קיבוץ אלמוג יציין במהלך סוף השבוע הקרוב 40 שנה לעלייתו על הקרקע בשורה של אירועים, ובראשם פתיחתו הרשמית של מבוך ענק שנבנה מחבילות קש (באלות) שיוצרות במבט על את המשפט "ארבעים שנה לאלמוג".

החג הגדול ביותר בקיבוץ. המבוך, צילום: נתן גילוט, אלמוג

המבוך, שהוקם סמוך לרפת הקיבוץ, כולל 185 חבילות שהונחו על פני שטח של 1,050 מ"ר. גם בשנה שעברה הוקם מבוך דומה, אבל ללא צורה מוגדרת.

סול לביא בן שימול, רכזת חג השבועות בקיבוצה שבאופן מסורתי הוא גם חג המשק, יזמה את בניית המבוך. לשם כך היא נעזרה בצוות מורחב שכלל את שי חג'אג' ואיילת אלקוצר מצוות הרפת, את גיא ויזל, רכז הרפת מקיבוץ נתיב הל"ה שעבד על הטרקטור ואת ארז לבנון המתכנן. התכנון ארך יום אחד, בעוד שביצוע העבודה ארך יומיים.

"מדובר בחג הגדול ביותר שמתקיים באלמוג לאורך השנים, ואורחים רבים באים אלינו לחגוג", הסבירה לביא בן שימול. "הפעם נקדיש את אירוע ה-40 ואת חג השבועות גם לקליטה, ומועמדים פוטנציאלים יבואו כדי להתרשם ולעבור ראיון ראשוני".

בקיבוץ אלמוג כ-60 חברים באגודה החקלאית מתוך אוכלוסיה כוללת של 300 בני אדם. לצד הקיבוץ הישן הוקמה שכונה קהילתית קטנה, והכוונה היא להקים שכונה נוספת של 18 משפחות במעמד של חברות מלאה. בעתיד הרחוק תקום שכונה שתכיל 40 משפחות. גם בתים בתוך הקיבוץ נמכרים לנקלטים חדשים.

"מדובר בקיבוץ עם קהילה מצוינת", הוסיפה לביא בן שימול, המשמשת גם כיו"ר בקיבוצים מפלסים וצרעה וכמנכ"לית אגודת המים האזורית מי תמר. "אנשים אוהבים לחיות באלמוג, וזה בא לידי ביטוי בתחומים שונים של תרבות, פנאי, חינוך ועוד", סיכמה.

הקיבוץ, שנוסד על בסיס היאחזות נח"ל, קרוי על שמו של יהודה אלמוג שהיה מהמתיישבים הציונים הראשונים בים המלח וממייסדי מפעל האשלג בדרום ים המלח. הוא היה היו"ר הראשון של מועצה אזורית תמר, ונפטר בכפר גלעדי ב-1972.

אלמוג עבר שינויים בתחילת שנות ה-2000, והוא מוגדר קיבוץ מתחדש. תהליכי קליטה מואצים הביאו להרחבת הקיבוץ, ולקליטת משפחות צעירות וגרעיני תנועת הנוער העובד והלומד.

קיבוץ עם קהילה מצוינת. לביא בן שימול, צילום: נתן גילוט, אלמוג

בקיבוץ חיה ופועלת קבוצת מחנכים בוגרי תנועת דרור ישראל שעוסקים בחינוך באזור ים המלח ובירושלים. אלמוג מתפרנס ממטע תמרים, מגידולי שדה, מרפת, מלול רבייה, מכפר נופש בן 81 חדרים, משירותי תיירות בצומת אלמוג ומתחנת דלק ומעבודת חלק מהחברים בסביבה ובירושלים.

מאז חנוכת הכביש הדו מסלולי מצומת אלמוג לירושלים הפכה הנסיעה למרכז הארץ לנוחה וקצרה יותר, דבר המסייע לפרנסתם של תושבי הקיבוץ החדשים.