באופן חסר תקדים בפוליטיקה בארץ, ישראל הולכת לבחירות חוזרות: זאת, אחרי שהלילה (חמישי) הצביעה הכנסת על פיזורה. ברוב ניכר, החליטה הכנסת ה-21, שהושבעה רק לפני חודש, שהבחירות לכנסת ה-22 יתקיימו בעוד כשלושה חודשים וחצי, ב-17 בספטמבר. בעוד שראש הממשלה בנימין נתניהו האשים את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בכך שמנע את הקמת הקואליציה, באופוזיציה (שאפילו לא הפכה לכזאת באופן רשמי) בחרו לתקוף את נתניהו - בכך שהוא האשם בסחרור הפוליטי שישראל נכנסת אליו. 

"מה שנעשה כאן הוא פיגוע בתקציב המדינה, בסמכות הנשיא ובאמון הציבור במערכת הדמוקרטית", אמר הלילה למיינט קיבוץ ח"כ אלון שוסטר (מפלסים, כחול-לבן), בתגובה ליציאה לבחירות חוזרות, והוסיף כי "הכל נעשה למען הצלתו של אדם אחד ממתן דין וחשבון על העבירות שבהן הוא חשוד".

אלון שוסטר. צילום: עופר חדג'ייב

לדברי שוסטר, במקום לפזר את הכנסת, היה על נתניהו להודות בכישלונו, ולהעביר את האפשרות להקמת ממשלה ליו"ר כחול-לבן, בני גנץ. "נתניהו הסחיט והלחיץ כשל בהרכבת הממשלה, ובמקום להחזיר את המנדט לנשיא, ביצע מעשה סדום בכנסת ישראל ובהליך הדמוקרטי כולו", סיכם.

"נציג אלטרנטיבה לשלון המסית של נתניהו"

גם חברו לסיעה, ח"כ רם שפע (גבעת חיים איחוד), לא הסתיר את המבוכה שרשמה הלילה כנסת ישראל, והימין בפרט. "ההחלטה על פיזור הכנסת היא שיא נוסף של ציניות ויום שחור לדמוקרטיה הישראלית", אמר.

מה תעשה כחול-לבן שלא נעשה בקמפיין הקודם?

"אנחנו בכחול-לבן, כמובילי הכוחות הדמוקרטיים בישראל, נסתער על המשימה כבר מחר בבוקר ונציג את האלטרנטיבה הראויה ביותר לשלטון המסית, המשסע והמושחת של נתניהו והליכוד".

האם הציבור, ובכלל זה הציבור בקיבוצים, ישוב ויפגין תמיכה בכם אחרי שגנץ לא הגיע אפילו למצב שבו הוא מקבל מהנשיא את הסיכוי להרכיב ממשלה?

"בהפגנה שנערכה בתל אביב לפני שבוע ראינו התגייסות יוצאת דופן של התנועה הקיבוצית מכל רחבי הארץ. הקיבוצים בפרט, והמרחב הכפרי בכלל, חייבים לחזור להיות כוח משמעותי ומוביל בחברה הישראלית, ועל כן אני מקווה ומאמין שנמשיך לראות את התנופה שראינו בקמפיין ובהפגנה גם בחודשים הקרובים במערכת הבחירות הכל כך גורלית לכולנו".

רם שפע. צילום: יובל שרון