אבי גבאי. "איך אנחנו מצילים את המדינה שלנו מהשלטון הנוכחי" | צילום: שאול גולן

לא קל להיות אבי גבאי בימינו. מאז ימי התהילה (הקצרים), אי־שם לאחר בחירתו המפתיעה ליו"ר העבודה, והמקדם 2 בספרת העשרות בסקרים שנערכו אז - המצב רק הלך והסתבך. חוסר היכולת לשמור על מומנטום; המאבקים הפנימיים שנזלו החוצה בצורה מביכה; פירוק השותפות; וכעת בריחת הקולות לרמטכ"ל לשעבר - הובילו אותו לצומת דרכים. אבל גבאי הוא לא אדם שמוותר. אחרי בחירת רשימה שזכתה לשבחים והתאוששות בדעת הקהל, כעת הוא מסתער בכל הכוח וניצב מול מה שנראה כמו קרב בלימה אחרון במטרה לתת חיים חדשים למפלגה שייסדה פה מדינה.


הראיון איתו מתקיים בחלון הזמנים שבו הוא נמצא במשרדו בבית המפלגה ביד אליהו, בין סיורי השטח לכנסי הבחירות וההופעות באולפני הטלוויזיה. איתו במשרד נמצאים יועציו הקרובים אילן לדרר, בן רמת השופט, ואיציק אלרוב, ממובילי מחאת הקוטג' ב־2011. בני משפחתו ממעטים לראותו בימים אלו. ביום שני השבוע עלה לגליל העליון ולרמת הגולן והתארח בקיבוץ שמיר. לפני זה ביקר בשעת בוקר מוקדמת במושב משמרת, ליד הבית שבו פגעה הרקטה ששוגרה מעזה. יום סיורים שלם הוא הקדיש לעוטף עזה, שמסרב לרדת מהכותרות, ויש לו בנושא בטן מלאה.
אף שנתניהו התהדר כל השנים בהיותו "מר ביטחון", השנים האחרונות - שכללו אינתיפאדת סכינים, פיגועי יחידים ואבולוציה מדאיגה של הטרור מהרצועה - מעמידות בסימן שאלה את התפישה הזו. בדיוק כאן נכנס אבי גבאי לתמונה והוא ממהר לתקוף את ראש הממשלה. "נתניהו חתום על ריסוק ההרתעה הישראלית", הוא מכריז. "הוא בזבז ארבע שנים מאז צוק איתן ולא עשה דבר כדי למנוע את הסבב הבא".


במה אתם שונים ממנו?
"לנו יש תוכנית סדורה להחזרת הביטחון לדרום; תוכנית שבנה הצוות הביטחוני־מדיני שלנו: אלוף במיל' טל רוסו; ח"כ עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר; ח"כ עׂמר בר־לב ועוד אנשי ביטחון. התוכנית כוללת ארבעה מרכיבים: 1. טיפול בטרור ביד קשה. משמע, כשיורים עלינו, אנחנו משיבים כפליים. 2. הפרדה בין תושבי הרצועה לבין הנהגת חמאס. 3. הגדלת התמיכה הכלכלית לדרום וליישובי העוטף. 4. בעתיד, ייצור פרויקטים הומניטריים בסיוע בין־לאומי במטרה לשחרר את הלחץ מהאוכלוסייה האזרחית".


ואיפה נתניהו טועה?
"לנתניהו אין שום מדיניות מול הטרור מעזה, ולכן הוא מעביר להם עשרות מיליוני דולרים במזוודות. דמי שתיקה. פרוטקשן. הירי לשרון המחיש לנו מה תושבי הדרום ועוטף עזה עוברים יום־יום כבר שנים. זה טרור לכל דבר, וגם עליו אסור לעבור לסדר היום. אפשר למנוע את הפיגועים, ואפשר להחזיר את הביטחון לישראל".


מתנדנדים


במערכת הבחירות הזו גבאי יורה לכל הכיוונים. הוא תוקף את נתניהו לא רק בנושא הביטחון, אלא גם על היחס למזרחים ומכנה אותו גזען, ומנגד תוקף את אנשי כחול־לבן על כך שהם אנשי ימין שיֵשבו בממשלת נתניהו. ובכל זאת, כחול־לבן והליכוד נשארות יציבות בסקרים, ואילו העבודה מתנדנדת בין תשעה לעשרה מנדטים.


