יומיים לאחר שאישרה ועידת העבודה את תקנון הפריימריז, הכריז גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית לשעבר, על מועמדותו לרשימת מפלגת העבודה לכנסת ה־21.

ברגיל (60), חבר קיבוץ רמות מנשה, מתמודד על המקום ה־14, המשוריין למחוז הקיבוצים. "הרגשתי שאינני יכול לשבת מנגד במצב שאליו מידרדרת המדינה", הוא אומר. "הפעילות הציבורית תמיד היתה חלק ממני, היא שליחות עבורי, וזה הזמן עבורי להצטרף לרשימת העבודה לכנסת. מפלגת העבודה היא הבית הטבעי לכל מי שמאמין בשילוב שבין שלום וביטחון, ולכל מי שעדיין מאמין בדמוקרטיה ובצדק חברתי במקום בשחיתות".

גברי ברגיל. "מפלגת העבודה היא הבית הטבעי". צילום ארכיון: קרני עם-עד

ברגיל, מג"ד במילואים, הוביל כמזכ"ל הקיבוץ הארצי את האיחוד עם התק"ם, ולאחר מכן נבחר לכהונה נוספת, הפעם כמזכ"ל התנועה הקיבוצית. "אלו היו שנים דרמטיות של מעבר ממשבר לצמיחה, תוך כדי הגדרה מחדש של תפקיד התנועה הקיבוצית מול מוסדות המדינה והקיבוצים עצמם", הוא נזכר. בשנים האחרונות מכהן ברגיל כיו"ר מכללת אורנים, יו"ר המכינה הקדם־צבאית ע"ש רבין, יו"ר הארגון ההתנדבותי "קיבוצניקים למען החברה", חבר בהנהלת קיבוץ כישורית, קיבוץ של בעלי צרכים מיוחדים, ויו"ר במספר קיבוצים.

הוא מאמין בניצחונו בפריימריז בעבודה שייערכו ב־11 בפברואר וביכולתה של המפלגה להצליח להגדיל את מספר המנדטים הנוכחיים שלה בכנסת. "אני מאמין בגשר שבין בני אדם ובין קבוצות, ואני חושב שזה הכיוון שאליו צועדת המפלגה, בניגוד לקיטוב שמציע הימין. הציבור מזהה את הנזק של הימין, ורובו מאס בו. כאיש של עשייה, שעבד עם יצחק רבין, עם שמעון פרס וגם עם אריאל שרון, יש לי ניסיון והצלחות בחיבורים ובנטרול קונפליקטים, כדוגמת יישוב קיבוץ שומריה במפוני גוש קטיף, מהלך שקידמתי בתיאום ועל פי בקשת שרון ז"ל. אני מאמין שאני מתאים, ומבקש את קולם של מצביעי מפלגת העבודה. אני סומך עליהם שיבחרו באנשים הנכונים להוביל את התנועה לפעילות משמעותית בכנסת הבאה".

מפלגת העבודה היא המפלגה השלישית שאליה מצטרף ברגיל, לאחר עשרות שנים שבהן היה חבר מרכזי במרצ וניסה להתמודד מטעמה על מקום בכנסת, ועשר שנים שבהן היה חבר במפלגת קדימה בראשות ציפי לבני. "כשהוקמה קדימה דיברו אל ליבי שרון ואולמרט להצטרף למפלגה שיש לה סיכוי טוב לשנות את סדר היום הלאומי", הוא מסביר. "מאז הייתי עם ציפי לבני והגעתי עם מפלגת התנועה למחנה הציוני. כשאבי גבאי נבחר ליו"ר העבודה ראיתי בזה תקווה גדולה, והחלטתי שיהיה לי נכון יותר להיות חבר במפלגת העבודה, שהיא הגוף המרכזי של המחנה הציוני. התייצבתי אצל אבי גבאי, והוא ביקש ממני להיות פעיל במטה השטח של המפלגה. עשיתי את זה בשמחה בארבעת החודשים האחרונים, וכשהוקדמו הבחירות החלטתי להיאבק על מקום ברשימה לכנסת כדי להשפיע יותר".

מה אתה אומר על הפרידה של גבאי מלבני?

"אני חושב שהדרך שבה נעשה הדבר היתה לא נכונה, ורק פגעה במאמץ שלנו לגייס קהלים נוספים למפלגה. כיוון שאני יודע שהשותפות ביניהם לא צלחה, אני יכול להבין את ההחלטה שלו".

את עניין המרד בתוך המפלגה בעקבות הפרידה מלבני ועקב המצב בסקרים, ברגיל שולל מכל וכל. "אני מסתכל על ההתנהלות של האנשים האלו בהשתאות ובכעס רב. כך אי אפשר לנצח בבחירות. זה לא הזמן לנהל ביקורת או מאבקים פנימיים. מה שנדרש מכולם זה להתאחד מאחורי יו"ר המפלגה, ולהבטיח שאנחנו מנצחים בבחירות הקרובות, כי הדבר העומד על הפרק הוא הצלתה של מדינת ישראל".

מקום 14 ברשימה נראה לא ריאלי.

"לא בחרתי להתמודד לפי המקום ברשימה, אלא כי אני מאמין שמפלגת העבודה היא המקום הנכון ביותר להשפיע על שינוי סדר היום הלאומי. העובדה שהמחוז קיבל את המקום ה־14 היא תעודת כבוד לניר מאיר ולחניק מרשק, והתפקיד שלנו הוא להתגייס כדי לוודא שמפלגת העבודה תעבור את 15 המנדטים".