מערכת הבחירות ממשיכה לספק כותרות: זמן לא רב אחרי שהכריזו על ריצה ברשימת יש עתיד לכנסת ה-21, הודיעו ח"כ חיים ילין (בארי) וסיגל מורן (בית קמה) על פרישה מהתמודדות בבחירות 2019. 

זו הכרזה מאכזבת עבור ההתיישבות העובדת והקיבוצים, שקיוו לראות כמה שיותר נציגים מטעמם בכנסת. כמו כן, כהונתו של ח"כ ילין נסובה לא מעט סביב מאמצים למען הפריפריה, למען תושבי עוטף עזה ולמען הקיבוצים. גם מורן הכריזה בגאון שתפעל למען החקלאים וההתיישבות.

לא מעט גבות הורמו בעקבות ההודעה, שכן השניים נשמעו מגויסים ואף שטחו את משנתם לקדנציה בכתבה ל"ידיעות הקיבוץ" לפני כשלושה שבועות בלבד. על אף שגם ילין וגם מורן הבהירו שהפרישה מגיעה ממניעים אישיים גרידא, לא מן הנמנע שהשניים העריכו כי לא ישובצו במקום גבוה או ריאלי ברשימת יש עתיד. 

 סיגל מורן וחיים ילין. צילום: דוברות יש עתיד ואלעד גוטמןבתגובה אמרו ביש עתיד כי מדובר בהנחה שאינה נכונה, שמגיעה במקום לכבד את שניהם כאנשי עשייה, שפעלו רבות עבור הציבור. "סיגל מורן וחיים ילין שניהם אנשים ישרים שפיהם וליבם שווים", מסרו מהמפלגה. "הם מסרו בהודעתם שמדובר בהחלטה אישית של כל אחד ואחת מהם".

האם יש עתיד זונחת את ההתיישבות ואת הפריפריה ומכוונת לקהלים אחרים?
"ממש לא. שוב, מדובר בהחלטות אישיות של שניהם. לכן, מפלגת 'יש עתיד' לא זונחת שום דבר ובטח לא את ההתיישבות והפריפריה. כעדות לכך, סגן ראש המוסד לשעבר, רם בן ברק חבר מפלגת 'יש עתיד' ומועמד מטעמה לכנסת הבאה, נולד וגר במושב נהלל, מחזיק משק ומנהל חקלאי, ומייצג בגאווה את ההתיישבות ואת הפריפריה כאחד".

ומה בנוגע לכל הפעילים והתומכים שמביעים אכזבה מהמהלך?
"מפלגת 'יש עתיד' תמשיך לפעול למען האזרחים. כשם שכשמפלגת 'יש עתיד' היתה בממשלה, איחדנו כוחות כדי שניצולי שואה יקבלו תרופות בחינם ושיהיו בתי ספר בקיץ לילדים צעירים בחינם, כך לאחר הבחירות אנחנו נשקיע במערכת הבריאות שקורסת, נשקיע בכדי להפחית את יוקר המחייה, נשקיע בשיפור החינוך, ונשקיע בהורדת מחירי הדיור".

יאיר לפיד. צילום: יאיר שגיא

"החלטתי לסיים את תפקידי כחבר כנסת במפלגת 'יש עתיד'. אלו היו 4 שנים משמעותיות וממלאות עבורי", כתב היום (חמישי) ילין, לשעבר ראש מועצת אשכול. "הגעתי לכנסת ישראל כנציג עוטף עזה ונציג החקלאות וההתיישבות. במהלך ארבע שנות הקדנציה שלי קידמתי חוקים שנגעו לתושבי עוטף עזה ולתושבי הדרום כולו, ולמען החקלאים והחקלאות במדינת ישראל.

"מאז שעליתי ארצה כחייל בודד והתיישבתי בקיבוץ בארי אני מקפיד לשרת את החברה והמדינה בכל תפקידיי. כך אמשיך לנהוג גם בהמשך הדרך. אני חקלאי, מתיישב, תושב עוטף עזה ומעל הכל ציוני שאוהב את המדינה. הערכים שלי הם נוף חיי. כל יום וכל שעה. אצלי זו לא סיסמה מתחלפת לעת בחירות, לא הצגה ואין לי צורך בהוראות בימוי". בסביבתו של ילין הביעו אכזבה מההכרזה, אך לא הוסיפו פרטים על הנסיבות.

"משערת שיהיו לא מעט שיתאכזבו מהחלטתי"

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הודה לח"כ ילין על פעילותו. "ילין הוא חלק משמעותי מיש עתיד ותמיד יהיה. אני בטוח שחיים ימשיך בתרומתו למען מדינת ישראל ואזרחיה בכל מסגרת בה יבחר. אני מודה לו על עשייתו המשמעותית למדינה ולמפלגה".

סיגל מורן - שכיהנה בתור ראש מועצת בני שמעון, ושרק לאחרונה הודיעה על הצטרפותה למרוץ על מקום ברשימת יש עתיד, הודיעה השבוע ללפיד שלא לכלול אותה ברשימה.

"מהרגע הראשון הייתה בי התלבטות רבה בשאלה מהו המקום הנכון עבורי", כתבה בפייסבוק. "המקום בו יכולותיי וניסיוני יוכלו לבוא לידי ביטוי בדרך המיטבית והגעתי למסקנה שכהרגלי, אני חייבת ללכת למקומות שהלב מוביל אותי".

עוד כתבה: "אני משערת שיהיו לא מעט שיתאכזבו מהחלטתי ועל כך התנצלותי, אבל למדתי (ולימדתי) במשך כל חיי ללכת בעקבות הלב, והלב שלי, התשוקה שלי, היא לא במגרש הפוליטי. מאמינה שאמצא את הדרך לתרום כמיטב יכולתי בכדי לעשות טוב למדינה ולחברה בדרכים אחרות". 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר הביע צער על החלטתו של ילין שלא להתמודד לכהונה נוספת. "אני מכיר את חיים במשך שנים רבות ושמחתי שהיווה לנו כתובת בקדנציה האחרונה בבית המחוקקים", אמר מאיר. "חיים נתן לנו כתף בכל עת, ובכל סוגייה בה נזקקנו לעזרתו, והיה נציג אמיתי של הקיבוצים, החקלאים וההתיישבות העובדת כולה. מאחל לו בהצלחה בהמשך ומקווה שבמפלגת יש עתיד ימצאו לו מחליף ראוי ברשימה שיפעל גם הוא בנושאים בהם חיים עסק. אנו בתנועה הקיבוצית בטוחים כי נדע להפיק תועלת רבה מניסיונו רב השנים בקיבוצים, במועצה האזורית ובכנסת".

בהמשך להודעתם של ילין ומורן הודיע גם אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן לשעבר כי הוא מסיר מועמדותו. פרישות אלה מגיעות אחרי שח"כ איתן ברושי (העבודה, גבת) הודיע אף הוא בחודש שעבר כי לא ירוץ לעוד קדנציה.