תומר עדיני־פיינר // ראש הנקרה

בן 25, רווק, עובד כרכז ומדריך נעורים בקיבוץ הזורע ‰ בבחירות הקודמות: המחנה הציוני ‰ בבחירות הקרובות: העבודה

תומר עדיני-פיינר

מה ההתלבטות?
"אני חושב שהבחירות האלה הן בסימן כן או לא ביבי. הדיון למי להצביע הוא סביב מי יהיה טוב יותר למדינה מבחינה ביטחונית. אך מבלי לזלזל חלילה באיומים ובמורכבות הביטחוניים שיש לנו - שהם עניין מהותי שאי אפשר להתעלם ממנו - זה לא הנדבך היחיד ואף לא העיקרי שצריך להעסיק אותנו. המדינה שלנו משוסעת ומפולגת חברתית. אני מצביע לעבודה כי הם חורטים על דגלם צדק חברתי המבוסס על צמצום פערים בחברה ועל מתן שוויון זכויות לכלל אזרחי המדינה".


מה הכי מתסכל אותך?
"מה שהכי מתסכל אותי כיום הוא השיח בין האנשים. כל אחד דואג להשתייך למחנה מסוים בקשת החברתית - חילוני־דתי, שמאלני־ימני, אשכנזי־מזרחי - ונמצא בתחרות הכפשות מול הצד השני. כל אדם שמביע את דעתו מקבל מייד מטח של גידופים. לא מדובר פה על שמאל או על ימין, אלא על דרך ארץ בסיסית, על נימוסים ועל קבלת האחר גם אם לא מסכימים איתו. אני מאמין שברשימת הנבחרים של העבודה ישנם אנשים ראויים שיעשו כל שביכולתם כדי לקדם שיח ציבורי שפוי".

***

טל עציון // נירים

בן 18, בשנת שירות בכפר הנוער "עתיד רזיאל" בהרצליה ‰ בבחירות הקרובות: כנראה אבחר בכחול־לבן

טל עציון

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"אני מנסה מאוד לשכנע את עצמי שאני בוחר בכחול־לבן באמת בגלל האידיאולוגיה שלהם, וכיוון שיש להם רשימה מכובדת. אבל יש עוד גורם משמעותי, והוא לדאוג לכך שבנימין נתניהו לא יהיה יותר ראש ממשלה. בעיניי זאת שערורייה שמכהן ראש ממשלה שעומד בפני כתב אישום. עצם העובדה שהולך להיות מוגש נגדו כתב אישום והוא עדיין ראש הממשלה - זאת הבעיה, ונעזוב בצד את העובדה שהוא ראש ממשלה כבר יותר מדי שנים, ושצריך להגביל את מספר הקדנציות לשתיים".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשים נותן לזה ביטוי?
"ברשימה של מפלגת כחול־לבן יש רבגוניות שלא קיימת באף מפלגה. זה נותן מגוון דעות, ובעיניי זה מצוין; ככה צריך להיות. אני באמת מאמין שהמפלגה הזאת יכולה לחולל שינויים משמעותיים שלא נעשו עד עכשיו, כמו תחבורה ציבורית בשבת".


מה הכי מתסכל אותך?
"מתסכל אותי שברירת המחדל היא ביבי. אנשים מצביעים לו רק כי הוא היחיד שהם מכירים. עם זאת, אני לא חושב שהוא ראש ממשלה גרוע, אלא שפשוט לא ראוי שיכהן ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום. נוסף על זה אני חושב שהגיע הזמן לשינוי. גם הבחירה שלי בכחול־לבן עדיין מוטלת בספק. יש לי עוד כמה חששות ודברים שטרם בדקתי וחקרתי, נוסף על דברים שמנהיגי כחול־לבן טרם הצהירו לגביהם".

