רבים במחנה השלום קיוו לחבירה של כל מפלגות השמאל למפלגה אחת מאוחדת, אולי כמו המהלך שהוליד בסופו של דבר את התנועה הקיבוצית מכל הפלגים שהרכיבו אותה. האיחוד הגדול לא קרה. מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ (המזוהה כל כך עם עירו שדרות) העדיפה להתאחד עם גשר בראשות אורלי לוי־אבקסיס (שגדלה בבית שאן). המטרה הייתה למשוך קולות מצביעים מהימין הרך ובעיקר את אנשי ערי הפיתוח.

ברגיל, לוי־אבקסיס ורזניק. רוצים להאמין שחברי הקיבוצים יזהו את גודלו של הרגע ויתנו את קולם | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

בעוד שהאיחוד הגדול במרכז־שמאל אולי יגיע אי־שם בעתיד, בינתיים שואפים בעבודה־גשר לנסות להפיק את המיטב מהאיחוד המעניין בין הצדדים. הם מעוניינים להביא אותו לידי ביטוי ביום הבוחר בעוד שבוע וחצי ולזכות בקהלים חדשים למפלגה. מצד אחד לוי־אבקסיס, שהגיעה ממעוז הליכוד וכיהנה כח"כ מטעם ישראל ביתנו עד לפרישתה; ומצד שני אנשי מפלגת העבודה, ובהם חברי הקיבוצים, כשהמכנה המשותף לרבים מהם הוא החיים בפריפריה.

למעשה, היכרותה של לוי־אבקסיס עם התנועה הקיבוצית החלה לפני שנים רבות, כשבחרה לגור עם משפחתה כתושבת בקיבוץ מסילות, ולאחר מכן להקים את ביתה בהרחבה הקהילתית שלפים, המשותפת לרשפים ולשלוחות. בעוד שמהצד השמאלי של המפה מבקרים את פרץ על החבירה עם מי שבאה ממפלגתו הימנית של ליברמן, התנועה הקיבוצית עשויה להרוויח מהחיבור הזה שני נציגים הרואים עצמם מחויבים להתיישבות. הראשונה, לוי־אבקסיס שתסגור מעגל פוליטי ואישי, והשני, חגי רזניק מרביבים, מספר שתיים בגשר ושבע ברשימת העבודה־גשר, הנחשב למקום ריאלי. אם גם גברי ברגיל, מקום 12 ברשימת העבודה־גשר, ייבחר לכנסת, הרי שהייצוג של התנועה הקיבוצית ישוב להיות כפי שהיה בימיה הטובים של העבודה.

לקראת הבחירות הקרובות הקימו באיחוד העבודה־גשר מטה התיישבות משותף במטרה להחזיר את המצביעים מכל תנועות ההתיישבות שבחרו במפלגות אחרות בבחירות הקודמות. כבר בתחילת הריאיון הבהירו יו"ר גשר אורלי לוי־אבקסיס, גברי ברגיל וחגי רזניק כי המרחב הכפרי והיישוב החקלאי תמיד היו ויהיו אבני יסוד בביטחון הלאומי של מדינת ישראל, וכי הם רואים בהתיישבות הקיבוצית נכס אסטרטגי ממעלה ראשונה.

"לתנועה הקיבוצית, ולהתיישבות הכפרית בכלל, יש מקום מרכזי בהקמת המדינה ובקידום אזורי גבול ואזורים פריפריאליים", פותחת לוי־אבקסיס. "החקלאות, התעשייה והעצמאות התזונתית הן אבן יסוד לחייה של מדינת ישראל. אין ספק כי ברגע שהקהילה הקיבוצית פתחה את שעריה - הן במסגרת של הרחבות והן בקליטה של חברים חדשים - היא אפשרה חיים קהילתיים עשירים לאוכלוסיות נוספות. הייחוד במקום מגוריי הוא שהאוכלוסייה מעורבת, דתיים וחילוניים, ואנו חיים יחד בהרמוניה. אני חשה גאווה גדולה שאני גרה במועצה האזורית עמק המעיינות הסמוכה לבית הוריי, בית שאן. אין לי ספק שהברית הזאת היא ייצוג לברית שניתן לייצא לרמה הלאומית".

האם את מאמינה שאנשי ערי הפיתוח, למשל בית שאן, יצביעו לעבודה־גשר בראשותך ובראשות פרץ למרות המשקעים ההיסטוריים שלהם נגד מפא"י והעבודה?
לוי־אבקסיס: "אני חושבת שדווקא תושבי עיירות הפיתוח הם הראשונים שצריכים להצביע לנו. אנחנו המפלגה החברתית היחידה. אנחנו היחידים שמסוגלים להביא כיפת ברזל חברתית אמיתית עבורם. גם אני גדלתי בליכוד, אבל הליכוד נטש את מצביעיו בעיירות הפיתוח. המפלגה הזאת איבדה את דרכה מזמן ושכחה את אותם האנשים. אני מבינה את המשקעים, אבל בסופו של דבר צריך להסתכל למציאות בעיניים. צריך לחשוב על עתיד הילדים שלנו, לא רק על העבר. בראש העבודה־גשר כיום עומדים עמיר פרץ ואני, שני אנשים שמבינים יותר מכל ראשי המפלגות האחרות את הקשיים הרבים בחייהם של אנשי עיירות הפיתוח".

