תמר זנדברג. אנחנו רוצים לשחזר את ההישגים | צילום: אלכס קולומויסקי

בשבוע האחרון של מערכת הבחירות מתרכזים במרצ במצביעים האסטרטגיים, באותם אנשים האומרים שהם מזדהים עם המפלגה, אבל מרגישים חובה לתמוך בבני גנץ כדי להפיל את בנימין נתניהו. ב־2009, בבחירות לכנסת ה־18, זה קרה להם עם ציפי לבני וקדימה. לבני קיבלה 28 מנדטים, מרצ בראשות חיים אורון (ג'ומס) התכווצה לשלושה בלבד, ובסופו של דבר הקים נתניהו, עם 27 מנדטים, עוד ממשלת ימין. לבני נשארה באופוזיציה.


"אנשים אומרים לי: אנחנו מרצ", מספרת יו"ר מרצ תמר זנדברג, "אנחנו תומכים באידיאולוגיה של מרצ, ויש לנו התלבטות בין הצבעה אידיאולוגית לבין הצבעה אסטרטגית. חשוב לי לומר להם שבבחירות האלו ההצבעה האידיאולוגית היא גם זו האסטרטגית. אם לגנץ לא יהיה גוש של 61 מנדטים, לא תהיה ממשלת מרכז־שמאל, וכדי שגוש כזה יקום, צריך להעביר קולות מהימין למרכז ולא להחליש או למוטט את השמאל. אם כחול־לבן תגדל על חשבון מרצ, נקבל בסוף ממשלת ימין קיצונית עם סמוטריץ', בן גביר ופייגלין, נוסף על בנט וליברמן. אל מול הימין המקצין, אנחנו חייבים להעמיד בכנסת שמאל ברור וחזק, שימליץ על גנץ לראשות הממשלה ויהיה חלק מהגוש שיקים את הממשלה. מי שרוצה להבטיח מהפך שלטוני וערכי, צריך לזכור שאין מהפך בלי מרצ".


לפני שנה נבחרה זנדברג לראשות מרצ, ואלו הבחירות הראשונות בהובלתה. בתקופה זו היא מרבה להופיע לפני חברי מרצ ותומכיה, וחווה מפגשים ישירים ומרגשים. באחד מחוגי הבית בתל אביב השתתפו עשרים נערות ונערים תלמידי י"ב, שלמחרת היתה להם בחינת מתכונת באזרחות. המפגש עם זנדברג היה בחינת אזרחות מעשית. גם אביגיל, בתה בת ה־12, סיפרה לה שהיא הציעה לכיתה שלה לייצג את מרצ באירוע בחירות פנימי של בית הספר. כשתלמידי הכיתה הסכימו, היא כתבה להם את מצע המפלגה על פוסטר. "אביגיל לא רואה אותי הרבה בתקופת הבחירות", אומרת זנדברג, "והבטחתי לה כפיצוי שאחרי הבחירות נבלה יחד ונשלים פערים".


מערכת הבחירות עוסקת בהכפשות בין נתניהו לגנץ. זה מתסכל אותך שמרצ לא מצליחה להעלות את האג'נדה שלה לסדר היום הציבורי?
"זו באמת מערכת בחירות קשה ומטונפת, אבל הצלחנו למנף כמה הזדמנויות כדי להעלות את האג'נדה שלנו לסדר היום. בשבועיים האחרונים היתה מרצ קול צלול וברור בנושא השלום ומניעת מלחמה נוספת בעזה. הנושא הזה כמעט ונעלם ממערכת הבחירות, ומרצ השמיעה את קולה נגד הסלמה נוספת ובעד פנייה לכיוון המדיני".

לשנות כיוון

זנדברג היתה היחידה מקרב ראשי המפלגות היהודיות שלא קראה להכות בחמאס בעקבות נפילת הרקטה במושב משמרת, והתרכזה דווקא בתהליך המדיני ובסיוע הומניטרי לתושבי עזה. לדבריה, לסכסוך עם חמאס בעזה אין פתרון צבאי אלא רק מדיני. "בזמן שכל ראשי המפלגות הציעו להכות חזק יותר, ובעצם חזרו על האין פתרון שהם מציעים פעם אחר פעם, מרצ היתה המפלגה היחידה שאמרה שאת שדה הקרב כבר ניסינו וזה מעולם לא עזר, ולכן צריך לשנות כיוון ולהתחיל בהידברות במטרה להגיע להסדרה בעזה כחלק מפתרון כולל של הנושא הפלסטיני והקמת מדינה פלסטינית".


