גברי ברגיל (רמות מנשה), לשעבר מזכ"ל הקיבוץ הארצי והתנועה הקיבוצית, הוא המנצח בפריימריז במשבצת של מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. ברגיל זכה ב־3,095 קולות לעומת 2,386 שקיבל המתמודד מולו אילן לדרר, בן קיבוץ רמת השופט, ועד לאחרונה יועצו של יו"ר המפלגה אבי גבאי. בדירוג התוצאות הסופיות של הבחירות המקדימות הגיע ברגיל למקום העשירי, אך בדירוג הסופי שבו נכלל יו"ר המפלגה במקום הראשון, מנכ"ל המפלגה ערן חרמוני במקום ה־11, ונשמרים שני שריונים ליו"ר המפלגה עבור מצטרפים חיצוניים, מקומו של ברגיל ברשימה הוא 14, בדיוק במשבצת שנקבעה כהבטחת ייצוג למחוז הקיבוצים.

גברי ברגיל. שמח שניצחתי למרות כל הקשיים | צילום: ארז ביטון

"ביום הבחירות הסתובבתי בקלפיות", מספר ברגיל, "מטבע הדברים בעיקר בקלפיות הקיבוציות. במהלך היום כבר הבנתי שאני הולך לנצח. הרגשתי תמיכה גדולה מאוד בכל הקלפיות שבהן ביקרתי, וזו הייתה הרגשה טובה שמחזקת בי את תחושת השליחות והמחויבות לחברי הקיבוצים ולהתיישבות בכלל. לכן התוצאה בערב לא הפתיעה אותי".

בקיץ האחרון עמד ברגיל בראש קמפיין ההתפקדות שנערך בתנועה הקיבוצית תחת הסיסמה "אם לא נתפקד - ניכחד". לדבריו, העובדה שהוא ניהל את הקמפיין הזה, לא הייתה בהכרח הגורם העיקרי שסייע לו להגיע להישג בפריימריז במחוז הקיבוצים. "הקמפיין הזה הוא חלק משורה ארוכה של פעילויות ציבוריות שאני עושה לאורך השנים, ושהשיא שלהן היה שתי כהונות בתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. לאורך כל הפריימריז בכנסים שעשיתי, הן בסניפים העירוניים והן בקיבוצים, הרגשתי את התמיכה וראיתי שאנשים יודעים להעריך את פעילותי ואת הניסיון שנצבר אצלי במשך שנים. אין לי ספק שהאמון שקיבלתי מחברי מחוז הקיבוצים שתמכו בי בקלפי, הוא תוצאה של היכרות רבת־שנים עם פעולות רבות מאוד שביצעתי".

עכשיו, במחוות מנצחים, מגדיר ברגיל את לדרר כ"צעיר מוכשר מאוד שעתידו לפניו, ושיוכל להתקדם במערכת הפוליטית ולייצג אותנו בעתיד, אבל", הוא מסייג, "אני חושב שהוא עשה טעות כשהחליט להתמודד עכשיו במחוז".

בזמן אמת הוא לא היה רגוע כל כך, והתאמץ - עם מנהלי הקמפיין שלו, דורון פז ממגל וחמי סל מעין שמר - לגבור על יריבו שזכה לרוח גבית מיו"ר המפלגה, ובמידה מסוימת גם מראשי מחוז הקיבוצים שסייעו ללדרר בעתירה שהוגשה נגדו בטענה שמרכז חייו אינו בקיבוץ.

"לא אהבתי את החלטתו של גבאי לתמוך בקידום העוזר האישי שלו במחוז הקיבוצים", מודה ברגיל, "אבל אני מכבד את זה. הוא היו"ר, וזו זכותו המלאה. אני מבין את הניטרליות שגילו ראשי המחוז ניר מאיר וחניק מרשק, ואין לי שום טענות אליהם. יש בתפקיד שלהם הרבה רגישויות, והם היו צריכים לנהוג בזהירות".

בדיעבד, אתה מרוצה שהצלחת לגבור על אילן בקלפי ולא בעתירה במוסדות המפלגה?
"מלכתחילה לא אהבתי את הערעור במוסדות המפלגה השונים. העדפתי לנהל קמפיין ישיר בשטח. בסופו של דבר, אני שמח שלמרות כל הקשיים האובייקטיביים, בלי תמיכת יו"ר המפלגה ובלי תמיכת ראשי המחוז שאני מבין את עמדתם, הצלחתי לנצח בפריימריז. זה מראה שחברי הקיבוצים הבינו טוב מאוד מי ואיך ראוי לייצג אותם במישור המפלגתי והלאומי".