***

נריה אפרת // אשדות יעקב מאוחד

בת 29, מורה ומחנכת כיתה ז' ‰ בבחירות הקודמות: העבודה ‰ בבחירות הקרובות: כחול־לבן

נריה אפרת

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"חיפשתי מפלגה שתואמת את העמדות שלי, ובעיקר כזו שתהווה גוש גדול וחוסם בפני הימין. עדיין יש לי בעיה מסוימת עם כחול־לבן, משום שהמצע שלהם אינו ברור די הצורך. לכחול־לבן יש לדעתי במה להשתפר עד 9 באפריל, אבל הרשימה של החברים בה, וגם העומדים בראשה, מייצגים סל ערכים דומה לשלי - ערכים שחונכתי עליהם ושאני מקווה שיתנו את הטון במדינת ישראל של השנים הקרובות".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשימי נותן לזה ביטוי?
"במפלגת העבודה אני רואה שורה של אנשים ערכיים - חברתית, חינוכית, כלכלית וביטחונית. ועם זאת, אני חושבת שכיום הם מהווים אלטרנטיבה חזקה פחות לגוש הימין. כולי תקווה שאכן יתחולל שינוי, ושמפלגת העבודה תחבור לממשלת מרכז. אם היתה לי התלבטות כלשהי לפני הבחירה שלי, היא היתה לבטח בין העבודה לכחול־לבן, והייתי שמחה לראות כמה מהאנשים הטובים מהעבודה ברשימה של המפלגה החדשה".


מה הכי מתסכל אותך במציאות הנוכחית, והאם המפלגה שתבחרי יכולה לתקן את העוול?
"חשוב לי שמפלגת השלטון תפעל לאחדות העם בכל הרבדים. בשגרה לא חשים באחדות כזו, אלא רק במצבי חירום ובמבצעים צבאיים. הפכנו לחברה מפולגת ושסועה שיש בה קיטוב ותיעוב בין ימין ושמאל, מזרחיים ואשכנזים, דתיים וחילונים. ישנה שפה מקרבת ושפה מרחיקה, וכעת זו שפה מרחיקה מאוד. כאן נולדתי, כאן גדלתי וכאן אני חיה. אני רוצה שיח אחר, חינוך שונה וסדר יום חדש, כזה שייטיב עם כל האוכלוסייה. בקרב חבריי יש לא מעט מתלבטים, וגם כמה שחצו כמוני את הקו מהעבודה לכחול־לבן. יש לנו כוח לשנות".

***

אמירה סרטני // מרחביה

בת 87, בעבר ח"כית בכנסת ה־11 (1988-1984) מטעם חטיבת מפ"ם בממשלת המערך ‰ אלמנתו של האומן אריה סרטני ז"ל ‰ בבחירות הקודמות: מרצ. בבחירות הקרובות: מרצ

אמירה סרטני

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"אני משועבדת למפ"ם, וכיום למרצ, וכל השנים איני משנה את הצבעתי. אני מאמינה בדרך ואיני רוצה לשנות אותה. תפישת העולם של השמאל ושל מרצ, לרבות ראיית האדם והחברה והשאיפה לשלום (שאיננו), הם הגורמים העיקריים לתמיכה שלי. ישנם דברים שאיני מסכימה איתם גם במרצ, אבל הדבר אינו גורם לי להתלבט בינה לבין מפלגות אחרות".


מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשימי נותן לזה ביטוי?
"הדבר החשוב ביותר עבורי, גם בבחירות הקרובות, הוא מצב החברה הישראלית בנושאי חינוך, חברה, בריאות ורווחה. כל אלו מצויים בקריסה, וגם בסוגיית השלום אין שום רצון ללכת צעד אחד קדימה ולחשוב אחרת ממה שהורגלנו לו".


מה הכי מתסכל אותך במציאות הנוכחית, והאם המפלגה שתבחרי יכולה לתקן את העוול?
"מה שמתסכל אותי אלו ההתקפות של הליכוד בכלל ושל נתניהו בפרט על כחול־לבן, גם באשר לניסנקורן. אם המחנה הציוני והשמאל לא ישיגו מנדטים ולא יהיו בממשלת מרכז־שמאל זו תהיה החמצה גדולה לדעתי. אני חוששת שנגיע לשפל המדרגה.
במרצ אני מאוכזבת קצת מהרשימה, וגם מהפריימריז הפתוחים, שאליהם הגעתי עם ספקות רבים. זה לא תרם למפלגה, וצריך לבדוק אם זו אכן החלופה המתאימה לנו".

