בעוד ילדים ובני נוער רבים בישראל מבלים את חופשת הקיץ שלהם מול הטלוויזיה, בחוף הים, בטיולים או בעבודה, 130 מילדי קיבוץ שפיים בחרו לבלות שבוע שלם כחונכים מתנדבים בקייטנת איל"ן.

הילדים פורחים כאן. קייטנת איל"ן בשפיים, צילום: זאב ינאי

מזה 17 שנים שהקיבוץ מארח את הקייטנה של האיגוד הישראלי לילדים נפגעים. השנה הגיעו לקייטנה 12 ילדים ובני נוער. המועצה האיזורית חוף השרון תרמה את ההסעות לטיולים של הילדים והקיבוץ, מצידו, תרם כמדי שנה את כל מרכיבי הקייטנה: התפעול, הלינה, התזונה, פארק המים ועוד.

אבל התרומה הגדולה מכולן היא החונכים הצעירים בני הקיבוץ. בפרויקט משתתפים בני כיתות ז' עד י"ב בתפקידים שונים המתפתחים ככל שהם מתבגרים. לאורך השנה הם נערכים לקייטנה, רגשית, הדרכתית וחברתית, ומרביתם מגיעים שנה אחר שנה לתרום.

"קייטנת איל"ן היא הפעילות ההתנדבותית עם אחוז ההשתתפות הגבוה ביותר של בני הנוער בשפיים לאורך השנה", אמר סהר עינם (31) מדריך הקייטנה, מדריך שכבת בוגרים בקיבוץ ובוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה, הנערך לקבלה לתואר שני.

זו השנה התשיעית שהוא בקייטנה, חמש שנים כנער חונך והיתר כמדריך שכבה. "זה פרויקט שנותן את כל השיעורים שאף בית ספר לא יכול לתת: נתינה, קבלת האחר, תרומה לקהילה. יש משהו מפתח מאוד באחריות שהם מגלים לנערים שהם אחרים מהם, ולא אחת מבוגרים מהם.

"הרגעים הקשים ביותר הם של הפרידה בשישי בצהריים, לאחר מסיבת סיום עם ההורים שלנו ושלהם. בוכים מכל צד וקובעים להיפגש בשנה הבאה. מאוד מרגש החיבור שנוצר בזמן כה קצר".

"אנחנו מחכים לקייטנה כל השנה. ההתנדבות הזו מגיעה מרצון פנימי. לא כי מטילים עלינו משימה", אומר עמרי מלכה, בוגר י"א וחונך בקייטנת איל"ן בקיבוץ שפיים. "עם כל זה שהחופש הגדול הוא זמן ליהנות, אדם צריך לתרום בחזרה. וזה מניב תוצאות. כיף לראות את התגובות של הילדים, שנפתחים לאט, ופורחים כאן".

בין החניכים היה גם עמרי חכים, בן 15.5, שמשפחתו עברה לפני שנתיים לברצלונה לצורכי עבודה. הוא מתגאה בכך שהספרדית שלו היא הכי טובה מבין בני משפחתו, ונלהב להגיע לקייטנה במרחב הכפרי. "הייתי בקייטנות אחרות בעבר. השנה הגעתי במיוחד לישראל בשביל הקייטנה, כי שמעתי שהיא כיפית", אמר.