מה הסיכויים שאכן תייצג אותם בכנסת הבאה?
"אין לי ספק שמפלגת העבודה תקבל יותר מנדטים ממה שהיא מקבלת כיום בסקרים. יש לה בסיס מוצק של 14-13 מנדטים, שמכל מיני סיבות חלק מהמצביעים הביעו חוסר שביעות רצון ממה שקורה במפלגה, וניתן היה לראות את זה בסקרים. עכשיו, כשהפריימריז הסתיימו ויש לנו נבחרת מצוינת, מפלגת העבודה תחזור ותתייצב כמרכיב מרכזי בגוש שאמור להחליף את ממשלת נתניהו".

רוח חדשה. הפעילים יחגגו גם ב־9 באפריל? | צילום: יריב כץ

חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, אינה יודעת אם שיעור ההצבעה בקרב חברי המחוז היה גבוה מהשיעור הארצי, שעמד על 56 אחוזים. "המפלגה אינה מפרסמת את אחוזי ההצבעה בכל קלפי", היא אומרת, "ומאז שאין הצבעה נפרדת למחוזות, הקלפיות הפכו לאזוריות, ואי אפשר להפריד את הצבעת חברי הקיבוצים מהאחרים".

מה התגובה שלך לבחירה בגברי ברגיל?
"אני שמחה מאוד על ההישג שלו, ומברכת את שני המתמודדים, וכמובן את מי שנבחר. קראתי לחברי מחוז הקיבוצים לתת את הכוח לשני המתמודדים כדי לקדם את שניהם. מצד שני, אמרתי שלפי הניסיון שלי, מאז ששונה תקנון הפריימריז, רוב המצביעים על מועמדי מחוז הקיבוצים הם מהמחוז ולא מהערים. לפי התוצאות, סביר להניח שמי שהצביעו בגדול לגברי ולאילן הם חברי הקיבוצים, ולא המתפקדים משאר חלקי המפלגה. למרות זאת, משיחות עם כמה חברי קיבוצים, גילתי שהיו כמה מהם, לא הרבה, שהצביעו רק עבור מתמודדים מהרשימה הארצית, והיו כאלו שהצביעו רק עבור אחד המתמודדים במחוז ולא מיצו את הכוח האלקטורלי שלהם למען המחוז. זה מראה שאנחנו לא לגמרי סקטוריאליים. בכל מקרה, אני מרוצה מהרשימה שנבחרה".

מרשק מבינה שייתכן שגבאי יביא שתי דמויות משפיעות לשני המקומות ששוריינו לו ברשימה, אבל נערכת גם למצב שבו היו"ר יוותר על השריונים וחברי הרשימה יזוזו שני מקומות קדימה. "אין בחוקה ובתקנון התייחסות לשאלה אם במצב הזה יתקדם גם מי שיש לו הבטחת ייצוג, או רק מי שנבחר ברשימה הארצית. אני מקווה שנציג המחוז כן יקודם אם יבוטלו השריונים, אבל עדיין לא התקבלה במפלגה החלטה בסוגיה הזאת".

הזוכה הגדול

למקום הראשון בפריימריז התברג ח"כ איציק שמולי, שעד לאחרונה התגורר בעין גדי וכיום הוא תושב במושב כסלון. הוא לא הסתיר את ההתרגשות על ההישג בבחירות הפנימיות, ואמר: "‏אני נרגש, ומודה לאלפי החברות והחברים במפלגת העבודה על האמון הגדול שהביעו בי. זהו הפיקדון הגדול ביותר שיכולתי לקוות לו. מפלגת העבודה מעמידה לציבור את הנבחרת האיכותית והמגוונת ביותר, והיא תרוץ קדימה ביחד וללא מורא, כדי שהמפלגה שהקימה את המדינה תסתער מחדש על הובלתה".

והיו לחבר הכנסת בן ה־39, ממובילי המחאה החברתית של 2011 ואחד הפרלמנטרים המובילים בקדנציה האחרונה, כמה מילים לחברי הקיבוצים: "מפלגת העבודה היא בית לתנועה הקיבוצית ולאנשיה. אני מודה על התמיכה הרחבה בי בקיבוצים, ויודע שיחד נמשיך לשמור על ערכי ההתיישבות והחקלאות גם בכנסת הבאה".