***

ליאור חורש // עברון

בן 33, רווק, בן הקיבוץ ותושב בו ‰ בבחירות הקודמות: מרצ ‰ בבחירות הקרובות: מתלבט בין מרצ למפלגת העבודה

ליאור חורש

מה ההתלבטות?
"המסר של המפלגה חשוב לי, וכן מסורת העבר. לא מעריץ גדול של מפלגות אווירה ואינסטנט. גם לליכוד יש מסורת, אבל זה לא מספיק והיא אסון בעיניי. ההתלבטות שלי בין מרצ למפלגת העבודה היא קשה. קיוויתי שיהיה איחוד בין השתיים, אבל אני מבין למה גבאי לא רצה איחוד. דבר כזה היה מרחיק אותו ואת מפלגתו מהצטרפות עתידית לממשלת גנץ־לפיד או אפילו לשבת בקונסטלציה מסוימת עם ביבי.
הדברים החשובים עבורי בבחירות אלו הם קידום זכויות הקהילה הלהט"בית והלגליזציה של הקנביס. גם פרידה מהפלסטינים, עם או בלי הסכם מדיני. רוב הצרות במדינה נגזרות מכך שאין סיום של הכיבוש".


מה הכי מתסכל?
"מה שמתסכל אותי מאוד הוא הניתוק שקיים בין ההנהגה לעם. ביבי מפגין זלזול בשלטון החוק ובערכים הבסיסיים של חוק ומוסר. והערה אישית לסיום: לא חשוב באיזה צד של המפה אתם; צריך לבחון את נבחרי הציבור - שאני מעדיף לכנותם משרתי הציבור - על פי מעשים, לא דיבורים".

***

שי כהן // ראש הנקרה

שי כהן

בן 52, תושב בקיבוץ, נשוי ואב לשלושה ‰ בבחירות הקודמות: המחנה הציוני ‰ בבחירות הקרובות: ישראל ביתנו

מה הדבר הכי משמעותי שגרם לך להחליט למי לתת את הקול שלך?
"אני יכול להעיד שמפלגת העבודה הפנתה לנו עורף ולבטח לא עשתה את שחוללה ישראל ביתנו, שהיא המפלגה הראשונה שפתחה את דלתה לנושא הטבות המס ליישובי העימות וקו הגדר, ואז כולם הצטרפו.

"גדלתי בבית של מפא"י ושל רפ"י, אבל כיום אין זכר לאותה מפלגה. אין הובלה או כריזמה. לא מעניינת אותי התדמית של ליברמן או של המפלגה, שמזוהה כביכול רק עם העולים, ואני פועל למען הצלחתה".

מה הנושא שנראה לך הכי חשוב בבחירות האלה, ואיך הפתק שתשים נותן לזה ביטוי?
"הדבר החשוב בבחירות הללו הוא נושא הביטחון. אנחנו לא ערוכים כנדרש למלחמה הבאה, וזו גם הסיבה שליברמן פרש מתפקידו כשר ביטחון. הוא ראה כיצד הקבינט מתנהל, באינטריגות ולא בהחלטות ענייניות. הפכנו למדינה של אנרכיה בתחומי החינוך, החברה, הבריאות והתחבורה. באמריקה, שם חייתי שנה, ראיתי שאפשר גם אחרת, עם כבוד לשלטון החוק ועם אמון במשטרה.


ומשהו אישי־קיבוצי: אני איש צבא לשעבר, ומעורה בנושאים ביטחוניים - גם ובעיקר כתושב ראש הנקרה, שיש לו גבול ימי ויבשתי. אני חרד מהמלחמה הבאה, שכן אנחנו לא ערוכים אליה ולא מוגנים בפניה. הבחירות האלה יכולות להיות קריטיות ולקבוע אם ניכנס לבור עמוק שממנו לא נוכל לצאת, או שנשנה את דפוס החשיבה והמיגון. אני בוחר במי שיוכל לחולל את השינוי".