בית השיטה יציין ביום חמישי הבא, 27.9, 90 שנים לעלייתו על הקרקע. מדובר אמנם בגיל מופלג, אבל בעמק נחשב הקיבוץ לצעיר שבחבורה שקם לאחר הוותיקים בדמות עין חרוד, בית אלפא, תל יוסף, גבע, חפציבה, תל יוסף וכמובן מרחביה.

"הזמן עשה את שלו". בית השיטה, צילום: מיכל זמיר

בית השיטה קם על טהרת הצברים ילידי הארץ, בוגרי המחנות העולים והצופים, ונחשב כל השנים למעוז תרבותי רב השפעה שהקים בתחומו גם את מכון החגים הקיבוצי.

שלא בטובתו מוזכר הקיבוץ כיישוב שאיבד את מספר החללים הגבוה ביותר ביחס לגודלו. היה זה במהלך קרבות מלחמת יום הכיפורים, אז שכלו 11 משפחות, מהמרכזיות בקיבוץ, את בניהן ואת אבותיהן. השירים "והחיטה צומחת שוב" של בת המקום דורית צמרת, ותפילת "ונתנה תוקף" שהלחין יאיר רוזנבלום, התייחסו לאותו אסון אישי וקולקטיבי.

והנה כעת 27 משפחות עומדות להתקבל לחברות מלאה בקיבוץ ולבנות את ביתן בתחומי הקו הכחול. בכל משפחה כזו לפחות בת או בן קיבוץ חוזר אחד. הקליטה מתבצעת לאחר 13 שנים של בצורת בקבלה לחברות, וגם לא להרחבה.

בין המאפיינים הבולטים של בית השיטה ישנו אחד שאינו ניתן להתרה מהקיבוץ, וכל חובב טבע בעבר הכיר והעריך אותו: עזריה אלון. האיש נמוך הקומה, שהלך כל שנותיו במכנסיים קצרים ובסנדלים בשבילי הארץ אותם אהב ועליהם כתב, נפטר ב-2014.

אם היה היום בחיים, היה חוגג 100 שנים בחודש נובמבר. רעייתו ואם שלושת ילדיו, רות אלון (שלה גם בן מנישואים קודמים) , מציינת 94 שנים בבריאות טובה.

יאיר אלון (58), הבן הצעיר של רות ועזריה, תיאר את אביו כאדם שהיה קשור בכל נימי נפשו וגופו לבית השיטה, אבל לא ממש אהב את השינוי באורחות החיים שעבר הקיבוץ.

"אלמלא אמא שלנו הוא היה ממשיך להתרחץ בצינור ובמים קרים, ומשתמש בסבון קשה ולא ריחני", סיפר אלון.

"הוא הגיע בשנת 1938 לבית השיטה מכפר יחזקאל, וכל שנותיו החשיב עצמו כמחנך, לא פחות ואולי אף יותר, מאיש הגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע אותה הקים. בסעיף המקצוע הוא הגדיר עצמו 'מורה', ואנחנו היינו אלה ששכנעו אותו להתמסר יותר לתחום הזה מאשר לחינוך. בית הספר המקומי היה הבייבי שלו".

"הקיבוץ הפך צעיר". יאיר אלון, צילום: אלבום פרטי

אתה ירשת ממנו את העיסוק בטבע ובהגנת הצומח?

"ממש לא, דווקא האח הגדול ממני הוא גנן בקיבוץ. אני הלכתי לתחום הטכני, גם כקצין צעיר בהנדסה קרבית וגם כמסגר. נכון שידעתי לזהות פרחים וצמחים קצת יותר מהממוצע, אבל אני עדיין לא יודע להבדיל בין נץ לבין דיה.

"אז הייתי בחוגי טבע במסגרת חטיבת בני הקיבוצים מדי חופש גדול, אבל לא הקדשתי לזה את חיי כמו שאבא עשה. יש לנו אח גדול מנישואי אמי הראשונים שגם הוא מתגורר בבית השיטה. אחד נוסף מתגורר בטבעון ויש לו חנות ספרים. האחות אביטל גרה בזיכרון יעקב ומנהלת את מוזיאון העלייה השנייה".

המכה שספג בית השיטה ביום כיפור העיבה ברבות השנים על מרכיבי המועד והחג שאפיינו אותו?

"הקיבוץ שלנו התאפיין בעבר, ועדיין מתאפיין, בשמחה ובתרבות עשירה. מועדים שונים כפסח וראש השנה נחגגים אצלנו בדרך ראויה לחיקוי. יחד עם זאת אכן קיבלנו מכה קשה, 11 בנים שמרביתם היו גם אבות לילדים, נפלו בקרבות.

"הם היו שייכים למשפחות גדולות ומשפיעות בקיבוץ, היו בעלי דעה ועמדה, ולכן הקיבוץ כולו היה בהלם והתקשה להתאושש. אבל הזמן עשה את שלו וחזרנו להיות קיבוץ שמח ופורח גם לאחר משבר כלכלי קשה שפקד אותנו".

וממש עכשיו אתה, כרכז קליטה, גם קולט 27 משפחות.

"שזה המון אם תיקח בחשבון שמדובר ב-54 בוגרים שלהם 3-2 ילדים. יחד מדובר בכ-200 נפשות. כמו קיבוץ קטן. אמנם יש כאן הרחבה קהילתית שקמה לפני כעשר שנים, אבל 13 שנים לא נקלט חבר לאגודה השיתופית חקלאית בתוך הקו הכחול. בבת אחת הקיבוץ הפך צעיר".