בתום דיון בעתירה שהוגשה, החליט המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה לאפשר לאילן לדרר בן רמת השופט להתמודד בבחירות הפנימיות שייערכו ביום שני הקרוב. העותר, דני זמיר, הביע זעם על ההחלטה ואמר כי עו"ד יגאל שפירא, יו"ר המוסד, "עשה פליק פלאק פסול משפטית ודיונית". לדבריו, ההתמודדות התאפשרה אחרי ששפירא הוסיף לסעיף התקנוני המחייב - "היות הכתובת הרשומה של המועמד מרכז חיים", את המילה "פוליטי" – כלומר "מרכז חיים פוליטי".

גברי ברגיל (צילום: קרני עם עד), אילן לדרר (צילום: רענן כהן) ובקטן: דני זמיר (צילום: פרטי)הכול החל כאשר לדרר בן ה-31, עד לאחרונה יועצו הפוליטי של יו"ר המפלגה אבי גבאי, וכיום תושב תל אביב, הודיע על הצטרפותו ברגע האחרון להתמודדות על נציגות מחוז הקיבוצים של העבודה. על המשבצת מתמודד גם גברי ברגיל, לשעבר מזכ"ל הקיבוץ הארצי והתנועה הקיבוצית, ותומכיו טענו כי גבאי הפנה לו עורף אחרי שעודד אותו להתמודד, ואחר כך הציב את מקורבו הצעיר במחוז, כשהמאבק עלול להיות מוכרע על ידי חברי המפלגה שאינם חברי קיבוצים אך מקורבים לגבאי.


המאבק על חוקיות מועמדותו של לדרר כנציג מחוז הקיבוצים נמשך עד ליום ראשון. עו"ד דני זמיר דרש מוועדת הבחירות לפסול את מועמדותו של לדרר, בטענה שכתובתו הרשמית היא אומנם קיבוץ רמת השופט, אך מרכז חייו הוא בתל אביב ועיקר עיסוקו אינו בתנועה הקיבוצית. דרישה דומה העלה זמיר באשר לתומר פינס, בן מושב כפר הס, שביקש להתמודד על משבצת המושבים אך מתגורר בתל אביב.

לאחר שוועדת הבחירות דחתה את דרישתו של זמיר, בהסתמך על חוות דעתו של היועץ המשפטי של המפלגה עו"ד גיא בוסי, הוא עתר בנושא זה למוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה.


בפסק הדין שהוציא ביום ראשון עו"ד יגאל שפירא, יו"ר המוסד לבירור עתירות, הוא קבע כי לדרר יוכל להתמודד במחוז הקיבוצים, אך פינס ייאלץ להתמודד ברשימה הארצית. שפירא נימק את החלטתו בכך שיש להתייחס למרכז החיים הפוליטי של המתמודדים נוסף על כתובתם הרשמית, והוסיף כי פנה לראשי מחוזות הקיבוצים והמושבים, ובעוד שראשי מחוז הקיבוצים אישרו כי לדרר מעורב בנעשה במחוז, נציג המושבים טען כי פינס אינו מעורב כלל בנעשה במושבים.


"בעיניי, זהו שינוי התקנון ללא סמכות ורשות", אמר אמש (שני) זמיר. "מטרת השינוי הובהרה בהחלטה הסופית של המוסד בעתירה: הכשרת מועמדותו של לדרר, שאין חולק כי כתובתו הרשומה אינה מרכז חייו. שינוי התקנון ללא סמכות והחלטת המוסד המאשרת מועמדות על בסיס מרכז חיים פוליטי אינה לפי התקנון ומביאה לכדי אבסורד שבו כמעט כל הח"כים המכהנים יכלו לרוץ מטעם מחוז הקיבוצים".


לדבריו, מי שיקופח הם חברי המפלגה ותומכיה מהקיבוצים שעשויים למצוא עצמם מיוצגים בידי מועמד שאיננו קיבוצניק. "טעות מצערת היא מצד ראשי מחוז הקיבוצים שבמקום למחות על העיוות בתקנון ובמציאות הזו, כמו שעשה מחוז המושבים, נתנו לתרגיל של שפירא יד משיקוליהם", סיכם.


חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים, הגיבה להתפתחות זו ואמרה: "בניתוח של מערכות הבחירות מאז שהתקנון שונה, לא הוכח שמי שנבחר במחוז עשה זאת בזכות תמיכה חיצונית. מי שנבחר היה זה שזכה לרוב קולות בקרב מתפקדי המחוז. המצביעים בפריימריז יכולים לסמן רק 8–10 מועמדים, ואלו שאינם חברי קיבוצים לא רוצים להתעסק במחוזות הסקטוריאליים. ההמלצה שלי לחברי המחוז היא לתמוך הן בגברי והן באילן, בדירוג שבו הם יבחרו, ועל ידי כך לחזק ולשדרג את מעמד המחוז במפלגה".


"ניר מאיר, יו"ר המחוז, ואני, מזכירת המחוז, ענינו לדרישת המוסד לבירור עתירות להתייחס לפעילות הפוליטית של אילן לדרר", אומרת מרשק, "וכתבנו שהוא נבחר ליו"ר המשמרת הצעירה של מחוז הקיבוצים ומכהן בתפקיד באופן פעיל. נוסף על כך ציינו שעוד לפני שהוא נבחר הוא הקים איתי צוות היגוי של המשמרת הצעירה, ושבכנס האחרון של הנהגות קיבוצים הוא נבחר ברשימת הצעירים המשפיעים על הקהילה הקיבוצית ועל החברה הישראלית".


אין לך בעיה עם זה שהוא גר בתל אביב?
"הנושא של הצעירים בקיבוצים הוא סבוך ומורכב, בגלל המדיניות השונה בקיבוצים המתחדשים בנוגע לקבלה לחברות של הבנים ובניית הבית בקיבוץ. הרבה מנציגי המשמרת הצעירה של המחוז בוועידה לא חיים כיום בקיבוצים שלהם".


קרבות הבוץ בין שני המתמודדים מעוררים תמיהה בקרב חברי קיבוצים רבים, בהתחשב בעובדה שמדובר על המקום ה־14 ברשימת העבודה לכנסת ה־21, שהתכווצה בסקרים לשישה מנדטים לאחר הופעתו הציבורית של בני גנץ והזינוק המטאורי של מפלגת חוסן לישראל הזוכה בסקרים ל־24 מנדטים.

גם מרשק מודעת לכך שהמאבק העיקרי של מחוז הקיבוצים הוא על קולם של חברי הקיבוצים מול הסקס אפיל של גנץ וחברי רשימתו, שחלקם יהיו מהקיבוצים. "אני קוראת לכל חברי הקיבוצים לא ליפול בפח, לא בנחמדות ולא בסטראוטיפ של השבט הלבן, ולתמוך במפלגת העבודה ולא במפלגה של גנץ, שהעדיפה לשבץ ברשימה לכנסת אנשי ימין, ולא התחייבה שלא תשב בממשלה של נתניהו".