חדר האוכל הינו סמל לקיבוץ השיתופי של פעם, ואולי אחד האייקונים המזוהים ביותר עם הקיבוצים. אלא שעם דעיכתו של הקיבוץ במודל הישן הלכו ונסגרו גם חדרי האוכל במרבית הקיבוצים, וחברים עברו לבשל בביתם. כך קרה גם ביסעור.

ברק בעיניים. פותחים מחדש את חדר האוכל ביסעור, צילום: יהודה רוזנבליט

בשנת 2001 נסגר חדר האוכל הוותיק במסגרת תהליך ההפרטה משום שלא הייתה כבר הצדקה להחזיק את המקום לנוכח מספר הסועדים המועט. לאחרונה, לאחר 17 שנים שבהן היה סגור חדר האוכל, נפתח המקום מחדש כחלק ממהלך קהילתי חברתי וכלכלי.

"יוזמה של כמה חברים, לפתוח חדר אוכל אשר ישמש את ילדי הקיבוץ הגיעה לשולחני", מספר אורי בייז (גליל ים) – מנהל העסקים של יסעור, " מצד אחד הבנתי שהדבר עשוי להיות  פרויקט חברתי קהילתי יוצא דופן.

"מצד שני, כמנהל העסקים וכאחד שנאלץ (בעבר ובהווה) להתמודד עם השרידות הכלכלית של מוסד זה, לא יכולתי להתעלם מהצורך לבחון לעומק את ההיתכנות הכלכלית של הפרויקט".

לאחר בחינת פוטנציאל המשתמשים הקבוע בפעילות, חישוב הסיכונים וההשקעה הנדרשת ובחירת הקונספט כך שבמקום יהיה רק מטבח קצה, הוחלט לצאת לדרך. היעד לפתיחה היה היום הראשון לשנת הלימודים.

היו שם חודשיים של עבודה מאומצת, שלה היו שותפים לא מעט חברי קיבוץ בהובלתו של ירון מלכה, חבר הקיבוץ בעצמו, ובעל חברת הסעדה. הם עמלו יומם וליל בהתנדבות מלאה עד שנערכה פתיחה חגיגית של המקום.

עם חזרת הילדים למסגרות החינוכיות נפתח בטקס רב רושם חדר האוכל החדש, שיספק מנות אוכל לילדים וגם לחברים שירצו ליהנות מהמוסד הוותיק.

מהרגע הראשון בו נכנסו ראשוני בני הנוער בתום יום הלימודים, היה אפשר לראות את הברק בעיניים. "חיכינו לרגע הזה מאז שאנחנו ילדים קטנים", אמר אחד הנערים. "סוף סוף גם אנחנו נרגיש כמו החברים שלנו מהקיבוצים הסמוכים, שלהם יש חדר אוכל", אמר נער אחר בגאווה גדולה. גם ילדי בית הספר היסודי לא הסתירו את ההתלהבות לאכול בחדר האוכל.

המוסד החדש-ישן משמש גם מוקד משיכה למבוגרים. מגרש החנייה הצמוד למבנה התמלא בקלנועיות ובזוגות אופניים של חברי הקיבוץ בכל הגילאים.

"אנחנו שמחים כל כך שחדר האוכל חזר לפעול ושהנכדים שלנו יכולים לאכול וליהנות סביב השולחנות עם ארוחה טובה ועם החברים שלהם, בדיוק כמו שהיה אצלנו", אמר אחד החברים הוותיקים בהתרגשות.

קיבוץ יסעור, מוותיקי הקיבוצים בגליל המערבי, היה שרוי שנים רבות בקשיים כלכליים. הקיבוץ נחלץ מהקשיים לאחר שעבר מהפך מבני ודמוגרפי, כשצירף אליו בשנים האחרונות כ-100 משפחות צעירות. כיום יש בו 360 חברים ו-311 ילדים.