זה מתסכל אותך?
"לא. אנחנו המפלגה הכי רצינית בישראל. עיקר העיסוק שלנו הוא תוכניות עבודה. יש לנו תוכניות עבודה אמיתיות לכל אחד מהנושאים המשמעותיים במדינת ישראל: שלום, ביטחון, בריאות, תחבורה, דיור, חקלאות, יוקר המחיה ועוד. זה לא מצע אלא תוכניות פעולה. לצערי הרב, התקשורת פחות מתעניינת בתוכניות ויותר בהתקפות אישיות על ראשי המפלגות, ולכן זה הרושם שמתקבל.


"כחול־לבן זו אכן מפלגת ימין. הם מעידים את זה על עצמם. לפיד אומר שהם הליכוד החדש, יעלון אומר שהם ימין ממלכתי ושהם רוצים להביא מיליון מתנחלים שיגורו מחוץ לגושי ההתיישבות, והאוזר כתב את חוק הלאום והתעקש שלא יהיה בו שוויון. תפקידנו לומר את זה לציבור ולהזהיר אותו שהמפלגה הזו תשב עם נתניהו בממשלת ימין, כפי שגנץ בעצמו אמר כשהוקלט בשיחה סגורה. כל קול של מצביעי מפלגת העבודה שילך לכחול לבן זה קול שבמקום לבחור בנבחרת מצוינת הולך לחזק את אנשי הימין בכנסת ה־21".


בכל זאת אתם שייכים לגוש המרכז־שמאל עם כחול־לבן.
"אנחנו אומרים לראשי כחול־לבן שתפקידם להביא קולות מהימין. הרי בשביל זה שיבצו את בוגי יעלון, את צביקה האוזר ואת יועז הנדל בקדמת הרשימה. אם הם לא מסוגלים להביא קולות מהליכוד ומהימין, אז מה הרווחנו בזה? איך יקום גוש מרכז־שמאל גדול מהימין?"


לא לחזור לטראומה


דבריו של גבאי זכו לחיזוק בהקלטת סתר שנערכה באסיפת בחירות עם אלון שוסטר ממפלסים, שנמצא במקום ה־27 ברשימת כחול־לבן לכנסת הבאה. בעוד שבראיון לידיעות הקיבוץ אמר שוסטר שמפלגתו אינה מתכוונת להילחם בעבודה ובמרצ אלא להביא קולות מהימין, הרי שבהקלטה הוא נשמע אומר שצריך "לשתות" את הקולות משתי המפלגות, כדי ליצור גוש שבו לכחול־לבן יש ארבעים מנדטים, ואילו לעבודה ולמרצ ארבעה מנדטים לכל אחת, כדי שרק יעברו את אחוז החסימה ושקולותיהן לא ילכו לאיבוד.


"הוא אומר את זה כאילו שהוא יכול לשלוט בתהליך שהוא מטיף לו", מגיב גבאי. "אף אחד לא יכול לתכנן מהלך כזה. אם אחת המפלגות תיפול מתחת לאחוז החסימה, הגוש יחמיץ מנדטים יקרים שיחסרו לו. לכן מה שאנחנו אומרים זה שמי שמצביע לעבודה מקבל שלושה דברים בפתק אחד: קודם כל, את הדרך של מפלגת העבודה, את הערכים הבסיסיים שאנחנו מאמינים בהם, שהם חתירה לשלום, שמירה על הביטחון, כלכלה צודקת והוגנת, סולידריות חברתית, דמוקרטיה, צדק ושוויון. שנית, הוא מקבל את הנבחרת הפרלמנטרית הטובה ביותר בישראל. שלישית, את הביטחון שהקול שלו ילך בוודאות לשינוי שלטוני ולהחלפת ממשלת נתניהו. אנחנו היחידים שמתחייבים לא לשבת עם נתניהו, ומבחינת הגוש - המשקל של כל מנדט שלנו שווה לכל מנדט של כחול־לבן".


