רגע ההרעה הגיע. צילום ארכיון: אבי אוחיון, לע"מ

מחר מדינת ישראל הולכת לבחירות חשובות מאין כמותן. הדבר הקובע אם יש אפשרות לשינוי הוא גודל הגוש שממליץ לנשיא המדינה על מי להרכיב ממשלה, ולא גודל הרשימה שזכתה במספר המנדטים הרב ביותר.


לדוגמה, בבחירות 2009 השיגה קדימה יותר מנדטים מהליכוד, והנשיא דאז שמעון פרס ז"ל הטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. כך שהטיעון של כחול־לבן חסר תוקף.


הרשימה שלי מיועדת למי שמתלבט בין מפלגת העבודה לכחול־לבן. הנה שמונה סיבות מדוע לדעתי צריך להצביע למפלגת העבודה:


1. מפלגת העבודה היא מפלגה שהקימה את המדינה, את מוסדותיה המשמעותיים ביותר, את מרב היישובים ברחבי הארץ ולאורך הגבולות, והיתה מפלגת הציר של הקמת המפעל הציוני. היא חייבת תמיד להיות גדולה ומשפיעה, בכל ממשלה.


2. למפלגת העבודה יש חוט שדרה, דרך, חזון ואמונה. זאת לא מפלגת אווירה ולא סופרמרקט שבו קשת דעות הכוללת אנשי ימין מובהקים כמו בוגי יעלון, צבי האוזר ויועז הנדל. כחול־לבן צריכים להביא קולות מימין, ולא לנסות לחסל את מרצ ואת העבודה.


3. חשוב מאוד שמפלגת העבודה תהיה גדולה. אם כחול־לבן תרכיב את הממשלה, חייבת להיות לצידה מפלגת מרכז־שמאל חזקה בדמות העבודה. בתוך כך, אם מפלגת העבודה תהיה באופוזיציה, היא חייבת להיות חזקה ומשמעותית כדי ליצור אלטרנטיבה לעתיד.


4. למפלגת העבודה נבחרת מצוינת בראשות אבי גבאי. הרשימה כוללת חברי כנסת מצוינים ומנוסים שעשו עבודה חשובה מאוד בכנסת, וחייבים לאפשר להם להמשיך פעולה מצוינת זאת. אפשר להזכיר בין השאר את שלי יחימוביץ', איציק שמולי, מרב מיכאלי, רויטל סווייד, חיים ילין, עׂמר בר־לב ואת סתיו שפיר.


5. מפלגת העבודה היא הבית של ההתיישבות, עם אלוף במיל' טל רוסו, בן קיבוץ חולתה במקום השני; חיים ילין, איש בארי, במקום העשירי; וגברי ברגיל, בן וחבר רמות מנשה, במקום ה־14. אין להתיישבות ולחקלאות ייצוג מרשים כזה באף מפלגה אחרת.


6. במפלגת העבודה הייצוג הנשי המרשים ביותר - ארבע מתוך עשרת הראשונים ברשימה הן נשים (שפיר, יחימוביץ', מיכאלי וסווייד). השוויון המגדרי חשוב ביותר בעת זו ובכלל, ורק במפלגת העבודה יש ייצוג ראוי לנשים.


7. ברשימת העבודה שלושה אנשים שתרומתם לביטחון המדינה אדיר: שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, שבזכותו יש לנו את "כיפת ברזל"; אלוף במיל' טל רוסו, עם עבר ביטחוני מפואר; ואל"מ במיל' עׂמר בר־לב, בעבר מפקד סיירת מטכ"ל.


8. ברשימת העבודה חברי כנסת ומועמדים עם תרומה אדירה לחברה הישראלית, וחשוב שכולם ייבחרו לכנסת.


לסיכום, אם רוצים ישראל חזקה ובטוחה החותרת להסדרים מדיניים, השומרת ומחזקת את הדמוקרטיה ופועלת לצדק חברתי - חייבים להצביע ב־9 באפריל עבור מפלגת העבודה.

הכותב הוא ראש המועצה האזורית מגידו