קליטת ההרחבה היא נושא לא פשוט עבור קיבוצים רבים. כל קיבוץ מגדיר את ההרחבה בצורה שונה ומתייחס אחרת לאנשיה. בהתאם לכך בחלק מדובר בסיפור הצלחה, ובאחרים ההרחבה הביאה לעימותים ולתביעות משפטיות.

עשו זאת. חוגגים 70 בסער,  צילום: RITVO PHOTOGRAPHY

בקיבוץ סער ההולך ומזדקן הבינו שאם ברצונם להמשיך ולהתקיים, עליהם לבצע שינויים דרמטיים בדמוגרפיה המקומית. ב-2009 החלו לקלוט בקיבוץ כמות גדולה של אנשים בוגרים, בעלי משפחות שהצטרפו לחברות מתוך מחשבה שישתלבו במהרה בנשיאה באחריות.

2018 הוגדרה בקיבוץ סער כשנת חגיגות ה-70. את החגיגות פתחה תערוכת צילומים וחפצים ישנים שליוו את הקיבוץ מהקמתו, במהלך השנה התקיימו אירועים רבים, ארוחות בוקר משותפות, הרצאות וירידים.

במהלך סוכות הוזמנו החברים והבוגרים לחגיגה מיוחדת לציון סוף העשור השביעי שבה נכחו כ-1,000 בני אדם. בחגיגה נכחו גם מנכ"לית התנועה הקיבוצית הדס דניאל ילין, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, ראש המועצה יורם ישראלי, סגנו משה דוידוביץ, תושבי הקיבוץ ואורחים רבים.

פתח את הטקס יו"ר ועד ההנהלה בסער, יאיר בוימל, שאמר: "הקיבוץ שלנו הכי טוב בעולם. לפעמים אני שואל את עצמי איך זה יכול להיות שיישוב כמו קיבוץ סער, שמספר פעמים היה במצב קיומי לא פשוט, על גבול חדלון ההישרדות, הצליח, כמו עוף החול, לזנק מחדש אל החיים ולהגיע למצב הטוב ביותר שבו היה מעודו.

"ותיקי הקיבוץ, וכל מי שהצטרף אליהם ברבות השנים ונשאר כאן, יכולים להסתכל לאחור בנחת ולומר בקול רם 'עשינו זאת'. אנחנו משאירים לדורות הבאים קיבוץ גדול וגדל, עשיר, יציב ומוצלח.

"אנחנו משאירים קיבוץ שבניו ומשפחות צעירים מתדפקות על דלתותיו ורוצות להצטרף. אין עוד קיבוץ שעשה, מאז סוף האלף הקודם לספירה, את כל תהליכי ההתחדשות, השינוי והמודרניזציה שאנחנו עשינו ובהצלחה חסרת תקדים תוך שמירה על עקרונות הבסיס של הקיבוץ".