אתה מאמין שהדברים האלה יתבטאו גם בקלפי?
"כן. אנחנו רואים בימים האחרונים חזרת מצביעים הביתה. אנשים התלהבו בהתחלה מהחידוש שיש בכחול־לבן, וכיום הם מבינים שמפלגת העבודה היא המפלגה שלהם, הדרך שלהם, האמת שלהם, ואלו האנשים שהם מעריכים. הם גם מבינים שבסופו של דבר זאת המפלגה היחידה שאם הם מצביעים לה, הם לא יגלו ביום המחרת שהם שותפים להקמת ממשלת ימין. זאת הטראומה הכי גדולה שלהם. ב־2013 הצביעו רבים ליאיר לפיד, כולל בקיבוצים, והוא לקח את הקולות האלו והצטרף לממשלת נתניהו כשר אוצר. הדבר הראשון שהוא עשה בתפקיד שר האוצר היה לעצור את כל השקעות המדינה בקיבוצים בסך של 100 מיליון שקלים. אני מציע לכולם לא לחזור על הטראומה הזאת".

בביקור שטח. "אנחנו מבינים שהחקלאות חשובה רק לנו" | צילום: יח"צ


גבאי מחניק צחוק ספונטני שנפלט אצלו כשהוא נשאל מה תגובתו לגרסת נתניהו בערוץ 12, שלפיה ההסכמה למכירת צוללות למצרים היתה סוד מדינה שניתן לשתף בו יועצים ביטחוניים ומשפטיים, אך לא את שר הביטחון והרמטכ"ל. "נתניהו מחליף גרסאות כמו גרביים", הוא אומר, "ואי אפשר להאמין לאף גרסה שלו בעניינים האלו. במקום להתעסק בענייני המדינה, הוא מתעסק בכספים פרטיים, ברכישת מניות ובמכירתן. ההמצאה שלפיה יש סודות מדינה שרק היועצים ובני הדודים שלו יכולים להיות שותפים להם, היא אבסורד שיכול להתקיים רק בדיקטטורות וברפובליקת בננות. אין דבר כזה באף מדינה דמוקרטית סבירה".


הוא הגיש תביעת דיבה נגד ראשי כחול־לבן בטענה שהם קראו לו בוגד.
"זה איום סרק לצורכי בחירות, ולא יקרה איתו שום דבר. נתניהו אלוף בהגשת תביעות דיבה ובביטולן".


ועוד דבר חשוב מבחינתו: המאבק בגזענות שמגיעה מכיוון ראש הממשלה. זה לא עניין מקרי. במשך שנים האשימו מנהיגי הליכוד את אנשי העבודה, ובייחוד את חברי הקיבוצים, בהתנשאות ובגזענות כלפי בני עדות המזרח. לגבאי חשוב להדגיש שבנושא הזה חל מהפך. "הגזען התורן בבחירות אלו הוא נתניהו עצמו. לכן אנחנו מפנים אליו את החץ. במקום לפחד מההסתה שלו, צריך לתקוף אותו בעניין הזה. הוא זה שאמר על חיילי גולני שהם טובים רק כשיש להם קצינים לבנים. הוא הגזען שאמר למירי רגב שהיא לא יכולה להופיע בתמונה, כי בוחרי הליכוד מעדיפים גברים אשכנזים. אנחנו מראים שהבעיה נמצאת אצל ראש הממשלה שהוא יו"ר הליכוד, ואנחנו רואים שהמהלך הזה מביא תוצאות. אנשים בליכוד ובימין מקשיבים למה שאנחנו אומרים".


לשאוף לתיק החקלאות


בחזרה לשטח. תוכניות הפעולה של מפלגת העבודה בנושאים הנוגעים לקיבוצים מתואמות עם ניר מאיר, מזכ"ל התנועה ויו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. בנושא הקרקעות הם מעוניינים לחוקק חוקים ברורים שיגדירו את זכויות הבנייה בקו הכחול ללא התערבות רמ"י בכל החלטה, כדי שהדור הצעיר יוכל לבנות את הבית שלו בקיבוץ ללא קשיים וחסמים. באשר לקרקעות החקלאיות, הם ממליצים על חכירה לטווח ארוך, כדי שהקיבוץ יוכל לתכנן ולהשקיע בקרקעות האלה לטובת הגידולים החקלאיים. "אנחנו אומרים שהחקלאות בישראל לא סיימה את תפקידה בחלום הציוני", מציין גבאי, "ושהחקלאים הם לא אלו שיוצרים את בעיית יוקר המחייה במדינה. להפך, חלק מהפתרון לבעיית יוקר המחייה על פי התוכנית שלנו הוא לצמצם את פערי השיווק שיוצרים מצב שבו החקלאי מרוויח מעט והצרכן משלם הרבה. צריך גם להקטין את התשומות של החקלאים, ולשחרר אותם מכל הבירוקרטיה המטורפת שיש עליהם, כמו במיסוי על עובדים זרים, כדי שהם יוכלו להתחרות ביבוא תוצרת חקלאית".