פרץ ולוי־אבקסיס. "כשאני מסתובבת בשטח אני מבינה עד כמה החיבור שלנו מרגש אנשים" (צילום: שאול גולן)
גברי ברגיל, נציג מחוז הקיבוצים ברשימת העבודה־גשר לכנסת, היה מזכ"ל הקיבוץ הארצי ומזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא הוביל את האיחוד בין הקיבוץ הארצי לתק"ם להקמת התנועה הקיבוצית. הוא מצטרף לדברי יו"ר גשר: "המסע הישראלי שבונה מפלגת העבודה עם גשר הוא מסע מרגש, אף על פי שהוא נתקל בלא מעט חשדות בתחילתו. אנחנו מזהים קבוצות אוכלוסייה רבות שמעולם לא הצביעו למפלגת העבודה, ואשר הפעם מתכוונות להצביע לה. זהו תהליך מרגש שלא נראה בסקרים, אך אנו חשים אותו יום־יום. אם כל מי שתמך בעבר במפלגת העבודה יישאר נאמן לבית הפוליטי שלו גם הפעם, יש לנו סיכוי טוב להגיע ל־12 מושבים בכנסת. מבחינת ההתיישבות זו תהיה הצלחה שתבטיח לנו נציגות משמעותית ברשימה. זה בהחלט תלוי לא מעט בחברי הקיבוצים. אני מאמין שחברי קיבוצים לא צריכים לתת את קולם למפלגות שלא נותנות להם ייצוג".

האם חגי רזניק מגשר יכול לייצג את חברי הקיבוצים באותה מידה שנציג מחוז הקיבוצים בעבודה מייצג אותם?
ברגיל: "העובדה שחגי רזניק נבחר כנציג השני בגשר היא כבוד גדול בשבילנו, ואין לי ספק שחגי יֵדע לייצג נאמנה את חברי הקיבוצים ובו־זמנית לעשות את החיבורים הדרושים לנו כל כך עם האוכלוסייה שמייצגת גשר.

"כיום, מפלגת העבודה היא הבית המובהק של ההתיישבות. שאר המפלגות לא הכניסו נציגי התיישבות במקומות ריאליים, ולא יהיו מכוונות לדאוג לצרכים הייחודיים של חברי הקיבוצים והמושבים. אין לי ספק שחברי ההתיישבות צריכים להתאחד ולתת את קולם למפלגת העבודה כהצבעה אסטרטגית, מתוך הבנה שאנחנו היחידים שיכולים לדאוג ולטפל בצרכים של היישובים שלנו".

לוי־אבקסיס: "אני חיה עם משפחתי את ההווי הקיבוצי ב־15 השנים האחרונות. אני מרגישה שאני מייצגת נאמנה ומבינה את המצוקות שהקיבוצים נמצאים בהן כיום. לא בכדי פעלתי לכך שהשיבוץ הבא אחריי יהיה חגי רזניק, חבר קיבוץ רביבים בנגב, שיביא את הניסיון ההתיישבותי, הן כמנכ"ל המועצה האזורית רמת נגב והן כמנכ"ל משרד השיכון. מעבר לכך, אין ספק שרשות מקרקעי ישראל, שהייתה כפופה לאוצר, לא התחשבה בצרכים הבסיסיים של חברי הקיבוץ ובצורך המגורים ובגידול הדמוגרפי. כמו כן, הקיבוצים סבלו מהזנחה של האוצר מעולם התוכן של החקלאות ושל ההתיישבות. העבודה־גשר חרטה על דגלה להיות גשר וברית של פריפריות, גיאוגרפיות וחברתיות כאחד. הכוח של המרחב הכפרי עם המרחב העירוני, וכן שיתוף הפעולה ביניהם בשלטון המרכזי, הוא נשמת אפה של מדינת ישראל".

"כנער שיצא מבית הרוס, אני תמיד מחובר לתנועה הקיבוצית שקלטה אותי, וגאה בה מאוד", מחזק רזניק את דבריהם של עמיתיו. "קיבוץ רביבים נתן לי הזדמנות הן להיקלט כילד חסר עורף משפחתי, והן לכהן בהמשך כמזכיר קיבוץ. חלק גדול מאוד מערכיי רכשתי שם. המוטיבציה שלי הייתה ונשארה להחזיר את התנועה הקיבוצית להיות רלוונטית בחברה הישראלית - ממש כפי שהובלתי כמנכ"ל רמת הנגב הסכמי גבולות בין ירוחם ומצפה רמון לבין יישובי רמת נגב, תוך כדי הקמת מערכות משותפות בחינוך, בתברואה, בתיירות ועוד.

