השנה בחרו בשובל לחגוג את חג הקיבוץ באופן מיוחד ויוצא דופן, בפרויקט שתוצאתו היא התערוכה "שובל של השראה".

חוויה מכוננת. מתוך התערוכה, צילום: שי פויירינג

היה זה מבצע של כלל קהילת שובל, ובמסגרתו הצטלמו כחמישים חברים. כל אחד בחר דמות מעוררת השראה מבחינתו - כזו שהוא אוהב, מעריך, מוקיר או מעריץ - דמות שנגעה בחייו.

המשתתפים זכו לחוויה מכוננת. למשך שעה קלה הם הפכו, למעשה, לדמות הקרובה לליבם.

העבודה על התערוכה החלה לפני כחצי שנה בשיתוף פעולה של ועדת תרבות עם מזכירות הקיבוץ.

המזכירות רצתה לגבש את הקהילה סביב פרויקט ייחודי זה בתהליך קהילתי ממושך, המשתף כמה שיותר חברים. ואכן, ההיענות היתה גדולה. החברים בחרו דמויות ממגוון רחב של תחומים: ספורט, מוזיקה, קולנוע, אנשי רוח, פוליטיקה ועוד.

לשם כך התגייסו עשרות "תומכי ההשראה", והם שהפכו את הרעיון למציאות: צוות הפקה, צוות איפור וסטיילינג עם "כאלה שיודעות", צוות כתיבה והגהה, המקפיד על כל פסיק, צוות "לוגיסטיקה בהשראה" ובו מיטב בחורי הקיבוץ, צוות עיצוב התערוכה, צוות פוטושופ ותיקונים, וכמובן האיש - מאחורי העדשה עם הפנים אל המצולמים - שי פויירינג.

התוצאה מרהיבה: עשרות תצלומי דיוקן של אישים מכל הזמנים ומכל תחומי התרבות האנושית. לצד כל תמונה מצורפת תמונת המקור ומילות הסבר של המצולם על בחירתו, על הדמות ועל הקשר המיוחד שלו אליה.

קטעי ההסבר אישיים מאוד, נוגעים ומרגשים לא פחות מהתצלומים רבי־הרושם. היתה זו הזדמנות פז למפגש אחר ושונה בתוך הקהילה, והיא זימנה הכרת צדדים נוספים של המשתתפים. כל המשתתפים ציינו שהחוויה היתה באמת מיוחדת מאוד.

התערוכה מוצגת במקום היסטורי ומיוחד בשובל, חדר האוכל הישן של הקיבוץ, שהפך לפני שנים לנגרייה. המקום יוצר חיבור מיוחד במינו בין השראה לנוסטלגיה.

התערוכה פתוחה לציבור הרחב, בתקווה ובאמונה שהצופים יתחברו לדמויות ולחוויה הקיבוצית העכשווית של קהילת שובל הגדולה והמשגשגת, קהילה היודעת להוקיר ולכבד שאר רוח ומורשת.

"שובל של השראה" היא תערוכה נוספת בשרשרת תערוכות דומות שהוצגו בקיבוצים חצור, יד מרדכי ונירים.

התערוכה תיפתח לקהל הרחב ביום שישי, 2 בפברואר, ותהיה פתוחה במסגרת פסטיבל "דרום אדום" בכל השבתות של חודש פברואר בין השעות 10:00 עד 14:00. כולכם מוזמנים לבוא ולהתרשם. הכניסה חופשית.