גורמים בכירים בתנועה הקיבוצית רוצים לראות את מפלגת העבודה בממשלה הבאה כשבידיה תיק החקלאות.
"קודם כל, אני אומר להם שיש לנו שלושה נציגים להתיישבות העובדת: טל רוסו שהוא בן חולתה, חיים ילין מבארי וגברי ברגיל מרמות מנשה, שנבחר כנציג מחוז הקיבוצים. אני חושב שבשלושים השנים האחרונות לא היה לתנועה הקיבוצית ייצוג במפלגת העבודה כפי שיש לה היום".


המקום של ברגיל לא כל כך ריאלי.
"אני חולק עליך. אני מבטיח שהוא ייכנס לכנסת הבאה. אין לי ספק בזה. אנחנו מתכוונים לדרוש את תיק החקלאות בממשלה הבאה, כי אנחנו מבינים שהחקלאות חשובה רק לנו. אין אף מפלגה בישראל, למעט העבודה, שבאמת רואה בחקלאות ערך. אנחנו אחרי קדנציה במשרד החקלאות של אורי אריאל שהיה שר המתנחלים, ולפניו יאיר שמיר שמונה על ידי ליברמן ולא עשה הרבה".


תדרשו את תיק החקלאות גם בממשלת נתניהו?
"לא. אנחנו לא נשב בממשלת נתניהו. זה חד־משמעי וברור לכולם".

לא מתכוון לשבת עם נתניהו. צילום: דוברות מפלגת העבודה


טל רוסו וחיים ילין נכנסו לרשימת העבודה במקומות המשוריינים ליו"ר המפלגה, ולדברי גבאי היה חשוב לו שבמקומות האלה, השני והעשירי, יהיו אנשי התיישבות שאחד מהם מייצג גם את הביטחון והשני את עוטף עזה.


גורמים בתנועה הקיבוצית מספרים שילין שובץ ברשימה בהמלצתו החמה של ניר מאיר. ובכל זאת, בקרב חברי קיבוצים ממפלגת העבודה נשמעת גם ביקורת על הקפיצה המהירה של ילין למפלגת הבית שלו לאחר שיאיר לפיד זרק אותו בבושת פנים מיש עתיד. "בסופו של דבר", אומר גבאי, "רצינו מישהו שמכיר את ההתיישבות היטב, שמחויב להתיישבות ולעוטף עזה, שהיה שם ראש מועצה אזורית, ולכן אנחנו הולכים איתו". לגבאי חשוב להדגיש שבסיורי מפלגתו בעוטף עזה הם מבקרים בקיבוצים, במושבים ובערי הפיתוח, לעומת נתניהו שמעולם לא הגיע לאחד הקיבוצים והסתפק בביקור בשדרות. "כאמור, התוכנית שלנו בנושא עזה אומרת שביד אחת אנחנו חייבים להגיב על הטרור מעזה בחוזקה, אבל ביד השנייה חייבים לנרמל את עזה בנושאי תשתיות ותעסוקה. לדעתנו, ברגע שבעזה יהיו חיים נורמליים החמאס ייחלש".


עם ח"כ איתן ברושי היחסים שלך עלו על שרטון, והוא הגיש נגדך תביעת דיבה. זה השפיע על הקשר שלך עם התנועה הקיבוצית?
"לא. אני נמצא בקשר טוב עם ניר מאיר, וגם מבקר בקיבוצים ופוגש שם אנשים. כואב לי על הסיפור של ברושי. הוא היה נציג מעולה של הקיבוצים ושל ההתיישבות, אבל קרה מה שקרה".


לסיום, אני שואל את גבאי אם הוא חושב על היום שאחרי הבחירות; אם הוא לא חושש ממצב שבו העבודה לא תעבור את עשרת המנדטים והוא יואשם בכישלון וראשו ייערף כנהוג במפלגת העבודה. "אני אדם ממוקד מטרה", הוא עונה. "אני ממוקד ב־9 באפריל, ולא חושב לרגע על 10 באפריל. אני חושב איך אנחנו מצילים את המדינה שלנו מהשלטון הנוכחי, ואיך אנחנו יוצרים ביחד כוח אמיתי שיוכל להחליף את נתניהו. זה הדבר היחידי שעליו אני חושב בימים אלו".