דיברת על זה עם תושבי עוטף עזה?
"כן. בשבוע שעבר ביקרנו בעוטף עזה, גם בשדרות וגם בזיקים, ודיברנו על הנושא הזה. בשנה האחרונה היינו בעוטף עזה בכל פעם שהיתה הסלמה, והתושבים שם אומרים לנו שהנוכחות שלנו במקום חשובה להם. בשיחות איתם, בייחוד בקיבוצים ובמושבים, אנחנו שומעים מהם הבנה ברורה שהגורלות של בני האדם משני עברי הגבול תלויים זה בזה. שמעתי מהחברים בשטח שהם תומכים בכניסת פועלים מעזה לעבודה בשדות ובשטחים החקלאיים של הקיבוצים והמושבים. הם גם תומכים בכניסת סחורות לרצועה, מתוך הבנה שאם השכן מעבר לגבול רעב, ויש לו ארבע שעות חשמל ביום, אז אצלנו לא יהיה שקט והילדים ימשיכו לשהות בממ"דים. דווקא בעוטף עזה יש יותר מאוזן קשבת לרעיונות האלה, ובמקרים רבים אני מעלה לסדר היום דברים ששמעתי מהם".


מעניין שדווקא נתניהו מיישם חלק מהאג'נדה של מרצ באשר לעזה. ברטוריקה הוא מאיים להכות חזק, ובפועל מקיים משא ומתן עקיף עם החמאס ומפציץ מבנים ריקים.
"ממשלת ישראל, ולא חשוב מי עומד בראשה, עושה נכון כשהיא נמנעת מהידרדרות נוספת בעזה. הכישלון הגדול והמהדהד של ממשלת ישראל בעשר השנים האחרונות הוא הסרבנות העיקשת והעקבית שלה ללכת להסדר מדיני כולל בין ישראל לעם הפלסטיני. נתניהו מסרב באופן עקבי לעשות את זה - לא בגלל עזה, אלא בגלל הגדה המערבית. זו הסיבה שהוא מנהל משא ומתן עם חמאס, אבל מבודד את אבו־מאזן וקורא לו טרוריסט. נתניהו, שנתמך על ידי הימין הקיצוני, קורא לשמאל תומכי טרור, כי הוא יודע שבמסגרת משא ומתן עם הפלסטינים יידרשו ויתורים בהתנחלויות, ואת זה הוא לא מסוגל, לא רוצה ולא מעוניין לעשות. זה האסון שלנו. הילדים בעוטף עזה הם בני ערובה של מדיניות ההתנחלות של בנט וסמוטריץ'".


גם אבי גבאי קורא לפתרון שתי מדינות וצדק חברתי. מה ההבדל בין העבודה למרצ?
"בסופו של דבר יש אנשי שמאל בעוד מפלגות, אבל מפלגת שמאל יש רק אחת, וזאת מרצ. זו מפלגה שכל אחד יודע שהיא לא תזגזג ושהיא תעמוד בכל המבחנים: בתחום המדיני, החברתי, הכלכלי והאזרחי. מרצ מספקת לבוחר בבחירות האלה שני דברים: הראשון, מחויבות אידיאולוגית ברורה לערכי השמאל ופעולה למענם בכל מצב. השני, הבטחה מוחלטת להיות חלק מגוש המרכז־שמאל שיקים את הממשלה הבאה".


עכשיו גם אומרים שפייגלין עולה בסקרים בזכות מצביעי מרצ לשעבר, שתומכים בלגליזציה של הקנביס.
"זה ספין שכבר הופרך. בסקרים של ערוץ 13 ושלנו, שבדקו מאין באים המצביעים של פייגלין, התברר שהם באים מהימין באופן מובהק ומוחלט, ולא ממרצ. פייגלין מציג מצע הזוי וקיצוני בנושא המדיני והכלכלי, שזה לא הגיוני שמצביע מרצ יצטרף אליו".