"כמנכ"ל משרד ממשלתי, ראיתי עד כמה יש משמעות לקווי יסוד ולעשייה לאומית, ועד כמה אנחנו לא שם. התנועה הייתה במשך שנים בית ודרך. היא קצת איבדה את הדרך, וגם בבית לא הצלחנו לטפל כתנועה התיישבותית לאורך שנים - ראה ערך התנכלויות מצד המִנהל. אין לי ספק שבעשייה לאומית אדע להיות הגשר האיתן שבונה זאת".

האיחוד בין מפלגת העבודה לגשר הוא בהחלט אחד האירועים הדרמטיים של מערכת הבחירות השנייה של 2019. עם זאת, הסקרים מנבאים לעבודה־גשר 7-5 מנדטים. עמיר פרץ קיווה ל־15. איך תצליחו לגשר על הפער הזה?
לוי־אבקסיס: "החיבור ביני לבין עמיר הוא חיבור טבעי, של שני אנשים, ראשי מפלגות, שחברו כדי לשנות את חייהם של האזרחים הקורסים תחת המדיניות הממשלתית הנוכחית. מדינת ישראל נמצאת במצב חירום חברתי. החיבור הזה מדבר על הבאת קהלים חדשים למפלגת העבודה והפיכתה לבית פוליטי חדש וגדול. לשנות את הקיפאון במפה הפוליטית בישראל. קיבלנו עלינו משימה קשה ומורכבת, וברור שהתוצאות לא יגיעו במהירות. אני חושבת שאנשים מתחילים להבין את מהות החיבור שבו בני אדם הם לפני הכול. המספרים מתחילים לגדול, גם בסקרים ולא רק ברחוב ובאהדה הציבורית. אני מאמינה שנגיע לבסוף למספר דו־ספרתי. כשאני מסתובבת בשטח אני מבינה עד כמה החיבור שלנו מרגש אנשים רבים ועד כמה אותם אנשים רוצים את השינוי החברתי־כלכלי שעליו אנחנו מדברים. לכן, אם נשפוט על פי השטח, אנחנו נגיע למספר דו־ספרתי".

גברי ברגיל מגיב גם הוא לחבירה: "אני חושב שהחבירה לגשר היא מהלך היסטורי שאנו, חברי הקיבוצים, חייבים להיות חלק ממנו. בפעם הראשונה יש כאן מהלך אמיתי של בניית ברית של כל גורמי הפריפריה הגיאוגרפית והמגזרית במדינה. זה מקומנו הטבעי. אני מבין את הרצון לאיחוד מלא של כל מפלגות השמאל, אבל איחוד כזה היה מעקר את יכולתנו להגיע לקבוצות חדשות של מצביעים, וזה הדבר החשוב באמת. הייתי מזכיר התנועה הקיבוצית במשך תשע שנים, ואני גאה להיות חלק ממפלגה שבה עמיר פרץ משדרות ואורלי לוי־אבקסיס מבית שאן הם מנהיגיה. זה המקום שכל חברי הקיבוצים וההתיישבות צריכים להיות בו".

"העבודה־גשר תוכל לדאוג לאינטרס הקיבוצי בצורה הטובה ביותר", אומר חגי רזניק, "אך לא פחות מכך לקדם ערכים של צדק חברתי ושל שותפות אנושית אמיתית הרואה אנשים לפני הכול. אני מאמין שאם נחזור להיות רלוונטיים בחברה הישראלית, נתחזק כאמור גם פנימה".

האם אתם מעריכים שחברי הקיבוצים שהצביעו כחול־לבן יחזרו לעבודה־גשר, או שאולי דווקא האיחוד עם גשר יגרום לחלק ממצביעי העבודה בסבב הקודם לעבור לכחול־לבן ולמחנה הדמוקרטי?
ברגיל: "אני רוצה להאמין ולקוות שחברי הקיבוצים יזהו את גודלו של הרגע ויתנו את קולם בהמוניהם למפלגת העבודה־גשר. מקומנו כאנשי התיישבות הוא במפלגה המאחדת את כל גורמי הפריפריה לברית משותפת, ולא במפלגות תל־אביביות. פתק למפלגת העבודה־גשר מבטיח את החלפת ממשלת נתניהו, ומבטיח גם ייצוג ושותפות במהלך שאנו מצפים לו כבר שנים רבות. אנחנו עוברים קיבוץ־קיבוץ ונפגשים עם חברי הקיבוצים יום־יום במטרה לשכנע אותם שמפלגת העבודה היא הבית הטבעי של ההתיישבות, וביום הבחירות אמת הוא הפתק שמייצג אותנו".

חגי רזניק מסכם: "מפלגת העבודה מבטיחה לדאוג לערכי החקלאות וההתיישבות העובדת, ומתחייבת ליזום את חוק החקלאות כמדיניות לאומית מרכזית וכערובה לשמירת אורח החיים הכפרי. העבודה־גשר מתחייבת להגנה על זכויות המושבים והקיבוצים במרחב ההתיישבותי".