בשריד חנכו את מועדון הנעורים החדש שהוקם במבנה בית התינוקות ההיסטורי. במהלך השנה האחרונה עמלו בקיבוץ על שיפוץ המבנה, עיצובו והפיכתו לבית חם עבור בני הנעורים מכיתות ז' ועד ט'.

"יושבים ובוהים בשלג". יום ספורט אזורי מול בית התינוקות והמבנה החדש, צילומים: ארכיון שריד, ענת חרמוני

לטקס הגיעו עשרות חברים ותושבים, פעוטות וילדים, הורים וסבים. "הזיכרון הקדום, וגם היחיד שלי, מבית התינוקות הוא שאנחנו יושבים על הדלפק הארוך שהיה מתחת לחלונות הגבוהים ובוהים בשלג", סיפרה שבי הרוש בת ה-71.

הרוש נולדה וגדלה בבית התינוקות, ושם גם גידלה את ילדיה. עכשיו נכדה ייהנה מהמבנה בכובעו החדש כבית הנעורים.

"במהלך אותה שנה, 1950, ירד שלג אמתי על שריד. אחר כך אני זוכרת את ילדיי שעשו את צעדיהם הראשונים במקום, שיחקו, בכו וצחקו. לשמחתי, היום בין קירות בית התינוקות שבו גדלתי נמצא נכדי עם חבריו. הילדים גדולים יותר, אבל עוטפים אותם קירות שביניהם צמחו כל כך הרבה מילדינו שהלכו אחר כך בשבילי חייהם".

על פי ארכיון שריד, מבנה בית התינוקות תוכנן בידי האדריכל אריה שרון, ונבנה ב-1937 על ידי קבוצת הבנייה של הקיבוץ. בקצהו האחד מוקם מטבח ילדים, שסיפק את הארוחות לכל ילדי הגיל הרך. בבוידעם שמעל למטבח, בחלל הגג, מאחורי ארון החשמל, היה סליק שבו הוסתרו כלי נשק ותחמושת.

בקצה השני של המבנה היה חדר בידוד, איזולציה, עם כניסה נפרדת שם שוכנו תינוקות חולים. דני נימרי, חבר שריד, נזכר שבוקר אחד עברה אמו ליד בית התינוקות בדרכה לעבודה במטעים. המטפלת צעקה לה שדני עם חום. היא השיבה רק ב"בסדר", והמשיכה בדרכה לעבודה.

בשנים הראשונות לקיומו של המקום, הגיעו התינוקות מיד לאחר לידתם והיו תחת אחריות המטפלות במשך כ-20 שעות ביממה.

המטפלות הראשונות היו חברות הקיבוץ שהוכשרו לכך בקורסים מיוחדים, וההורים נתנו בהן אמון מלא. בין הנשים היו שמות מוכרים כמו: צילה רוזן, לאה ויסבוך, הניה חלבין, ארנה לביא, בתיה פרידמן ובלה שץ.

עם חילופי הדורות תינוקות, שגדלו בבית הזה, הפכו בעצמן למטפלות בהן תמנע לבנה ויעל איזנר. כל המטפלות צברו ותק וניסיון, וראו בעבודתן מקצוע עם חשיבות רבה.

בשנות ה-80 של המאה שעברה, עם הירידה בילודה, שימש הבית לצרכים שונים של ועדת החינוך. בתחילת שנות ה-2000 החלה חזרה של משפחות צעירות ונבנתה שכונה קהילתית. אז שופץ הבית ושב לייעודו המקורי: בית תינוקות.

לאחרונה, עקב שינויים דמוגרפיים, עברו התינוקות לבית אחר ובית התינוקות המיתולוגי שינה את ייעודו והפך למועדון הנעורים של כיתות ז' עד ט'.