מרצ. התקרבה באופן מסוכן לאחוז החסימה | צילום: יאיר שגיאאת מה שקרה למפלגת העבודה ולמרצ בבחירות האלו לא ניתן לכנות אחרת מאשר התרסקות כואבת וחסרת תקדים. אם לא יהיה שינוי אחרי ספירת המעטפות הכפולות, מפלגת העבודה, המפלגה שייסדה את המדינה, תסיים עם נתון מעליב של שישה מנדטים בלבד, אחרי שדיממה את רוב המנדטים שהיו לה (24) לטובת גנץ-לפיד. חברתה לשמאל, מרצ, התקרבה באופן מסוכן לאחוז החסימה, וסיימו בקושי רב עם ארבעה מנדטים, הרחק-הרחק מנתון השיא שלה ב-1992 (12) ומההישג המשמעותי האחרון (10 ב-1999). אולי אפשר שם להתנחם שבשנת 2009 (טרם שינוי אחוז החסימה) ירדה המפלגה לשיא שלילי של שלושה מנדטים בלבד.

יניב שגיא, חבר קיבוץ עין השופט ומנכ"ל גבעת חביבה, הוא איש מרצ ותיק שאף התמודד בפריימריז האחרון על מקום ריאלי ברשימה לכנסת. "יש לי כמה הסברים להתרסקות של השמאל בכלל, ושל מרצ בפרט", אומר שגיא, יו"ר הנהלת מרצ. "העם עבר שטיפת מוח של עשר שנות ביבי. זה מצטרף לנזק שעשה בזמנו אהוד ברק עם המסר שאין פתרון של שלום, ושאין לנו פרטנר לסיום הסכסוך. הציבור קיבל על עצמו את תפישת העולם שלנצח תאכל חרב, ושננהל את הסכסוך בין מלחמות ומבצעים צבאיים. אולי אין תקווה אבל יש חיים נוחים יחסית, ישנם שאומרים".

הסיבה השניה, כך לפי שגיא, היא ש"השמאל שכח להיות שמאל". לדבריו, המטרה אומנם נותרה החלפת השלטון והעברת נתניהו מכיסאו, אבל נוצרה אשליה שניתן לעשות זאת אם מתחפשים לימין. "העבודה בוחרת לעצמה כבר שנים מנהיג שאינו שמאל ומונעת זה תקופה להציג את עצמה כשמאל", הוא אומר. "כחול-לבן היא מיזם שהביא מוטציה פוליטית המשלבת בין אנשי ימין מובהקים, מתנחלים, מאמיני הסיפוח והמשך השליטה על הפלסטינים, לבין מי שמבין שללא חלוקת הארץ אין עתיד דמוקרטי לישראל. בשביל לחזור לשלטון אי אפשר להתחפש ליריב שלך. צריך להציב אלטרנטיבה".

וכיצד אתה מסביר את הירידה באחוזי ההצבעה לשתי המפלגות בקיבוצים?

"כי גם בקיבוצים הפכנו להיות חלק מטרנד של 'רק לא ביבי'. זה קורה כבר עשר שנים. בשנת 2009 קדימה הרוויחה מהמגמה הזו, בבחירות הקודמות המחנה הציוני, והפעם החלופה היתה כחול-לבן. המשותף לכל הפעמים האלה זה הכישלון להיות חלק מהאלטרנטיבה השלטונית".

האם יש מקום בעת הזו לאיחוד בין העבודה למרצ?

"כעת יש מקום להקים מחדש את השמאל הסוציאל-דמוקרטי החדש בישראל. חזית משותפת שבה הציבור הערבי חוזר להיות שותף במשחק הפוליטי בזכות חיבורו לממסד היהודי. מרצ והעבודה צריכות להיות חלק מאותו גוף ואף להוביל את הקמתו. אני רואה פוטנציאל גדול של 30 מנדטים לחזית כזאת. הבחירות הבאות אינן רחוקות, ביבי המושחת יירד ממלכותו בעקבות המשפטים שלו. את הבסיס הזה צריך להתחיל לבנות מחר בבוקר".       

יניב שגיא. להקים חזית משותפת