים בכל רחבי הארץ במסגרת קמפיין הבחירות. ביום ראשון הקרוב הוא יגיע ביחד עם שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ לנען לכנס עם תושבים מהקיבוץ והאיזור.

נציגי מפלגת העבודה בטורניר כדורגל בקיבוץ דורות. צילום: דוברות מפלגת העבודה

"אנחנו מחויבים באופן מלא לשינוי והחלפת נתניהו. על פי החוק, ההכרעה בבחירות תהיה לפי גודל הגוש, ונמליץ לנשיא על גנץ. לכן, הצבעה למפלגת העבודה היא גם הצבעה לגנץ לראשות הממשלה. יחד עם זאת, כאשר מצביעים למפלגת העבודה מקבלים באותו הפתק עוד שני דברים חשובים ביותר: הצבעה לנבחרת הכי טובה שיש. נבחרת של לוחמים ושל פרלמנטרים מצוינים, והצבעה למפלגה שיש לה דרך ברורה ומוצקה. בנבחרת שלנו לא תמצא אנשי ימין מובהקים כמו האוזר והנדל, או מוץ מטלון שהיה אצל ליברמן ואומר היום שההבדל בין 'כחול לבן' לליכוד זה שבליכוד אמרו כבר שתי מדינות לשני עמים, ואילו בכחול לבן מתנגדים לזה".

"אני חושב שהתפקיד של כחול לבן הוא להביא קולות מהימין – בגלל זה הם הכניסו לרשימה שלהם כל כך הרבה אנשי ימין. התפקיד שלנו הוא לייצג את הקולות של מי שמאמין בערכים של מפלגת העבודה, וככל שנהיה יותר חזקים נוכל להשפיע על המדיניות הזו בממשלה בראשות גנץ, ולהוות משקל נגד לכל אנשי הימין שיהיו שם. מה שבטוח, אנחנו לא נשב בממשלה של נתניהו. לא ניקח את הקולות של המחנה שלנו כדי לחזק את נתניהו. יש הרבה אי וודאות בבחירות האלו. הדבר הכי בטוח למי שמאמין בדרך של 'העבודה' ומעריך את הנבחרת שלה, זה פשוט ללכת עם האמת שלו ולהצביע לה".

ערן חרמוני עם פעילי המפלגה בפאנל בחירות בבית ברל. צילום: דוברות מפלגת העבודה

חרמוני מביע תסכול מכך שהשיח בבחירות עוסק בעיקר בנושאים אישיים והשמצות, במקום במהות. "לא סתם ביבי מסיט את הדיון מהנושאים המהותיים. כי אם יהיה עיסוק בדיור, אז ידברו על הכישלון שלו, ואם יהיה עיסוק בסוגיה הישראלית-פלסטינית, אז ידברו על איך הוא הופך את ישראל לדו-לאומית, וכו'. אני גאה בכך שמפלגת העבודה מציגה מצע מפורט עם עמדות ברורות, ותכניות אופרטיביות בכל הנושאים ובכל התחומים. הקמפיין שלנו הוא קמפיין של מהות שמכבד את האזרחים".

למפלגת העבודה גם מצע מפורט בכל הקשור למרחב הכפרי והיישובים החקלאיים, ומציינת שהיא רואה בהם בעלי חשיבות לאומית ממדרגה ראשונה, ישובים המהווים חלק ממערך הביטחון וקו ההגנה הראשי של מדינת ישראל.

"בשבוע שעבר ביקרתי בקיבוץ ניר עוז שבגבול הרצועה ביחד עם חברתי מיכל צ'רנוביצקי, מנהיגה מעוררת השראה שהקימה את התא החרדי במפלגת העבודה. דיברנו עם חברים בחדר האוכל ופגשנו שם את החקלאים שהגיעו מהשדות שנמצאים על הגדר. כל העובדים, חבר'ה צעירים לצד חברים מבוגרים, כולם מעבדים את השדות במרץ. מי שרואה אותם, מבין ברגע אחד ובצורה החדה ביותר את העובדה שבמדינת ישראל, החקלאות היא ערך, ושהתושבים ביישובים ובקיבוצים שבעוטף הם הדבר הכי עצמתי שקיים פה. המדינה, הממשלה חייבת לפעול כמי שמבינה זאת", אומר חרמוני.

"לא לחינם הבית של ההתיישבות העובדת זה במפלגת העבודה. אנחנו מאמינים בחשיבות, בערך ובתרומה שלה לפיתוחה ושגשוגה של ישראל. ממשלה עם מפלגת העבודה תפעל לייזום חוק החקלאות והכפר כמדיניות לאומית ביחס לחקלאות ופיתוח הכפר, לחיזוק החקלאות והגנה על איכות הסביבה והריאות הירוקות של מדינת ישראל.

ערן חרמוני מדריך את מנהלי המטות לקראת יום הבחירות . גני התערוכה. צילום: דוברות מפלגת העבודה

חרמוני מצר על כך שהציבור הישראלי לא מודע להקרבה היומיומית של החקלאים,  "אין לו את זה בתודעה בכלל. זה לא משהו מובן מאליו שישראלים משכמים קום כל בוקר וקוטפים תבואה.  זה ערך לאומי שאנחנו מתחייבים לטפח, תמיד. לדאוג לשמירה וטיפוח מקורות מים חלופיים לטובת הבטחת מחיר מים מוזל לחקלאים, הבטחת רווחיות החקלאות כמקובל במדינות המערב, פיתוח והרחבת הישובים וקליטת אוכלוסייה צעירה בהתיישבות על ידי קידום תכניות בניה, ומחויבות למאבק בפשיעה החקלאית – באמצעות אכיפה וקידום חקיקה מרתיעה בהתאם.

רגע לפני הבחירות, יתקיים מפגש פתוח עם שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ והמזכ"ל ערן חרמוני, יום ראשון, 7/4 בשעה 19:30 במועדון החברים בקיבוץ נען. מוזמנות ומוזמנים.

.