הזדמנות נוספת

זנדברג מודעת לאכזבה השוררת בקרב חברי מרצ מהקיבוצים, על כך שיניב שגיא מעין השופט לא נבחר בפריימריז לכנסת לאחר שמונה שנים שבהן אין נציגות קיבוצית בסיעת מרצ בבית המחוקקים. בחוגי הבית בקיבוצים היא אומרת למשתתפים שהיא מבינה את האכזבה הזו, אבל זהו חלק מהתהליך הדמוקרטי שעברה המפלגה כשקיימה לראשונה פריימריז לרשימת מרצ לכנסת ה־21.

"זה היה מהלך חסר תקדים", היא אומרת. "ההתפקדות וההשתתפות בפריימריז של חברי הקיבוצים היו מרשימות, ולמרות זאת יניב שגיא לא השיג מספיק קולות כדי להגיע למעלה הרשימה. אני חושבת שהשותפות האידיאולוגית, ההיסטורית והפוליטית בין התנועה הקיבוצית למרצ, לא קמה ונופלת על מערכת בחירות אחת. היא באה לידי ביטוי במאבקים משותפים במשך שנים על השלום, על חברה סולידרית וגם על חקלאות ישראלית בת־קיימא. בפריימריז הבאים תהיה לתנועה הקיבוצית הזדמנות נוספת לשלב נציג ברשימת מרצ לכנסת".

מכוונת למצביעים האסטרטגים. "צריך לזכור שאין מהפך בלי מרצ" | צילום: שאול גולן


מצע מרצ בנושא ההתיישבות והחקלאות נכתב בשיתוף נציגי הקיבוצים במפלגה, והוא מכיל את כל הנושאים שהתנועה הקיבוצית נאבקת עליהם בשנים האחרונות. יש בו דרישה להכרה באופייה הייחודי של ההתיישבות הקיבוצית, המחייב קיום משק משולב של מגורים, מבני ציבור ופרנסה; הכרה בזכותו של הקיבוץ לבנות למגורים ולהכריע באופן ריבוני ודמוקרטי על שיוך דירות לחבריו או הימנעות משיוך הדירות; התחייבות לפעול למען הבטחת רווחיות החקלאות; ביטוח הוגן במקרה של פשיעה חקלאית; הקטנת פערי התיווך בכל הנוגע לתוצרת חקלאית; וביצוע הליך מזורז והוגן לפיצוי החקלאים בעוטף עזה.


בכנסת היוצאת לא שמענו על פעילות שלכם בנושאים קיבוציים. לא היה למרצ נציג בלובי החקלאי.
"זה ממש לא נכון שלא פעלנו בנושאים הקיבוציים. מאז שנבחרתי ייסדנו מנגנון שעובד עם הנציגים שלנו בתנועה הקיבוצית, והוא מעדכן את חברי הכנסת ושולח אותנו לוועדות השונות שבהן מתקיימים דיונים הנוגעים לחקלאות ולהתיישבות. גם אני, גם אילן גילאון וגם מיכל רוזין ייצגנו את עמדות התנועה הקיבוצית בכל המאבקים שעמדו על הפרק".


בתקופת הפריימריז לתפקיד היו"ר, וגם במהלך מערכת הבחירות, טענה זנדברג שמרצ יכולה להגיע לעשרה מנדטים בכנסת הבאה. כשהיא נשאלת אם תוצאה של חמישה מנדטים תיחשב ככישלון אישי שלה, היא משיבה שהתמיכה בערכים של מרצ היא אכן כפולה מכוחה בכנסת הנוכחית, וכי היא מקווה שהמצביע האסטרטגי יבין שהחלפת הממשלה עוברת דרך מרצ, ולא בכחול־לבן.


את חושבת שמרצ תחזור להיות כוח מוביל במדינה ותשתלב בעמדת כוח בממשלה?
"בוודאי. תאר לך שכבר בממשלה הקרובה, בראשות בני גנץ, תחזור מרצ למשרד החינוך. כשאני אומרת את זה, הרבה אנשים אומרים לי שהם מתגעגעים לימים של שולמית אלוני ויוסי שריד במשרד החינוך, ולהשפעה שהיתה למרצ על ממשלת רבין וממשלת ברק. אם אנחנו רוצים לשחזר את ההישגים של ממשלת רבין בתחום החברתי והמדיני, אין ספק שהצבעה למרצ זו הערובה הטובה ביותר להבטיח את זה".