קיבוץ שפיים חגג באחרונה את חג השבועות בסימן 90 שנה להקמתו. כמדי שנה בחג הביכורים, מתקיימת מסורת שעל פיה התינוקות שנולדו השנה עולים לנסיעה ראשונה ב"רכבת התינוקות", שקרונותיה מובלים על ידי טרקטור.

"הבנים רובם ככולם נשארים בקיבוץ". חוגגים בשפיים, צילום: זאב ינאי

השנה חלה עלייה בילודה בקיבוץ, ונולדו 26 תינוקות חדשים. לכבוד יום הולדת ה-90 התקיימו בקיבוץ פרויקטים רבים, ביניהם: הקמת שביל המחבר בין חלקו הדרומי של הקיבוץ לחלקו הצפוני, ולאורכו מוצגות תמונות מראשית ימי הקיבוץ, בצד זוגות אופניים ישנים. כל מיצג מתוך 14 במספר, נצבע בצבע אחר, ומספר פרק בתולדות הקיבוץ.

"העלייה בילודה בשנים האחרונות מראה ששפיים הוא קיבוץ צעיר ודינמי", אומר מזכיר הקיבוץ, עו"ד שימי בראון, ומספר כי בל"ג בעומר נערך מיצג אש לציון שנת ה-90 לקיבוץ, על ידי שכבת בני המצווה, שבנו את כתובות האש.

באוקטובר הקרוב יחגגו חברי הקיבוץ שוב באירוע קהילתי מסכם. לקראתו כל משפחה מכינה מיצג אומנותי, בליווי האומן חנון סיבן. במהלך חודש יוני יבלו חברי הקיבוץ לילה בלינה משותפת באוהלים, תחת כיפת השמיים, לזכר הלינה המשותפת שהיתה נהוגה בקיבוץ עד שנת 1982.

תמר שגיא (83) היא בת הדור השני בקיבוץ ומנהלת הארכיון של שפיים. "שנת החגיגות החלה בראשית מרץ, יום העלייה", היא מספרת. "החגיגות כוללות שרשרת אירועים שנמשכת לאורך השנה כולה.

"המוטיב המרכזי בחגיגות שנערכו היה התינוקות, מכיוון ששפיים הוא קיבוץ עם שכבת צעירים גדולה, והילודה בו גדולה. לעומת זאת, החלק החקלאי בקיבוץ הולך וקטן בשנתיים האחרונות".

לדברי שגיא, הקבוצה הראשונה של שפיים הגיעה בשנת 1927 מהרצליה ורק ב-1935 התיישבה באופן קבוע בשטח שמכונה היום "שפיים". "אבי, ממייסדי הקיבוץ, נהג לספר על התקופה הזאת, שהחול במקום החדש היה מוזהב, אבל לא היה ברור איך מוציאים מהחול הזה צמחייה, כי מים לא היו. לבסוף הם הצליחו להביא מים מהפרדס השכן".

שגיא היא אם לארבעה ילדים וסבתא לתשעה נכדים, מרביתם תושבי הקיבוץ. "באופן אישי, החגיגות מסמלות בעבורי את ההמשכיות", מוסיפה שגיא. "שפיים הוא קיבוץ, שלא כמו קיבוצים אחרים, לא ננטש. הבנים רובם ככולם נשארים בקיבוץ. בעיניי זה מסמל את שרשרת הדורות ואת ההיאחזות במקום".

אסתי גורן (32) היא חברת הקיבוץ מגיל 18 ותושבת המקום 30 שנה. השנה היא ילדה את רום, הנכד הראשון למשפחה שזכה לנסוע ב"רכבת התינוקות".

"כמי שגדלה על מסורת 'רכבת התינוקות', זה מרגש מאוד שהבן הבכור שלי ממשיך את מורשת הצגת הביכורים הכי יפים של הקיבוץ - הילדים שלנו", היא אומרת. "מקרב מאוד לראות את הסבים והסבתות עולים על הרכבת עם התינוקות, וזה מחבר את כולנו לאדמה ולמקום".

בעיסוקה, משמשת גורן כמובילת בית התינוקות בקיבוץ. "לראות את כל התינוקות שאני מטפלת בהם לאורך השנה, זה מרגש. כל הקהילה לבושה לבן, ועסוקה במשהו חשוב כל כך, וזה דור ההמשך שלנו".