במהלך חג הסוכות נערך בעמק יזרעאל המפעל ה-41 לזכרו של יוסי יפה, שנהרג בחודש פברואר 1977 כשהוא בן 42 אחרי שהרכב שבו נסע עלה על מוקש.

"חיבור טבעי למורשת". בפעילות בטבע, צילום: באדיבות דוברות עמק יזרעאל

יפה, מג"ד צנחנים במילואים ויו"ר ועדת הנוער של תנועת המושבים, היה ידוע באהבתו לארץ ישראל ולנופיה ותמיד האמין שהנוער הוא העתיד ושיש לחנכו וללמדו את אהבת הארץ. המפעל המיוחד ויוצא הדופן נוצר בדמותו ועל פי חזונו של יפה בידי חבריו בוועדת הנוער.

מדי שנה מגיעים מאות בני נוער מרחבי הארץ להתנדב במשך שלושה ימים בביצוע עבודות שיקום ושימור של אתרי טבע בנופי ישראל. השנה הגיעו לעמק כ-2,000 בני נוער מיישובי בני המושבים, שקיימו ארבעה ימי טיול ועבודות.

את המפעל מובילה תנועת בני המושבים לצד מחלקת הנוער ושותפים נוספים בהם רשות העתיקות, קק"ל ורשות הניקוז. בני הנוער עבדו באתרים מגוונים ברחבי העמק, יצרו מעיינות, חשפו וסימנו שבילים, ניקו צמחים פולשים ועוד.

"זו גאווה גדולה לארח את המפעל החשוב הזה כאן בעמק, ולערוך את הפעילות על שביל יזרעאל קק"ל, אחד מפרויקטי הדגל שמובילה המחלקה שלנו", אמר מנהל מחלקת הנוער במועצת עמק יזרעאל, תום אלבו.

"זהו חיבור טבעי למורשת היזרעאלית, לאוצרות הטבע והנוף שלנו ולמהות של תנועות הנוער שלנו". גם טיולי תחילת השנה של תנועות הנוער התקיימו בסוף השבוע האחרון על תוואי שביל יזרעאל קק"ל, כמו גם שלל פעילויות חינוכיות וסביבתיות לאורך השנה.