קיבוץ יד מדרכי, בו שוכן אתר השחזור לאחד הקרבות המהווים סמל בולט לגבורה, יקיים פעילות מיוחדת ביום העצמאות לציון 70 שנים למדינת ישראל ו-75 שנים לעלייה על הקרקע.

אתר הנצחה לאומי. שחזור הקרב ביד מרדכי, צילום: גיא טיומקין

במסגרת הפעילות יהיו פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום אתר שחזור הקרב וכלל אתרי המורשת ביד מרדכי.

המבקרים יוכלו להתחפר בתעלות הקשר המקוריות, לטפס על הטנקים ועל השריוניות, להכיר את כלי הנשק שהיו אז בשימוש ולשמוע על סיפורי הגבורה מפעם.

אתר שחזור הקרב, שבזכות חשיבותו הוכרז כאתר הנצחה לאומי המיועד לשימור, שופץ ושודרג לאחרונה בסיוע המועצה לשימור אתרים ואגף מורשת במשרד ראש הממשלה.

האתר מציג את סיפור הגבורה הייחודי של חברי יד מרדכי ולוחמי הפלמ"ח בקרב מול הצבא המצרי. סיפור הקרב היה אחד הפרקים ההרואיים בתולדות מלחמת העצמאות, ומילא תפקיד חשוב בהגנה על הנגב ועל המדינה כולה.

המבקרים מוזמנים לשמוע את סיפורם של המגנים, כ-150 חברי קיבוץ ולוחמי פלמ"ח שהצליחו לעצור מעל ל-2,000 חיילים מצרים, ולעכב את התקדמותם צפונה כשיעדם הוא לכבוש את תל אביב.

באתר שחזור הקרב ימתינו למבקרים מדריכים ומדריכות, שיציגו את סיפור המקום מזווית אישית של לוחמי הקיבוץ ולוחמי הפלמ"ח.

במקביל יוכלו המבקרים לעלות לגבעת הפסל של מרדכי אנילביץ, באנדרטת המשוריין הם ילמדו על סיפור פינוי הילדים שחולצו תחת אש ובביקור במוזיאון משואה לתקומה ייחשפו לסיפורו של העם היהודי באירופה טרם מלחמת העולם השנייה, לחיים בגטו, למרד גטו ורשה ולתקומת העם היהודי. אתר שחזור הקרב נגיש לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.