אירוע האזכרה השנתי למפקד הפלמ"ח, שר החינוך ושר החוץ לשעבר יגאל אלון ז"ל, התקיים ביום חמישי האחרון בגינוסר.

להתוות קריאת כיוון למנהיגות ראויה. צעירים בכנס על רקע תמונתו של אלון, צילום: יוסי סבח

לקיבוצו של אלון הגיעו בני משפחתו, רעים לנשק מדור הפלמ"ח ובהם האלוף בדימוס עמוס חורב, שר החינוך נפתלי בנט, חברי כנסת, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, קצינים בכירים בצה"ל וכ-1,000 צעירות וצעירים – חניכי מכינות קדם צבאיות, מתנדבי שירות לאומי ומתנדבי שנת שירות.

האירוע ציין 38 שנה לפטירתו של אלון ו-100 שנה להולדתו, והוא התקיים ברוחו ובצלמו בסימן "מנהיגות ראויה".

"יגאל אלון היה דמות מופת למנהיגות ראויה ואמיצה, נקיית כפיים ובעלת חוט שדרה איתן של יושרה עם ענווה, אבל בריאה", אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, בברכה מצולמת שהעביר למשתתפי האירוע, ובראשם חניכי המכינות והצעירים המתנדבים.

"רק מנהיגים נדירים מסוגו של אלון מסוגלים להישיר מבט אליכם, מפקדי העתיד של צה"ל ומנהיגי המחר של מדינת ישראל, ולדרוש מכם להפגין את אותם הערכים הנעלים שהם עצמם הפגינו, ערכים שבלעדיהם לא ניתן להוביל לא חברה ולא עם".

יום אלון אורגן בידי בית יגאל אלון בגינוסר, שאמון כל השנה על שימור מורשתו של אלון בדרכים חינוכיות ואחרות. היום נפתח ב"מרוץ אלון" המסורתי, ולאחריו התכנסו הנוכחים לסדנאות ולשולחנות עגולים שונים, שעסקו בנושאים כגון "אתיקה בפוליטיקה" ו"צעירים דורשים מנהיגות ראויה".

גם הפאנל המרכזי בהשתתפות השר בנט; שרת המשפטים והחוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני; ח"כ אילן גילאון; והרבנית עדינה בר שלום, הוקדש ל"מנהיגות ראויה".

"כשאנחנו מדברים על 'מנהיגות ראויה' בחינוך, בצבא, מנהיגות ראויה לעם ישראל, נקיית כפיים ולב, אנחנו רואים אל מול עינינו את יגאל אלון", אמר בנט. "אלון האמין בחלום, הוא הבין שזה כוח מניע.

"בית זה, כאן בגינוסר", הוסיף בנט, "מצליח לזקק את תכונותיו של אלון, של מנהיג שאין כמוהו, כזה שמעשיו היוו ועודם מהווים השראה, ולהעבירם הלאה, 365 יום בשנה, לאלפי תלמידים, חיילים, אנשי כוחות הביטחון וחניכי מכינות.

"אני מצפה מכם שתלכו בדרכו של יגאל אלון. אם תיקחו אתכם למשימותיכם את דמותו, אהיה בטוח שאנחנו בידיים טובות".

שרת החוץ לשעבר לבני אמרה: "באתי הנה להבטיח לכם שלא כולם מושחתים. דיבר לפניי שר החינוך. יש בינינו מחלוקות עמוקות, אבל שנינו מסכימים ששר, ראש מממשלה, מנהיג, לא יכול לקבל מתנות ולחיות על חשבון בעלי הון.

"זוהי אמירה ערכית שצריכה להיאמר. ואתם, זאת זכותכם, ואפילו חובתכם, לדרוש זאת כתנאי מכל מנהיג - ניקיון כפיים ציבורי".

את אירועי יום אלון חתמה האזכרה ליגאל אלון בבית העלמין בגינוסר. באזכרה נשאו דברים נציגי משפחת אלון; מפקד חיל הים וראש השב"כ לשעבר עמי אילון; וקצין חינוך ראשי, תא"ל צביקה פייראיזן.

"מנהיגות ראויה היא הבסיס לניהול כל חברה ומדינה, בלעדיה יסטו זו וזו מדרכן לכיוונים הרי אסון", סיכם ערן שוורץ, מנכ"ל בית יגאל אלון. זו אמת מידה נדרשת ממנהיגים ללא קשר לשיוכם הפוליטי, וקודמת לכל דיון של ימין ושמאל. יתרה מזו, אסור לצמצם את המושג הזה רק לקברניטים, הוא תקף לכל מי שבוחר לעסוק בפוליטיקה ובשליחות ציבורית.

"גם יריבים פוליטיים מובהקים של יגאל אלון לא חלקו מעולם על דמותו כמנהיג ראוי, שפעל תמיד באופן ממלכתי, מתוך רצון לשמור על אופייה הדמוקרטי והשוויוני של החברה שלנו.

"לתחושתנו, אין היום בציבוריות הישראלית מספיק ממשיכי דרך לתפיסת העולם הציונית והברורה הזו, ולכן החלטנו במלאת 100 שנה להולדת אלון, לכנס 1,000 צעירים – מנהיגים פוטנציאליים עתידיים במדינת ישראל במגוון תחומים – כדי להתוות יחד איתם קריאת כיוון ברורה למנהיגות ראויה".